TRSTENÁ. Kedysi jamu pri lese, len niekoľko metrov od cintorína, vyhľadávali tí, ktorí sa potrebovali zbaviť smetí. Opakovane sa tam tvorili skládky odpadu. Vyvážali tam aj stavebný odpad. Neporiadok po čase zmizol. Šokujúco, sám od seba. Doslova sa prepadol pod zem. Horšie je, že pod zem sa prepadáva aj zatiaľ jediný prístup k ústianskemu cintorínu.
Urobia posudok
„Obávam sa, že je to otázka roka až dvoch a po ceste nebude ani stopy,“ povedal trstenský poslanec Peter Žatko. „Pamätám si, aká bola, keď som bol dieťa. Išla rovno, teraz je tam poriadny oblúk. Divili by ste sa, ako rýchlo upadá. Stena vedľa nej je čoraz vyššia a už aj tá sa začne čoskoro prepadávať. Neverím v dlhú životnosť.“

Ešte predošlé vedenie mesta pred niekoľkými rokmi hovorilo, že pracuje na projekte rekonštrukcie prepadávajúcej sa cesty. Dodnes však dokument nie je hotový. „V súčasnej dobe mesto nemá spracovaný geologický prieskum z tohto miesta,“ hovorí primátorka Magdaléna Zmarzláková. „Cesta je v našom vlastníctve len od minulého roka, dovtedy ju vlastnil štát. Budúci rok plánujeme dať vypracovať odborný posudok.“
Podľa Jozefa Polakeviča, vedúceho oddelenia výstavby na mestskom úrade, by v prepadávanom sa mieste bolo treba urobiť priepust, pretože spodnú vodu neodklonia. „Vhodné by bolo aj premostenie, možno nejaké odvodnenie,“ povedal.
Plán novej cesty
Pred dvomi rokmi mesto robilo zmeny a doplnky k územnému plánu v časti Lány. Ide práve o lokalitu pri Ústí, kde je aj cintorín a problematická cesta. Zmeny prebehli na žiadosť súkromného investora. Ten plánoval na vykúpených pozemkoch stavať domy. Prisľúbil aj technickú vybavenosť, do ktorej zahrnul aj návrh novej cesty cez súčasné polia. V pláne síce tieto zámery sú, k avizovanej výstavbe však zatiaľ nedošlo.

„Plán súkromníka je výhľadovo na desať rokov,“ povedal Peter Žatko. „To je veľmi dlho, toľko cesta nevydrží. Keby tam nebol cintorín, nebolo by to až také pálčivé, ale ľudia tadiaľ chodia často.“
Vedenie mesta tvrdí, že je jedno, či investor s výstavbou začne alebo nie. Cesta je v územnom pláne, takže nemusí čakať, kým ju urobí nejaký súkromník. „Pôvodný pozemok bol neknihovaný, po jeho zápise do intravilánu sa dostal do správy Slovenského pozemkového fondu,“ hovorí vedúca oddelenia majetku Jana Greschnerová. „Žiadame fond o jeho prevod do majetku mesta. Potom by sa z cesty druhej triedy dala urobiť cesta krížom cez polia, ktorá by končila takmer pri bráne cintorína. Toto by problém so súčasnou cestou mohlo vyriešiť.“
Aký postup však mesto zvolí, ukážu až odborné posudky.