DOLNÝ KUBÍN. Nie je nič výnimočné, že sanitka privezie zraneného opitého bezdomovca. Lekár ho ošetrí, pacient sa naje, vyspí, odíde z nemocnice a zanechá po sebe nezaplatený účet. Zdravotná poisťovňa ošetrenie nezaplatí, ak nie je poistený, alebo má voči nej dlh.
V roku 2012 predstavoval tento dlh, ktorý pred sebou tisla Dolnooravská nemocnica, spolu za predchádzajúce roky sumu 158-tisíc eur.
V trstenskej nemocnici sú na tom lepšie. Od roku 2013 doteraz evidujú pohľadávky vo výške necelých 2100 eur. „Z toho takmer 900 majú na svedomí zahraniční pacienti,“ informovala Darina Karetková z Hornooravskej nemocnice v Trstenej.
V obidvoch prípadoch je vymáhanie peňazí náročné a často neefektívne.
Poliaci aj Česi
„V súčasnosti sa situácia u nás veľmi zlepšila,“ povedal riaditeľ dolnokubínskej nemocnice Jozef Mintál. V roku 2015 dlhovali neplatiči 503 eur, minulý rok 2600 eur. Za prvých desať mesiacov tohto roku evidujú zatiaľ takmer tritisíc eur. Táto suma zahŕňa Slovákov aj zahraničných turistov.
„Pri zahraničných pacientoch veľmi pomohlo zavedenie európskeho preukazu poistenca. Efektívna je aj spolupráca so zahraničnými spoločnosťami, ktoré združujú komerčné poisťovne.“

Ale stále sa objavujú prípady, kedy zahraničný pacient poistený nie je a snaží sa platbe vyhnúť.
„Ošetriť ho musíme, tak mu vystavíme faktúru, ktorú pošleme na adresu ním nadiktovanú,“ povedala Anna Mandičová, ktorá sa stará o komunikáciu so zdravotnými poisťovňami. „Overiť ju nemôžeme, lebo na pase nie je. Ak je falošná, vráti sa späť ako nedoručiteľná.“
Pridala tri odlišné prípady. Poľská pacientka ležala v nemocnici po dopravnej nehode. Slovenské kolegyne aj jej brat tvrdili, že dlh zaplatia. Sľub nesplnili. Druhým je Češka, ktorá utrpela úraz nohy pri strete s rezačkou. Tiež nezaplatila. Posledným je opäť náš sused spoza severných hraníc. „Raz sme vybrali peniaze od Poliaka na hospitalizáciu, no z ministerstva zdravotníctva prišlo upozornenie, že to tak robiť nemôžeme.“
Domáci neplatiči
Dlhy zanechávajú za sebou aj Slováci. Prvou skupinou sú bezdomovci. „Keby mali z mestského alebo obecného úradu potvrdenie, že sú bezdomovci, tak nám poisťovňa výkony preplatí,“ povedala Mandičová. „Ale to nemá nik.“
Druhou skupinou sú ľudia s dlhom voči zdravotnej poisťovni. Viacero prípadov je hlavne z hornej Oravy, odkiaľ muži často chodia pracovať do zahraničia. Na Slovensku sa zo zdravotnej poisťovne odhlásia, lebo si poistenie platia tam. Ale keď sa vrátia domov, už sa neprihlásia.
V prípade plánovanej operácie či zákroku nemocnica preverí, či pacient má všetko zaplatené. Ak nie, darmo sa bude dožadovať, aby sa zdravotníci o neho postarali. Pokiaľ dlh poisťovni nezaplatí, v nemocnici sú pred ním dvere zatvorené.
Iná situácia nastane, ak ide o úraz či akútny stav. „V tom prípade musíme pacienta ošetriť,“ povedal riaditeľ nemocnice. „No vieme, že možno robíme zadarmo.“ Aj v takýchto prípadoch je vymáhanie peňazí niekedy ťažké. Ak má človek dlh voči poisťovni, je pravdepodobné, že ten nemocničný nezaplatí tiež.

