ORAVSKÁ LESNÁ. Obyvatelia doliny od Lokce po Oravskú Lesnú dlhé roky čakali na opravu hlavnej cesty II/520. Tento rok sa na nej konečne objavili stroje. Vtedy nikto netušil, že prácu ukončia predčasne a cestu nechajú ešte v horšom stave, ako bola pred ich príchodom. Ľudia nechápavo krútia hlavou.
Fréza sa nedá prevážať hore-dole
„Chýbalo nám päť teplých dní, ale žiaľ prišlo ochladenie a práce na kladení živičného povrchu vozovky sme museli zastaviť,“ hovorí Karol Harman, výrobný riaditeľ firmy Cesty SK, ktorá má opraviť takmer 7,5 kilometrov cesty medzi Lokcou a Oravskou Lesnou. Na celom úseku odstránili poškodený povrch, no nový stihli položiť len na necelých 3,3 kilometra. Zostávajúcich 4 249 metrov ostalo vyfrézovaných. A tak ostane pravdepodobne až do jari. Technologický postup nedovoľuje klásť asfaltový povrch pri nízkych teplotách a obaľovačky, ktoré ho vyrábajú, sú zatvorené.
Oslabený povrch sa rýchlo ničí. Už teraz je na ňom veľa výtlkov a dier. Kombinácia snehu, mrazu a vody bude ďalej pokračovať v jeho deštrukcii.
Ľudia sa pýtajú na dôvod začatia prác až v októbri a prečo vyfrézovali naraz celý úsek. Karol Harman vysvetlil dôvody. „Cenovú ponuku sme robili v septembri 2016, pričom sme počítali s tým, že práce začnú niekedy v máji tohto roku. Ale stavbu sme prebrali až v októbri. Koniec sezóny je vždy hektický, stroje sú maximálne vyťažené. Boli sme radi, že sme frézu zohnali, lebo na Slovensku ich je málo.“
Fréza na odstraňovanie asfaltu z cesty nie je bežný stroj. Je nadrozmerný, na prepravu treba špeciálne povolenie, je náročná a drahá. „Počítali sme s tým, že úseky vyfrézuje na jeden raz a my ich zaasfaltujeme.“
Pridlhé verejné obstarávanie
Neskoré odovzdanie stavby stavbárom poriadne skomplikovalo situáciu. „Práce začali hneď, ako nám to umožnil zákon,“ hovorí hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková. „Keďže ide o projekt financovaný z eurofondov, musíme dodržiavať príslušné požiadavky voči riadiacemu orgánu, ktorý projekt kontroluje a schvaľuje jeho ďalšie pokračovanie. Ak by sme tieto povinnosti nedodržali, prišli by sme o peniaze na rekonštrukciu.“

Starostovia dedín už dávno poukazovali na to, že verejné obstarávanie trvá neúmerne dlho. „Toto je výsledok,“ hovorí starosta Oravskej Lesnej Marek Majdiš. Vyfrézovaný úsek končí takmer v strede dediny. „Boli sme nesmierne radi, že sa to robí a teraz máme toto. Na kontrolnom dni som zdôraznil, že chyba sa stala, počasie sa zhoršilo, ale nech výtlky dajú do poriadku.“ Dostal odpoveď, ktorá ho nepotešila. „Povedali, že na to použijú vyfrézovanú zmes. No to nestačí. Verím, že prídu s lepším riešením.“
Pridal názor jedného obyvateľa Oravskej Lesnej. Povedal mi, že to je také riešenie, ako keď sa na jar topí sneh a diera je plná snehu. Chlap tam hádže sneh, aby dieru zakryl, no sneh sa stále topí a v diere je stále voda.“
Kto to zaplatí?
Karol Harman si myslí, že vyfrézovaná zmes je lepšia ako nič. „Nevydrží do jari, preto to bude treba niekoľkokrát opakovať.“
V súvislosti s opravou výtlkov sa objavila ďalšia otázka. Kto to zaplatí? „To je vec rokovaní a dohody medzi nami a Žilinským samosprávnym krajom,“ hovorí Harman. Predstavitelia župy ale moc ústretoví nie sú. „Vysprávky sú v kompetencii zhotoviteľa, keďže prevzal stavenisko a je zodpovedný za priebeh stavby,“ hovorí župná hovorkyňa. „Stavbu kontrolujeme pravidelne na kontrolných dňoch, kde spresníme všetky potrebné požiadavky.“

Starosta Oravskej Lesnej má zo vzniknutej situácie obavy. „Treba robiť ako rozumní ľudia, aby sme si mohli pozrieť do očí. Teraz nie je čas na výhovorky.“
Poukázal na to, že súčasné obmedzenie rýchlosti na vyfrézovanom úseku na 30 kilometrov za hodinu z hľadiska stavebného obstojí. „Ale neobstojí to z hľadiska ľudského.“
Podobný názor má sa župný poslanec Igor Janckulík, ktorý je v komisii dopravy. „Treba robiť tak, aby nedošlo k situácii, že na výtlkoch si budú ľudia autá ničiť a my sa budeme naťahovať, kto je zodpovedný.“
Termín ukončenia prác je stanovený
Podľa zmluvy má byť rekonštrukcia cesty ukončená do mája budúceho roku. Zhotoviteľ v tom problém nevidí. „Určite to stihneme,“ hovorí Harman.
Ale do hry vstupujú mosty v Lokci a Krušetnici. Aj tie majú prejsť rekonštrukciou. Na nich práce ešte vôbec nezačali. „Polícia zamietla našu žiadosť o uzáveru a práce nie je možné robiť v zimnom období, preto začneme pracovať až na jar,“ hovorí Alena Nováková zo spoločnosti MBM group, ktorá bude na Orave opravovať až osem mostov. „Urobíme všetko preto, aby dopad na občanov bol čo najmenší.“
Igor Janckulík upozornil, že komplikácie nastanú pri oprave mosta v Krušetnici, ktorý má byť celkom uzatvorený. „Obchádzku dali po úzkej poľnej ceste, na ktorej sa neobídu ani dve osobné autá.“

Podľa zmluvy sa o mesiace, kedy sa nedá pracovať, posúva aj termín odovzdania stavby. A to už z pohľadu eurofondov môže byť problém. Pri nich sa termíny ukončenia posúvať nemôžu. Hrozí, že župa bude musieť vrátiť peniaze?
Rekonštrukcia cesty je súčasťou poľsko-slovenského projektu. „Poliaci cesty technologicky a časovo zvládli na jednotku a my to nedokážeme?“ pýta sa starosta Oravskej Lesnej.
V hre je obrovský balík peňazí. Na slovenskej strane takmer tri milióny eur, dohromady s poľskou stranou sa suma blíži ku 15 miliónom. Utrpí Slovensko medzinárodnú blamáž?