DOLNÝ KUBÍN. Verejný hovor na tému bezpečnosti v meste dopadol fiaskom. Z 29 prítomných bolo len osem ľudí z verejnosti. Zostávajúcich 21 tvorili zástupcovia polície, samosprávy a médií.
„Robte s tým niečo,“ ozývali sa hlasy z verejnosti po minuloročnom Kubínskom jarmoku na adresu samosprávy v súvislosti s bezpečnostnou situáciou v meste. Mnohí ľudia tvrdili, že je zlá. Svoje názory dávali najavo hlavne na sociálnych sieťach. Obviňovali radnicu, štátnu aj mestskú políciu z nečinnosti. Samospráva preto aj na ich podnet zorganizovala v budove bývalého kina Choč verejný hovor.
Dolnokubínčania nevyužili možnosť položiť svoje otázky a podnety zástupcom mesta aj polície. Prišlo ich osem, do diskusie sa zapojili traja.
Polícia riešila menej skutkov
Polícia v súvislosti s Kubínskym jarmokom rieši tri závažné prípady. Prvým je úmrtie 44-ročného muža z Oravského Podzámku, ktorého našli na brehu Jasenovského potoka. „Minulý týždeň prišli výsledky súdnej pitvy,“ povedal Gabriel Liška, riaditeľ obvodného oddelenia dolnokubínskej polície. „V krátkej dobe budeme informovať o výsledkoch vyšetrovania.“

Polícia riešila dva priestupky na úseku verejného poriadku. V prípade ublíženia na zdraví, ktoré utrpel manželský pár, je páchateľ zatiaľ neznámy. Prípad napadnutia predajcu košíkov nie je tiež uzavretý. Polícia ale totožnosť páchateľov pozná.
Riaditeľ dodal, že počas jarmoku na poriadok dohliadalo 16 policajtov. Pridal štatistiku. V roku 2016 bolo na území mesta spáchaných 78 skutkov, za prvých 11 mesiacov minulého roku 49. Do novembra minulého roku štátna polícia riešila 45 priestupkov. Z toho 10 na Hviezdoslavovom námestí, o jeden menej ako v predchádzajúcom roku. Na Bysterci ich evidujú sedem (9), na Brezovci osem (12), Banisku 1 (2). Čísla ukazujú vo všetkých častiach mesta na pokles tejto činnosti.
Za dieťa je zodpovedný rodič
Juraj Jonák, predseda komisie verejného poriadku, poukázal na sociálne siete, kde sa objavujú informácie, že Dolný Kubín sa stáva mestom drog. Odpovedal mu policajný preventista Tibor Šándor. „Ak zachytíme informáciu, preveríme ju. Je pravda, že je toho viac a viac.“
Poukázal na to, že nestačí o tom písať na internete. „Musíme mať konkrétne podnety, aby sme sa prípadom mohli venovať. Ak nám ľudia nenahlásia, že ich zbili, tak to nemôžeme riešiť.“
Podľa neho je za výchovu dieťaťa zodpovedný hlavne rodič. „Ako je možné, že o tretej ráno chodí po ulici 12-ročné dieťa a rodičom nechýba?“

Pridal prípad z praxe. „Išli sme naisto za dieťaťom, ktoré malo mať drogy. Prišli sme neskoro, už ich nemalo, ale pes miesto označil, pretože bolo napáchnuté. Rodič sa prišiel sťažovať, ako si dovoľujeme ohrozovať psom jeho dieťa. Nie že by si urobil poriadok s deckom, lebo sme mu ukázali, že niečo nie je v poriadku, ale my sme boli zlí.“
Svoje vystúpenie zakončil zarážajúcimi číslami. „Často máme sprievod s psychiatrickými pacientmi do 30 rokov. To sú ľudia, ktorí pili alkohol a fetovali v 14 rokoch. Zo sto detí má už 80 skúsenosť s alkoholom. Čo sa stane s nimi o desať rokov?“
Málo kamier
Branislav Kleň, ktorý sa z poverenia rodiny zaoberá prípadom úmrtia muža na jarmoku, poukázal na slabú kvalitu kamerového systému v meste. „Je čas vymeniť kamery, pretože neposkytujú kvalitný záznam a dokonca nesnímajú miesta, na ktorých sa niečo deje.“
Veliteľ mestskej polície Peter Uhrina mu dal za pravdu. „Máme 17 analógových kamier. Už dlhšiu dobu žiadame ich výmenu.“

Ďalší diskutujúci Pavol Pachník vyzval mesto, aby sa staralo o poriadok v meste a mestskú políciu. „Zákon o obecnom zriadení a obecnej polícii hovorí, kto má na starosti verejný poriadok. Štátna polícia je v tomto prípade pomocný orgán. V Dolnom Kubíne je šesť policajtov vo výkone a dvaja sedia na úrade. Z tých šiestich je jeden práceneschopný, druhý ošetruje dieťa, tretí má dovolenku. Ostanú dvaja, ktorí majú vykonávať týždňovú službu. Zrušte mestskú políciu, alebo razantne zvýšte počty, lebo treba robiť.“ Poukázal na to, že z policajtov sa stali vyberači pokút za zlé parkovanie. Navrhol, aby mala minimálne 14 príslušníkov.
Hovoru sa zúčastnilo desať poslancov mestského zastupiteľstva. „Na tento rok sme navrhli zvýšenie policajtov o štyroch,“ povedal Ján Briestenský. „Ale vedenie mesta vyčlenilo v rozpočte peniaze len na jedného. Žiadali sme, aby policajti nevyberali pokuty a venovali sa tomu, čomu sa majú venovať. Navrhol som, aby zobrali ľudí na úrad mimo polície tak, ako to bolo navrhované v plánoch statickej dopravy a nie hodiť to na krk mestskej polícii. Ale nerobí sa to.“

Roman Klein, vedúci mládežníckeho klubu Garáž, povedal názor väčšiny Dolnokubínčanov. „Nám je jedno, či poriadok urobia mestskí alebo štátni policajti. Dôležité je, aby poriadok bol.“