VITANOVÁ. Štát v tomto období odovzdáva chudobným potravinovú pomoc. Spočiatku pripravovali zoznamy odkázaných ľudí obce spolu s pracovníkmi úradov práce. Dnes už samosprávy do databázy nezasahujú.
Počet tých, ktorí balíček s potravinami dostanú, podľa starostov oproti prvým rokom rapídne klesol. Ústredie práce tvrdí, že počty sú približne rovnaké. Problém je však aj v tom, kto dnes potraviny zadarmo reálne dostáva.
Jeden či dvaja v dedine?
„Poskytovanie potravinovej pomoci je neadresné a zle cielené,“ povedal Ján Banovčan, starosta Zábiedova a predseda Združenia miest a obcí Horná Orava. „Neraz išla do istého okruhu domácností, ale iné, v horších sociálnych podmienkach, nedostali nič. Okrem toho, ako môže dostať potraviny poberateľ dávky v hmotnej núdzi, ktorý bez dôvodu odmietne odpracovať 32 hodín do mesiaca? Ako chceme týchto ľudí motivovať, aby niečo robili?“

V Zábiedove dostal tento rok balíček s potravinami jediný človek, vlani boli dvaja. V Nižnej je rovnaký počet odkázaných ako v Zábiedove. „Netuším, ako sa k tomu jedinému človeku dopracovali,“ povedal starosta Nižnej Jaroslav Rosina. „Má veľký majetok a žije sám. Katastrofa. Je to výsmech ľuďom, ktorí by potraviny skutočne potrebovali.“
Pomoc distribuuje Spišská katolícka charita, podobne ako v minulosti. Len na tvorbe zoznamov sa už nepodieľajú samosprávy. „Ide to mimo nás,“ hovorí Ján Banovčan. „Mali sme s tým veľmi veľa práce, niektoré obce sa do toho neangažovali, a tak ich obyvatelia pomoc nedostali napriek tomu, že na ňu mali nárok. Potom sa prevalila kauza zmiznutých ton múky a cestovín, na základe ktorej bola Slovensku potravinová pomoc pozastavená.“
Počty vraj neklesli
Cieľové skupiny, ku ktorým smeruje potravinová pomoc, vychádzajú z operačného programu, cez ktorý je platená. Potraviny majú dostať rodiny s nezaopatrenými deťmi, ktoré dostávajú dávku v hmotnej núdzi, starobní a invalidní dôchodcovia poberajúci spomínanú dávku, avšak bez ďalšieho príjmu zo zárobkovej činnosti a napokon aj ťažko zdravotne postihnutí za tých istých podmienok ako dôchodcovia.

Zoznamy určuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny z centrálnej databázy poberateľov pomoci v hmotnej núdzi. „Na to, aby občan dostal pomoc v hmotnej núdzi, musí splniť všetky zákonom stanovené podmienky,“ povedala Jana Lukáčová, riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa ústredia práce. „Pri pohľade na konečných prijímateľov a počty distribuovaných balíkov však rapídny pokles oproti minulým rokom nevidno.“
Trochu viac čísel
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny distribuovalo tento rok potraviny štyrikrát. V prvom kole išlo do Dolnokubínskeho okresu 194 balíčkov, poberateľov bolo 108. V Námestovskom odovzdali pracovníci Spišskej katolíckej charity 250 balíčkov 143 poberateľom a v Tvrdošínskom 64 balíkov 44 ľuďom.
V druhom kole klesli najmä počty poberateľov. V okrese Dolný Kubín dostalo 173 balíčkov 98 odkázaných ľudí. V okrese Námestovo bolo balíkov 244 a poberateľov 135 a napokon v Tvrdošínskom okrese 67 balíčkov a 41 poberateľov.

Tretia distribúcia prebehla v októbri. Na dolnej Orave pracovníci charity odovzdali 164 balíkov 92 poberateľom, v námestovskej oblasti 221 balíčkov 121 poberateľom a v tvrdošínskej dostalo pomoc v podobe 58 balíkov 38 ľudí.
V rámci ostatného, štvrtého kola, prišlo do Dolnokubínskeho okresu pre 88 poberateľov 160 balíkov, do Tvrdošínskeho pre 36 ľudí 49 balíčkov a do Námestovského 206 balíkov pre 119 poberateľov.
Cestoviny i strukoviny
Jeden potravinový balíček má hodnotu necelých 34 eur. Obsahuje dve balenia špagiet, dvoje cestovín, balík tarhone, kilo ryže, po dve balenia fazule, hrachu a šošovice, liter oleja, kilo cukru, po dve kilá hladkej a polohrubej múky, konzervu bravčového mäsa, guláša a štyri paštéty, dvoje sardiniek v oleji a jedny v paradajkovej omáčke, tri instantné polievky, jeden paradajkový pretlak, zoznam uzatvára sušené mlieko.
Dokopy na Orave rezort práce rozdal 1850 balíkov s potravinami v celkovej hodnote viac ako 62-tisíc eur 1063 Oravcom.