Pamiatky sa dajú uchovať ako mračno miliónov bodov

Národné kultúrne pamiatky sú každodenne znehodnocované poveternostným vplyvmi, často poškodzované, ničené. Ich zachovanie a prezentovanie je jedným z hlavných cieľov ich ochrany, ktorého súčasťou je aj digitalizácia pamiatkového fondu.

Jedným z najnáročnejších bolo zdigitalizovanie evanjelického kostola v obci Štítnik. Fotka je z veže kostola. Jedným z najnáročnejších bolo zdigitalizovanie evanjelického kostola v obci Štítnik. Fotka je z veže kostola. (Zdroj: ARCHÍV PÚ SR)

TVRDOŠÍN, NIŽNÁ, DLHÁ NAD ORAVOU. Vďaka digitalizácii sa mnohé kultúrne pamiatky stali aj súčasťou virtuálnej reality.

O tom, ako digitalizovanie kultúrnych pamiatok prebieha, a prečo vlastne, sme sa rozprávali s Ivicou Kravjanskou a Petrom Brunčákom z Pamiatkového úradu Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo práve takýto projekt?

Snaha o digitalizáciu fondov pamäťových inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry bola prvý raz skonkretizovaná v roku 2007. Projekt spolufinancuje Európska únia. Jeho cieľom je digitalizácia obsahu pamäťových a fondových inštitúcií, archivovanie, sprístupňovanie a zlepšovanie systémov získavania a ich spracovania.

SkryťVypnúť reklamu

Pamiatkový úrad je jednou z inštitúcií, ktorá sa zapojila do tohto projektu. Od roku 2012 do roku 2015 sme digitalizovali vybrané pamiatky z pamiatkového fondu. Od minulého roka pokračujeme s ďalšími.

Aké objekty vyberáte?

Pri výbere zohľadňujeme viaceré kritériá. V prvom rade sa digitalizujú pamiatky a lokality zapísané do zoznamu UNESCO, pamiatky zapísané do zoznamu Európskeho kultúrneho dedičstva, pamiatkové rezervácie, pamiatkové zóny, národné kultúrne pamiatky. Prihliada sa aj na stav pamiatky, jej situovanie, prístupnosť či okolitú zeleň.

Typovo sú rôznorodé. Sakrálna, meštianska architektúra, fortifikačné stavby, ľudová architektúra aj technické stavby. Dokumentujeme aj súčasti – nástenné maľby, oltáre, kazateľnice, drevené stropy, plastiky, reliéfy. Ďalšou oblasťou sú archeologické nálezy a výsledky archeologických, umelecko-historických, architektonických a reštaurátorských výskumov. Neposledným krité-riom výberu je aj vek pamiatky alebo vzťah k významným osobám či udalostiam.

SkryťVypnúť reklamu

Akými metódami digitalizácia prebieha?

Každý objekt dokumentujeme minimálne dvomi metódami, ktoré sú volené podľa špecifických znakov jednotlivých objektov. Pri väčších a členitých objektoch je aplikovaná metóda terestrického laserového skenovania. Pri menších a textúrovaných objektoch je to digitálna fotogrametria. Pri malých objektoch s požiadavkou vysokej presnosti a detailnosti je použitá metóda optického skenovania. Používame aj štandardné geodetické metódy.

Ďalšími metódami je digitálna fotografia – panorámy, gigapixelové fotografie – spojenie viacerých digitálnych fotografií do jedného celku, digitálne snímky získané pri fotografovaní z lietadla, helikoptéry či dronu a klasické digitálne fotografie vo vysokom rozlíšení.

Prečo ste si ako jeden z objektov vybrali Františkovu hutu v Nižnej?

SkryťVypnúť reklamu

Železiareň s vysokou pecou – Františkova huta v katastrálnom území Nižnej bola postavená v roku 1836. Zachovali sa jej ruiny, v podobe obvodových múrov továrenskej budovy s torzom vysokej pece uprostred. Ide o klasicistickú stavbu industriálneho charakteru, ktorá je urbanistickou dominantou v krajine. Jej fasády sú hodnotne architektonicky stvárnené so zachovanými kamennými architektonickými článkami. V rámci regiónu severného Slovenska ide o ojedinelý objekt, ktorý dokumentuje industrializáciu Oravy v 19. storočí.

Prečítajte si tiež: Nájdite si čas na voľný čas. Kam vyraziť Čítajte 

Kritériom pri výbere tohto objektu bolo zdokumentovanie stavu technickej pamiatky, ktorý ako ruina podlieha rýchlejšie degradácii. Pri digitalizovaní pamiatky sme zdokumentovali aj širšie okolie pamiatky, preto dokumentácia môže slúžiť aj pre prípadný archeologický výskum a detailnú terénnu prospekciu s ohľadom na v literatúre uvádzané priľahlé objekty, ktoré sa však nezachovali.

Ako dlho trvala digitalizácia huty? Čo všetko je s tým spojené?

Pre vytvorenie digitálnej podoby Františkovej huty odborníci použili dve metódy – terestrické laserové skenovanie a digitálnu fotogrametriu. Objekt bolo treba zosnímať z viacerých pozícií, aby sme ho zachytili ako celok, ale zároveň každý jeho detail.

Digitalizácia v teréne trvala trom odborníkom desať hodín. Skoro pri každom objekte, ktorý ideme digitalizovať, je potrebné upraviť exteriér pamiatky, ide napríklad o vykosenie trávy, odstránenie náletovej zelene alebo o vyčistenie pamiatky od odpadu. V interiéri treba odstrániť prvky zakrývajúce architektúru – textílie, kvety. Mnohé práce robíme sami po dohode s vlastníkom, aby sme pamiatku vôbec mohli zdokumentovať. V prípade Františkovej huty sme pre výšku objektu a zarastený terén v zadnej časti museli použiť aj päť metrov statívu. Ideálne by bolo, ak by bola odstránená aj zeleň z koruny murív, ale to už nebolo v našich silách a niekedy musíme robiť aj kompromisy. Výstupom digitalizácie tejto pamiatky je okolo 1200 fotografií, mali sme 22 stanovísk skenera, namerané stovky miliónov priestorových bodov. Vytvorili sme virtuálny 3D model, ortosnímky a 3D panoramatické snímky objektu a okolia.

Spracovanie dát trvá dlhšie. Závisí to od požadovaných výstupov a od zložitosti a veľkosti spracovávaného objektu.

Podobne zdigitalizované je aj súsošie na pilieri v Dlhej nad Oravou. Ide o svätú Trojicu a korunovanie Panny Márie. Prečo tento výber?

Je dôkazom pôsobenia kamenárskej dielne Belopotockých a predstavuje rozšírený ikonografický námet v prostredí hornej Oravy v 19. storočí. Zaujímavé je doplnenie námetu korunovania zobrazením svätca Jána Nepomuckého na drieku piliera. Súsošie má umelecko-historickú hodnotu, je prepojením neskorého baroka a klasicizmu a rustikalizačného procesu vychádzajúceho z intenzívneho citového vzťahu k námetu.

Sú nejaké ďalšie objekty na Orave, ktoré sú takýmto spôsobom zdigitalizované?

Na Orave sme už digitalizovali viaceré pamiatkové objekty. Ide napríklad o pamiatky zapísané do zoznamu UNESCO – drevený Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne aj s opevnením a dvoma kostnicami a artikulárny kostol v Leštinách. Významnými zdigitalizovanými pamiatkami sú aj artikulárny kostol so zvonicou v Istebnom, rodný dom Martina Kukučína v Jasenovej. Digitalizovali sme tiež súbor sôch sv. Jána Nepomuckého, sv. Jána Evanjelistu a sv. Jána Krstiteľa v Nižnej, súsošie Kalvárie vo Veličnej, ktoré predstavuje klasickú sochársku produkciu 19. storočia s ľudovými prvkami. A, samozrejme, aj dominantu Oravy – Oravský hrad.

Projekt trvá až do roku 2020. Takže na Orave, a nielen tam, budeme v digitalizácii pokračovať .

Koľko pamiatok na Slovensku ste už zdigitalizovali? Ktorá bola najnáročnejšia?

Od začiatku realizácie projektu v roku 2012 sme za štyri roky zdigitalizovali 1858 veľkých objektov. Od vlaňajška pokračujú v digitalizácii šiesti interní pracovníci Pamiatkového úradu, naplánovaných je sto objektov ročne. Čiže do roku 2020 by sme mali takto zmapovať minimálne ďalších 500 pamiatok.

Ťažká práca v teréne bola napríklad na evanjelickom kostole v Štítniku. Zameranie krovu a veže si vyžadovalo veľké fyzické úsilie aj odvahu, keďže tento kostol, a zvlášť jeho veža, sú pomerne vysoké. Vyniesť dvadsaťkilový skener aj príslušenstvo na vrchol veže alebo do krovu, kde sú stiesnené priestory, nie je rutinná záležitosť. Pracovníkom nepomáhali ani veľké horúčavy, ktoré boli pod strechou ešte neznesiteľnejšie ako vonku.

Čo má tento projekt priniesť?

Národné kultúrne pamiatky sú každodenne znehodnocované poveternostným vplyvmi, často poškodzované, ničené. Ich zachovanie a prezentovanie je jedným z hlavných cieľov ich ochrany, ktorého súčasťou je aj digitalizácia pamiatkového fondu.

Prečítajte si tiež: Aha, ako sa vedia tešiť zo snehu deti na Orave Čítajte 

Vďaka novodobým digitálnym technikám získavame o pamiatkach jedinečné informácie, ich presný digitálny obraz v čase. Digitalizácia umožňuje zjednodušenie výskumu, jeho podrobnú dokumentáciu, je podkladom pre prípadné zrekonštruovanie poškodených alebo zničených pamiatok.

Digitálne pamiatky nájde verejnosť aj na portáli Slovakiana.sk. Dúfame, že tento projekt prispeje aj k všeobecnému povedomiu o našom kultúrnom dedičstve.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 533
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 811
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 968
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 641
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 505
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 764
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 522
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 385
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 165
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 375
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 348
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 131
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 424
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Obe oravské nemocnice skončili v prvej dvadsiatke.

Do hodnotenia sa zapojilo raz toľko pacientov ako vlani.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Samuel Slovík.

V Žiline sa dva víkendy po sebe konali veľké preteky.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 764
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 522
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 385
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 165
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 375
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 348
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 131
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 424
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu