DOLNÝ KUBÍN. Traktor zabezpečujúci zjazdnosť ciest v zime v miestnej časti Srňacie prejde po ceste patriacej župe viac ako štyri kilometre so zdvihnutou radlicou. V osade a okolo hotela urobí svoju prácu. Nazad sa vráti tiež so zdvihnutou radlicou.
Pritom môže nastať situácia, keď obyvatelia Srňacieho, hostia a zamestnanci hotela budú mať cesty popred domy a budovy síce čisté, ale prístupová bude zasnežená. Odhrnúť ju môže len auto Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

Rozdielne časy zásahu
Dôvodom vzniku takejto situácie je rozdielny plán zimnej údržby mesta a krajskej samosprávy. Obidvaja majú cestu a Srňacie zaradené do tretej kategórie dôležitosti. Ich stroje sa do tejto lokality vyberú až po splnení úloh na dôležitejších úsekoch ciest, pretože tá na Srňacie je slepá a v osade žije desať rodín s približne 40 ľuďmi.
„Prioritou je R3, cesty prvej triedy a horské priechody,“ povedal Jozef Oršuliak, riaditeľ Správy ciest ŽSK závod Orava. „Až potom sa technika presunie na cesty druhej triedy.“ Následne pokračuje na tretiu triedu, pri ktorej je čas určený na 12 hodín od začiatku sneženia. Ale v prípadoch kalamity sa časy posúvajú.

„Chápem priority,“ povedal technický vedúci hotela Ján Dobák. „Teraz je našťastie dobrá zima a cestári plnia dohodu, že k nám cestu prehrnú aspoň raz za deň.“ Vyslovil však obavy, čo by sa stalo počas dlhotrvajúceho hustého sneženia. „Potom sa uvidí, či sa naši zákazníci k nám dostanú a či budú môcť aj odísť.“
Terénne auto si nemôže kúpiť každý
V Srňacom býva Anton Paluga s rodinou. Problémy so zlým povrchom cesty, ktorý je na viac ako dvoch kilometroch veľmi zničený, plný výmoľov a v zime občas zaviaty, vyriešil nákupom dvoch terénnych áut. „Teraz už prejdem aj cez závej či oráčinu. No nie každý si môže dovoliť kúpiť takéto auto. A to nehovorím o turistoch, ktorí chodia na hotel. Na Oravu prídu v zime kvôli snehu na lyžiarskom svahu a nie na ceste. Mnohí nemajú skúsenosti s jazdou po úzkej zasneženej ceste v kopcoch. Nie sú na to zvyknutí, majú oprávnený strach.“

Zimnú údržbu v meste aj Srňacom zabezpečujú dolnokubínske Technické služby. Ich konateľ Pavol Heško nie je so situáciou na prístupovej ceste spokojný. „Kedysi to fungovalo a so správou ciest sme spolupracovali.“ Jeho slová potvrdil aj Jozef Oršuliak. Ani jeden nevedel, prečo vzájomne výhodná spolupráca prestala.
Treba sa dohodnúť
„Je naozaj nelogické, keď sa tam pohybuje technika a pracuje pritom duplicitne alebo neefektívne,“ povedal Pavol Heško. „Ľudí nezaujíma, komu patrí cesta. Potrebujú ju mať odhrnutú a zjazdnú. Samospráva a správca cesty by sa mali dohodnúť. V tomto smere sú veľké rezervy. Ale verím, že sa veci pohnú.“
V programe zimnej údržby mesta, ktorú vypracovali Technické služby, je uvedená veta o spolupráci. „Navrhujeme, aby mesto bezodkladne zvolalo trojstranné stretnutie, kde budú dojednané podmienky zimnej údržby komunikácií v správe VÚC tak, aby ich údržba korešpondovala s prioritami Dolného Kubína.“
Nejedná sa pritom len o Partizánsku cestu na Srňacie, ale aj o Zochovu, Timravinu, Gäceľskú a Medzihradskú.
„Rokovaniam sa nebránime,“ povedal Jozef Oršuliak. „Budeme radi, ak veci vyriešime k spokojnosti mesta, župy a ľudí.“