ORAVA, ŽILINA. Prvoradým cieľom nového riaditeľa je zlepšenie dopravnej situácie a plynulosti cestnej premávky. Chce dbať na to, aby policajti pod jeho vedením boli zdvorilí, ustrojení a dodržiavali služobnú disciplínu. Opýtali sme sa, na čo sa zameria na Orave a aké problémy treba podľa neho v tomto regióne riešiť.
Podľa našich informácií je aj na Orave nedostatok policajtov. Máte plán, ako motivovať potenciálnych budúcich policajtov?
Personálna politika ministerstva vnútra je nastavená tak, aby sme oslovili čo najviac uchádzačov. Rezort v tomto roku otvoril prvýkrát dvojročné nadstavbové štúdium v odbore bezpečnostné služby – základná policajná príprava. Je určené pre uchádzačov, ktorí majú záujem o policajné povolanie, no nedovŕšili ešte 21 rokov. Kritéria prijatia do služobného pomeru sú náročné.
Bohužiaľ, mnohí uchádzači neprechádzajú psychologickými testami, ďalší nevyhovejú fyzickým previerkam, niektorí si to z rôznych dôvodov rozmyslia počas prijímacieho konania. Medzi záujemcami je stále veľa dievčat a žien. Naším dlhodobým cieľom je personálne zastabilizovať policajný zbor.
Pôsobili ste blízko Oravy. Stretávali ste sa aj s tunajšou kriminalitou? Čo je podľa vás najväčší problém na Orave?

Žilinský kraj má svoje špecifiká, čo sa týka bezpečnostnej situácie, avšak v jednotlivých okresoch je táto situácia porovnateľná a bez väčších rozdielov. Aj na Orave riešime otázky súvisiace s dopravno-bezpečnostnou situáciou, najmä hustotou premávky a nedobudovanou cestnou sieťou. Čo sa týka trestnej činnosti, najväčší podiel má majetková kriminalita. Ovplyvňuje ju aj blízka hranica s poľskou republikou a migrácia nielen vecí, ale i osôb majúcich podiel na jej páchaní. Máme dobre rozbehnutú cezhraničnú spoluprácu s políciou v Poľskej republike.
Stále je aj na Orave, ako v celom kraji, vysoký počet vodičov pod vplyvom alkoholu. Viete si predstaviť, ako by sa dal tento problém riešiť?
Vodiči pod vplyvom alkoholu netrápia len políciu v Žilinskom kraji, je to problém celého Slovenska. K takýmto vodičom pristupujeme nekompromisne a ak ich rieši polícia, dostanú pomerne vysoké sankcie, či už v podobe pokút alebo zákazu činnosti viesť motorové vozidlá. Čo sa týka Žilinského kraja, do 26. novembra tohto roku sme zaevidovali celkom 202 vodičov, ktorí pri kontrole nafúkali nad jedno promile a 101 vodičov, u ktorých bolo pri dychovej skúške zistené požitie alkoholických nápojov pod jedno promile. V dolnokubínskom riaditeľstve evidujeme 38 vodičov, u ktorých bola dychová skúška pod jedno promile a 68 vodičov nafúkalo nad.
Pravidelne robíme dopravno-bezpečnostné akcie zamerané na odhaľovanie vodičov jazdiacich pod vplyvom alkoholu a návykových látok. V rámci prevencie formou prednášok a tvorivých dielní robíme osvetu v tejto oblasti u mladej generácie. Myslím si však, že tu sa najskôr musí zmeniť myslenie ľudí, je to o nastavení priorít a hodnôt v živote.
Plánujete nejaké zmeny v rámci okresného riaditeľstva v Dolnom Kubíne – či už personálne, reorganizácia práce, pracovísk?

Pri ustanovení do funkcie som hovoril so všetkými funkcionármi krajského riaditeľstva, aj s riaditeľmi jednotlivých okresných riaditeľstiev a jednoznačne som im vyjadril svoju predstavu o činnosti polície. Mojím zámerom je, aby bola s výkonom policajnej práce spokojná najmä verejnosť.
Budem klásť dôraz na dodržiavanie služobnej disciplíny, ktorá spočíva v dôslednom plnení si povinností, dodržiavaní ústavy, zákonov, interných predpisov a rozkazov. Záleží mi na tom, aby postavenie policajta bolo občanmi vnímané pozitívne.
Hornooravskí starostovia opakovane žiadali, aby sa do Nižnej vrátilo niekdajšie pracovisko dopravnej polície, ktoré bolo presunuté do Dolného Kubína. Zatiaľ sa to nepodarilo docieliť. Budete sa zaoberať aj touto otázkou?
S touto situáciou sa musím najskôr oboznámiť a následne v prípade potreby navrhnem jej riešenie.
Myslíte si, že treba na Orave z pohľadu polície niečo zmeniť? Ak áno, čo konkrétne?
Dôraz u policajtov budem klásť na dodržiavanie služobnej disciplíny, ustrojenosti a služobnej zdvorilosti. Rovnako som prijal opatrenia, aby za účelom zabezpečenia bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky bol čo najväčší počet policajtov na cestách a v prípade potreby policajti premávku fyzicky riadili a usmerňovali. Rovnako mám záujem na budovaní spolupráce s občanmi, výsledkom ktorej bude aj efektívne odhaľovanie a objasňovanie trestnej činnosti.
Vizitka
Plk. PhDr. Aurel Gonščák je krajským policajným riaditeľom od 1. októbra. Dovtedy pôsobil ako riaditeľ Okresného riaditeľstva PZ v Martine. Tam v roku 1994 aj začínal svoju policajnú kariéru. Pôsobil najskôr ako referent poriadkovej služby, starší inšpektor poriadkovej služby, zástupca riaditeľa obvodného oddelenia, zástupca riaditeľa odboru poriadkovej polície až po funkciu riaditeľa okresného riaditeľstva, v ktorej skončil 30. septembra tohto roku.
Počas služby študoval na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a neskôr na Fakulte sociálnych štúdií na Vysokej škole v Sládkovičove.
Aurel Gonščák sa narodil v Čadci, má 52 rokov, je ženatý a má tri dcéry. V súčasnosti žije v Martinskom okrese.