K tradičným symbolom Vianoc patrí betlehem. Papierový, medovníkový či dokonca živý. Majster Ján Ondrisek z Lomnej vyrezáva drevené.
Ľudia sa pred sochou modlia
„Už ako malého chlapca ma betlehemy zaujímali,“ hovorí Ján Ondrisek. „Chodil som ku poľovníkovi Felhauerovi do Tvrdošína, ktorý vyrezával rôzne veci z dreva. Sledoval som, ako s drevom narába.“
Najväčší impulz zažil počas základnej vojenskej služby v Liberci. Uvidel betlehem, ktorý tam zanechali sudetskí Nemci po nútenom odchode. S rozmermi štyri a pol krát dva a pol metra ho ohúril. „Postavičky boli pohyblivé. Majiteľ ich vyrezával 50 rokov, teda celý život. Vtedy som si povedal, že niečo také by som chcel urobiť.“
Po návrate domov sa oženil, postavil dom, venoval sa rodine. Na prácu s drevom v dielni nemal veľa času. Ale občas si niečo vystružlikal.
Medzi jeho diela patrí socha Panny Márie v kaplnke na krížnych cestách. Postavili ju v časoch, keď ľudia odchádzali z prácou do Ameriky. Pôvodnú sochu odniesli zlodeji. Dnes kaplnku zdobí Panna Mária od Jána Ondriseka. „Mám veľmi dobrý pocit, keď sa tam ľudia chodia modliť.“
Vyrobil pohyblivý betlehem
Ján Ondrisek si postupne začal napĺňať sen z vojenčiny. Začal vyrezávať betlehemy. Jeden zdedil po starom otcovi a má už viac ako sto rokov. Musel ho opraviť, ale teraz vyzerá ako nový. Jeho súčasťou je viacero postáv. „Starý otec vravel, že jedna v tej dobe stála 13 korún, pričom chlap v hore dostal za celodennú prácu 16 korún.“

Často vojde do malej dielničky. „Mám štyri vydaté dcéry, dom a pred dôchodkom už viac času na drevo. Pri vyrezávaní si oddýchnem, načerpám sily.“
Pred štyrmi rokmi sa pustil do výroby svojho najväčšieho betlehemu. V súčasnosti má 55 postavičiek, z toho až 37 vie dať do pohybu. „Využívam tri hlavné motívy. Hlavným je maštaľka s Ježiškom v jasličkách. Druhý je orientálny s troma kráľmi. Tretí je náš, oravský, práca na poli a na salaši.“
Preto sú súčasťou Ondriskovho betlehemu ovečky, pastier, chlapi v krčme, domáce zvieratá. Najzaujímavejšie sú tie pohyblivé. „Kosec kosí, žena kope na poli, traja králi sa klaňajú, psík kýva labkou, medveď s mláďaťom zdraví labou, barany sa kolú.“
Pohon zabezpečuje elektromotor, jedna dlhá os a množstvo prevodov, remienkov a špagátikov. Ján Ondrisek je vyučený nástrojár, teraz pracuje ako zámočník v Herne, bývalých ZŤS Námestovo. „Strojárina sa mi pri spojazdnení zišla.“
Vyrezáva ďalší
Doma má celkovo štyri betlehemy, z toho dva pohyblivé. Ľudia ich mohli vidieť na viacerých výstavách. Minulý rok si ten najväčší odniesol zo Zubrohlavy titul najkrajšieho. A práve ten sa zapáčil jednému podnikateľovi. „Nie je na predaj, preto som mu sľúbil, že vyrežem nový.“ Podobá sa pôvodnému, no pribudli aj iné postavy. Využil pri ňom aj motív ťažby dreva, ktoré neodmysliteľne patrí k Lomnej. Nová je postavička valacha odvárajúceho žinčicu, či baču s valaškou v ruke. Uteká za medveďom, ktorý ukradol ovečku.

Už sa teší na dôchodok, kedy bude mať na svojho koníčka viac času. Rezbár musí byť nielen zručný, ale musí mať aj predstavivosť. „Najlepšie sa mi vymýšľa v nedeľu. Som veriaci, preto v tento deň nepracujem. Urobím si len náčrty, podľa ktorých cez bežný deň vyrezávam.“
Občas dumá nad svojim koníčkom aj na netradičných miestach. „Keď som si porezal v dielni ruku, len som si ju obviazal a utekal do nemocnice v Trstenej. Tam mi ju zašili. Na rukách mám už toľko štichov ako hokejisti na tvári. No na ceste nazad som už rozmýšľal, čo na betleheme doplním, vylepším.“
Využíva len lipové drevo. Malo by schnúť aspoň päť rokov, aby sa nekrútilo, nepraskalo. Vyrezáva aj črpáky a ďalšie drobnosti. Z jeho drevených výrobkov a betlehemov sa tešia v mnohých rodinách.