Slovensko spievalo koledy. Na Orave v Sihelnom

V stredu 13. decembra o šiestej večer sa rozospievali na rôznych miestach Slovenska a Čiech tisíce ľudí. Pridalo sa Sihelné.

Podujatie Slovensko spieva koledy si našlo miesto spievania aj na Orave v Sihelnom.Podujatie Slovensko spieva koledy si našlo miesto spievania aj na Orave v Sihelnom. (Zdroj: Redakcia MY Orava)

SIHELNÉ. V Kostole Povýšenia sv. Kríža zazneli koledy Narodil sa Kristus pán, Nesiem vám noviny, počúvajte! a Búvaj dieťa krásne. Presne v tom istom čase tie isté slová a tóny zneli aj na ďalších zhruba dvadsiatich piatich miestach Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sihelné bolo v zozname spievania jedinou obcou a zároveň jediným miestom, kde sa ľudia z tohto dôvodu stretli v kostole.
„Spolu sa tak zastavíme v adventnom čase, aby sme sa naladili dovianočna,“ povedala Lýdia Vojtaššáková, šéfredaktorka týždenníka MY Oravské noviny. Podujatie Slovensko spieva koledy iniciovalo vydavateľstvo Petit Press, ktoré vydáva sieť regionálnych týždenníkov, medzi ktorými sú aj MY Oravské noviny.

SkryťVypnúť reklamu

Sihelčania sú skvelí speváci a muzikanti. Pred dvoma rokmi otvorila priamo v dedine pobočku základná umelecká škola, lebo práve odtiaľto tam dochádzalo veľa detí a aj učitelia.
„Myslím, že sa nepomýlim, ak poviem, že v priemere v každom treťom dome v Sihelnom je nejaký muzikant,“ hovorí starosta Ľubomír Piták. „Okrem detského súboru Sihelček hrávajú rôzne zoskupenia, rodinné či kamarátske. Keď treba, a nie sú práve na robotách, vždy sa vie pozbierať partia a zahrať, kde treba.“

V domoch je možné počuť okrem klasických ľudových nástrojov aj saxafón, trúbky, bubny a všetko možné. „Len mnohí sú ostýchaví a je problém dostať ich hrať na verejnosti aspoň pri nejakých obecných akciách, aby svojou hudbou potešili aj iných. Práve zuška to môže zmeniť,“ dodal starosta.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

A prečo sa podujatie Slovensko spieva koledy konalo na Orave práve v Sihelnom? „Každému hovorím, že to bola náhoda,“ povedala Lýdia Vojtaššáková. „Úplne náhodou sme sa pred zhruba dvoma mesiacmi stretli s dvoma učiteľkami zo Sihelného na výstave v Art galérii Schurger v Tvrdošíne. Slovo dalo slovo a ony sa chopili nápadu úžasne. Dali dokopy muzikantov, spevákov, samosprávu.“
Že sa potom spievanie presunulo do tohto chrámu, bola náhoda? Asi nie. „Spievame totiž tieto koledy v advente na oslavu príchodu toho, kto tie náhody aj tak riadi,“ dodala Vojtaššáková. Advent je totiž obdobím, v ktorom sa dejú dva pohyby. My sa blížime k Pánovi a on sa blíži k nám.

Prečítajte si tiež: Advent zaplníme dobrými správami z Oravy Čítajte 

„Je pre nás česť, že sme mohli byť súčasťou tohto projektu ako jediná obec na Slovensku,“ povedal starosta Sihelného Ľubomír Piták. „Nie sme ani najväčšia obec, nemáme veľa príležitostí zviditeľniť sa. Ale čo je najdôležitejšie, pred Vianocami bol koncert dobrou príležitosťou sa v dedine spojiť pre peknú vec.“

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme účinkujúcim, organizátorom, ale aj všetkým, ktorí prišli v takom hojnom počte na koncert, a vyčarili príjemnú sviatočnú atmosféru. Poprajme si, aby ostala v nás čo najdlhšie.

Načítavam video...

Autor: Redakcia MY Orava

Vianočné tipy a recepty:

Slovensko spieva koledy 2018

Slovensko spieva koledy v Hornom Srní.

Podujatie Slovensko spieva koledy rozospievalo i obec Horné Srnie.


Marta Papierniková
Slovensko spievalo koledy.

Konalo sa výnimočné podujatie, ktoré spája Slovensko.


Na Divadelnom námestí v Martine koledy odspievali členky ženskej speváckej skupiny Kamarátky.

Máme za sebou deviaty ročník podujatia Slovensko spieva koledy.


Súvisiace témy: Vianoce 2025
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 749
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 253
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 142
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 928
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 968
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 821
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Ján Maslo.

Ján Maslo bude pokračovať ako tréner.


TASR
Pri výstavbe školičiek v 70. rokoch minulého storočia a úpravách okolia pomáhali rodičia i deti.

Jedna už nestojí, v druhej sú sklady.


Kadetky Tvrdošína vďačia za postup aj skvelým rodičom.

Kadetky Tvrdošína si zahrajú prvú ligu.


Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu