Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil, že nákup dvoch CT prístrojov v Liptovskom Mikuláši a v Trstenej, ktorý podpísal bývalý župan Juraj Blanár, bol výrazne predražený.
Výsledky kontroly
Kontrola Úradu verejného obstarávania podľa protokolu konštatovala, že Žilinská župa pri nákupe cétečiek vážne porušila zákon štrnásťkrát. „Dvanásť pochybení mohlo podľa ÚVO ovplyvniť výsledok tendra,“ vysvetlila Erika Jurinová. „Dve porušenia zákona však podľa úradu priamo ovplyvnili výsledok súťaže. Niektoré porušenia boli viac-menej formálne, ale v niektorých prípadoch bolo porušenie také závažné a okaté, že sa dá len ťažko predstierať, že išlo o chyby z neznalosti zákona, či nedbanlivosti.“

Najzásadnejšie porušenie zákona v celom procese obstarávania je podľa ÚVO nesprávne vyhodnotenie ponúk. Komisia nezobrala do úvahy cenu servisu za päť rokov, ale iba za prvý rok. Tak vybrali víťaznú ponuku spoločnosti INTES Slovakia Poprad, napriek tomu, že ich cena bola o jeden a pol milióne eur vyššia, ako druhá v poradí.
ÚVO vo svojom protokole doslova konštatuje: „Ide o flagrantné porušenie princípu hospodárnosti a efektívnosti. V konečnom dôsledku úspešným uchádzačom sa stala spoločnosť INTES Slovakia Poprad, ktorej celková cena za predmet zákazky bola vyše dvojnásobná oproti cene druhého uchádzača.“
Juraj Blanár nevylučuje formálne pochybenia, vážne porušenia však odmieta.
Župe hrozí pokuta
Županka Erika Jurinová povedala, že bude čakať na rozhodnutie ÚVO o pokutách. „Podľa protokolu je zrejmé, že pokuta príde a určite nebude nízka. Urobíme všetko preto, aby sme ju znížili na najnižšiu možnú mieru. Treba si však uvedomiť, že to zaplatia občania nášho kraja, chorí ľudia, ktorí čakajú dlhé týždne na vyšetrenie magnetickou rezonanciou alebo CT.“
Vedenie kraja požiada Úrad súdeho inžinierstva, aby presne vyčíslil spôsobené škody a tie bude zosobňovať, ak sa potvrdia zistenia aj v definitívnom rozhodnutí.
Zistenia z protokolu ÚVO sú podľa Jurinovej také závažné, že musia podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Na Úrade ŽSK zároveň prijali zásadné opatrenia, aby sa podobná situácia nezopakovala. „Posilňujeme tím verejného obstarávania o odborne spôsobilé osoby a dôsledný dohľad.“

Stanovisko Juraja Blanára
Juraj Blanár reagoval, že protokol, ktorý mu poskytla predsedníčka kraja Erika Jurinová, postúpil odborníkom, ktorí sa týmto zaoberajú, lebo sám nie je odborník na obstarávanie. "Keď som si prešiel ten protokol, nie sú tam konštatované závažné porušenia. Je tam konštatovanie pri desiatich, že mohli mať vplyv a v dvoch, že mali vplyv na verejné obstarávanie, ale nie závažné. Ide mi predovšetkým o všetkých odborníkov, ktorí na tom pracovali s dobrým vedomím, že chceme obstarať najvýhodnejšiu cenu, čo podľa môjho názoru prax jasne ukázala, že sme aj obstarali."

Prípadom CT prístrojov kúpených Žilinským samosprávnym krajom pre nemocnice v Liptovskom Mikuláši a Trstenej zrejme dôjde k začatiu trestného stíhania. V piatok 5. januára vyšetrovateľovi doručili záverečné rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie.
"Touto vecou sa zaoberá polícia, konkrétne Národná kriminálna agentúra už niekoľko mesiacov a čakalo sa práve na tento výsledok," povedal policajný prezident Tibor Gašpar s tým, že vyšetrovateľ po prečítaní protokolu skonštatoval 14 vážnych pochybení. Tie sa podľa neho budú skúmať už v rámci procesného vyšetrovania.