ORAVSKÁ POLHORA, KLIN. „Uvedomujem si, v akej krajine žijem a prečo tu žijem. Som tu a zostanem naďalej cez naše deti. Viem, čo nechcem, aby sa stalo malým a našim mladým. Nechcem zaspávať a zobúdzať sa s pocitom, že cestou do školy a späť striehne na deti nejaký psychopat. Keď takáto správa prejde éterom a nič sa nedeje, tuhne mi krv v žilách.“
List s takýmto znením nám poslala Monika Cubinková, mamička z Oravskej Polhory.
Nebuďme ľahostajní
Bolo to pred niekoľkými týždňami. Na asfaltovej ploche pri polhorskom supermarkete mala zastaviť dodávka. Koľko ľudí tvorilo posádku, známe nie je. Po dedine sa však hneď začala šíriť správa, že muži lákajú do auta okoloidúce deti. Ponúkajú im cukríky, dokonca aj mobily.
„Budeme ticho čakať, kým sa niečo nestane?“ pýta sa Monika Cubinková. „Všetko je potrebné chrániť. Prírodu, vodu, les. Keď má byť v dedine kultúrna akcia, v rozhlase ide o tom informácia mesiac vopred. No keď sa tu pohybuje neznámy človek lákajúci deti, po týždni počujeme, aby rodičia odprevádzali svoje deti do školy a späť. Bodka, uzavreté. Pritom sa tieto udalosti dejú pravidelne, v každej dedine na Orave. A nikto s tým nič nerobí.“
Nešťastná, ale aj nahnevaná matka je presvedčená, že všetci by si mali pozornejšie všímať cudzích ľudí. Že by policajné hliadky mali častejšie prechádzať cez dediny.

„Rodičom sa človek nenarodí, stáva sa ním a formuje od momentu vzniku maličkej osôbky. Všetci vzájomne sa dopĺňame, obrusujeme a vychovávame. Lebo toto je život. Áno, našou úlohou je pripraviť deti na život, na jeho nástrahy. Smutné je, že nie je cítiť podporu, spätnú väzbu. My však budeme hľadať všetky možnosti proti ľudskej ľahostajnosti.“
Oznámenia v rozhlase aj v školách
Starosta Michal Strnál nevie, čo sa to deje a koľko pravdy je na tvrdeniach o podozrivých vozidlách v dedine. Podľa neho sa takéto informácie objavujú raz za dva či tri mesiace. Nie si je istý, koľko je na tvrdeniach detí, ktoré na internete vidia čokoľvek, pravdy.
„V každom prípade sme hneď, ako sme sa o tom dozvedeli, kontaktovali políciu,“ hovorí starosta. „Tá, chvalabohu, prípad únosu dieťaťa v rámci celej Oravy neeviduje. Napriek tomu sme dali podnet, pozreli sme si kamerové záznamy, či neuvidíme nejaké podozrivé auto. Nič sme nenašli. Pripravili sme hlásenie do škôl, upozorňujeme, aby deti chodili domov po skupinkách, ak po nich nechodia rodičia. To isté sme hlásili aj v rozhlase.“

Obidva školské areály sú monitorované kamerami. Obec má jednu kameru na budove obecného úradu. Tá sníma aj časť hlavnej cesty. Parkovisko, na ktorom malo stáť cudzie auto, však kamery nesnímajú. „Na podnet poslancov dáme kameru na začiatok a koniec dediny, aby sme videli, aj pre takéto prípady, kto sem prichádza a kto odtiaľto odchádza.“
Podobný prípad mali v približne rovnakom čase aj v Kline. Obec vyhlásila v rozhlase, že eviduje podozrenie z pokusu o únos, aby sa ľudia mali na pozore. Po krátkom vyšetrovaní sa však zistilo, že išlo o súkromný incident medzi otcom a synom.
„Napokon sme to teda neriešili my ani polícia,“ povedal starosta Štefan Peňák. „Nešlo o verejné ohrozenie a s takýmto niečím sme sa v obci, našťastie, zatiaľ ani nestretli.“
Upozorňujte deti
Je otázne, či deti hovoria pravdu, alebo len popúšťajú uzdu svojej fantázii. Ku konkrétnemu únosu zatiaľ nedošlo. Na druhej strane však už bude neskoro, ak sa niečo také stane. Isté je, že v dnešnej dobe sa musia mať na pozore deti aj mládež.
Veľmi nepríjemnú udalosť totiž pred pár mesiacmi zažila stredoškoláčka Karin. „Vracala som sa zo školy, bolo to v zime, takže hoci nebolo neskoro, stmievalo sa,“ spomína. „Bola som kúsok od domu, keď pri mne zastavilo auto. Neznámy muž otvoril zadné dvere a povedal mi, aby som nastúpila. Začal sa ku mne približovať. Chvalabohu, práve v tej chvíli prechádzalo okolo druhé auto. Muž sa zvrtol a rýchlo odišiel.“
Karin sa, našťastie, nič nestalo, preto incident ani nehlásila polícii. To, že dolnokubínski policajti žiadny podobný podnet neriešili, potvrdila aj krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

„Venujeme neustálu pozornosť sociálnym sieťam a všetky informácie hneď vyhodnocujeme a preverujeme,“ povedala. „Do súčasnej doby sme nezískali konkrétne, relevantné, pravdivé a vierohodné informácie k žiadnemu takému skutku.“
Napriek tomu opakovane vyzývajú rodičov, aby upozorňovali svoje deti na zvýšenú opatrnosť pri kontakte s cudzími ľuďmi. „Aby od nich nebrali cukríky, iné pozornosti a nesadali k nim do áut. Odporúčame, aby tieto zásady deťom neustále vštepovali už odmalička.“