NIŽNÁ. Vlani sa vedenie Spojenej školy dozvedelo skvelú správu – z eurofondov dostali peniaze na rekonštrukciu školských budov. Správca, Žilinský samosprávny kraj, vyhlásil verejnú súťaž.
Víťaz prevzal stavenisko pred siedmimi mesiacmi, no pracovať nezačal. Rovnako, ako ani na druhom plánovanom stavenisku, sociálnych zariadeniach. Obidve zákazky v hodnote zhruba 900-tisíc eur mala robiť tá istá firma.
Čakanie donekonečna
„Desať rokov čakáme na rekonštrukciu školy,“ hovorí riaditeľ Peter Smolár. „Najskôr nebola výzva, potom výzva konečne vyšla, no stále sa posúval termín. Neskôr zase bolo treba prerábať projekty, lebo boli staré. Nasledovalo nové verejné obstarávanie.“ Uspeli a získali peniaze na rozsiahlu rekonštrukciu školských budov, no napriek tomu tu ani po pol roku od podpisu zmluvy nie je urobené absolútne nič.“
V máji sa zástupcovia Žilinského samosprávneho kraja a riaditeľ školy stretli so zástupcami firmy. Podpísali zmluvu, prebrali stavenisko. Do piatich dní od stretnutia mali prísť do školy robotníci aj stroje. Neprišli.

Škola získala 780-tisíc eur na zníženie energetickej náročnosti školských budov. Rozsiahly projekt počíta v prvom rade s kompletnou výmenou okien. Pôvodné sú staré, drevené, netesnia. Zateplená bude celá budova aj strecha na odbornom výcviku. Meniť sa bude palivová základňa, systém kúrenia, pribudnú alternatívne zdroje vykurovania, rekonštrukciou prejde osvetlenie, súčasné nahradí úspornejšie.
Učitelia aj žiaci verili, že aspoň okná budú mať už túto zimu nové. „Nebudeme, môžeme čakať opäť do neviem kedy,“ hovorí riaditeľ.
Ani sociálky sa nemenia
To isté sa opakovalo pri rekonštrukcii sociálnych zariadení. Peniaze na ňu, viac ako stotisíc eur, vyčlenili krajskí poslanci z rozpočtu. Zástupcovia víťaznej firmy si boli v auguste pozrieť priestory.
„Dohodli sme sa, čo a kde budú robiť, aby mohli pracovať za plnej prevádzky, keďže mali začať na začiatku školského roka,“ hovorí Peter Smolár. „Všetko sme dohodli. Do konca novembra mali byť podľa zmluvy práce dokončené. Samozrejme, termín nestihnú, keďže ani len nezačali robiť.“

Riaditeľ je z celej situácie zúfalý. V lete si práve pre plánované práce viacerí učitelia nebrali dovolenky. Napokon celkom zbytočne. Odkladať musia aj akékoľvek údržby v interiéri, pretože v rámci veľkého projektu sa bude v mnohých častiach búrať a prestavovať. „Sme z toho všetkého znechutení. Nechápem, načo sa firmy prihlasujú do súťaží, keď napokon ani len nezačnú robiť. Ale na to všetko možno aj chvalabohu, že vôbec nezačali. Lepšie takto, ako keby mali niečo rozbiť a odísť. To by bola hotová katastrofa.“
Peniaze vracať nebudú
Žilinský samosprávny kraj koncom augusta vypovedal zmluvu zhotoviteľovi, teda víťazovi veľkého projektu. Zaujímalo nás, či kraj nebude musieť vracať peniaze, keďže čerpanie eurofondov je často striktne viazané na určité termíny, ktoré musia byť dodržané.

„Neprídeme o ne,“ povedala Lenka Záteková, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja. „Riadiacemu orgánu sme poslali nový harmonogram. Odsúhlasil ho, vyhlásime preto nové verejné obstarávanie. Momentálne pripravujeme podklady.“
V druhom prípade, obnove hygienických zariadení, kraj zatiaľ nepozná dôvod, prečo firma nerobí, ani neposkytla náhradný harmonogram prác napriek tomu, že stavenisko prevzala. „Neinformovala nás o žiadnej udalosti, ktorá by bránila, sťažovala, či mohla mať akýkoľvek vplyv na zmluvne dohodnutý termín ukončenia prác. Budeme postupovať ďalej v zmysle zákona a uzavretej zmluvy.“
Obidve zákazky na strednej škole vyhrala spoločnosť TLM Investment. Kontaktovali sme jej generálneho riaditeľa Ľuboša Hlavatíka. Do uzávierky sme však stanovisko k neplneniu zmlúv nedostali.

