PODBIEL. Opäť sa predseda Združenia miest a obcí Horná Orava Ján Banovčan obracal na celoslovenské združenie so žiadosťou, aby zo svojej pozície podporilo a žiadalo sľubovanú zmenu v bezplatnej doprave.
V polovici novembra 2014 začali študenti a dôchodcovia na Slovensku jazdiť vlakmi zadarmo. Vtedy novinka, dnes už zabehnutý systém však obchádza tisícky ľudí, ktorí žijú v dedinách, kde železnice nie sú. Neušetria nič, keďže za autobusy si platiť musia. A inak sa k bezplatnému vlaku nedostanú.

„Rada Združenia miest a obcí Slovenska žiada vládu o prijatie opatrení na zrovnoprávnenie obyvateľstva miest a obcí, v ktorých nie je možné uplatniť výhody bezplatnej dopravy železnicami,“ hovorí Ján Banovčan. „Dúfame, že sa problém konečne vyrieši a skončí diskriminácia časti obyvateľstva.“
Uznesenie v tomto znení prijala rada na svojom novembrovom zasadnutí. Jána Banovčana podporili kolegovia z Kysúc a východného Slovenska. Termín, dokedy sa má k tomu vláda vyjadriť, nie je.
Vládna strana však zrovnoprávnenie sľubovala už pred ostatnými voľbami. Autobusy do najbližšej železničnej stanice mali byť pre študentov a dôchodcov z dotknutých oblastí zadarmo. Dodnes sa však žiadne zmeny neudiali.

Len na Orave sa diskriminácia týka tisícok ľudí. Bez železnice sú všetky dediny Námestovského okresu, časť z Dolnokubínskeho. Z Tvrdošínskeho sú v nevýhode ľudia zo Zuberca, Habovky, Oravského Bieleho Potoka, Zábiedova, Brezovice, Štefanova nad Oravou, Liesku, Čimhovej, Vitanovej, Hladovky a Suchej Hory.
Okrem dôchodcov ide najmä o stredoškolákov a vysokoškolákov.
„No pri študentoch to má, samozrejme, dopad na rozpočet celej rodiny, takže v skutočnosti sa to týka veľkého počtu ľudí,“ dodal Ján Banovčan.