NÁMESTOVO. Historický, niekoľko mesiacov trvajúci projekt iniciovali učitelia Štefan Bojnák, Alena Ščigulinská a Anna Sklarčíková so študentmi Gymnázia Antona Bernoláka z Námestova. Za sebou majú besedu o židovskej tematike s poprednými osobnosťami židovskej náboženskej obce.
O židovstve z rôznych strán
Na pozvanie Karola Kurtulíka, predsedu občianskeho združenia Pamätaj, prišli do Námestova Igor Rintel, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí, a Richard Duda, predseda Židovskej náboženskej obce v Košiciach.
Karol Kurtulík roky mapuje židovskú komunitu žijúcu na Orave, najmä v Námestovskom okrese. Predstavil študentom činnosť združenia, hovoril o rekonštrukcii židovského cintorína, o osadení pamätného kameňa na mieste, kde kedysi stála synagóga, o osádzaní kameňov zmiznutých, takzvaných stolperstein, aj o mapovaní osudov odvlečených Židov.
Igor Rintel vysvetlil gymnazistom históriu Židov a ich spolužitie s rôznymi národmi v Európe.

„Zaujímavým bol jeho exkurz do problematiky konšpirácií,“ hovorí Štefan Bojnák. „S nadhľadom a humorne vysvetlil, ako vznikajú konšpiračné teórie, pričom zdôraznil význam kritického myslenia.“ Richard Duda zase ozrejmoval význam židovských sviatkov, rituálov, spomenul aj zvyky v obliekaní. Hostia diskutovali so študentmi o koreňoch antisemitizmu či vzťahu židov s kresťanmi a moslimami.
Motivujú ich študenti
„Išlo o vydarenú akciu,“ hovorí Richard Duda. „Debatovali sme celé dve hodiny, ani zvonenie na prestávku nás neprerušilo.“
Študenti sa o židovskú otázku živo zaujímajú a majú podľa neho dosť informácií o holokauste. Stále je však množstvo medzier.
„Všeobecne sú vedomosti o židovstve minimálne, čo je čiastočne aj dôsledkom toho, že židovská komunita bola dlhé desaťročia uzavretá, ale tiež dôsledkom prenasledovania a perzekúcii aj v povojnovom období. Byť Židom prinášalo v nedávnej minulosti len ťažkosti. To nás však neodradí v iniciatíve otvárať našu komunitu širokej verejnosti. Bez pochopenia niet porozumenia, preto v takýchto akciách budeme pokračovať. Záujem študentov nás k tomu ešte viac motivuje.“
O čom je extrémizmus
Problematika extrémizmu čoraz viac rezonuje spoločnosťou. Predstavitelia židovskej náboženskej obce však upozorňujú, že podobnými prednáškami nebojujú proti extrémizmu. Ten je podľa nich v každej spoločnosti a šíria ho jednotlivci alebo malé skupiny ľudí. Oveľa väčším problémom je podľa nich mlčanie väčšiny.

„Som presvedčený, že drvivá väčšina Slovákov v Slovenskom štáte nesúhlasila s deportáciami, napriek tomu s tým však nič neurobili,“ hovorí Richard Duda. „Bola to práve ľahostajnosť väčšiny, ktorá umožnila vraždu 70-tisíc ľudí. My nebojujeme proti extrémizmu. Tých pár bláznov nám nestojí za to. Bojujeme proti ľahostajnosti, nevšímavosti, lebo tá sa raz môže otočiť proti komukoľvek z nás.“
Mnoho tém
Študenti budú projekt robiť zhruba do marca. Dovtedy majú dokončiť prácu na viacerých témach, ktoré im predložil Karol Kurtulík. Cieľom bude rozšíriť informácie medzi všetkých Námestovčanov aj návštevníkov okresného mesta.

„Pripravujú mapy Námestova, kde vyznačia židovské ulice, súpisy ich domov,“ hovorí predseda združenia Pamätaj. „Dávajú dokopy príbehy rodín odvlečených do koncentračných či vyhladzovacích táborov, ich životopisy, memoáre, štatistiky židovského obyvateľstva, štatistiky odvlečených, preživších. Medzi témami sú aj genealógie židovských rodín, fotodokumentácie či arizačné zoznamy.“
O tom, že podobné aktivity majú význam, je presvedčený aj iniciátor projektu. Potvrdila mu to aj decembrová beseda. „Myslím, že hostia silne nabúrali predsudky a mýty, ktoré názory o Židoch sprevádzajú,“ povedal Štefan Bojnák. „Žiaci ocenili otvorenosť a neformálny prejav.“