TRSTENÁ, LIESEK. Cyklotrasu z Trstenej do Nového Targu využívajú mnohí cyklisti zo Slovenska i Poľska. Zvykli si tam chodiť aj korčuliari, skateboardisti, v lete mamičky s kočíkmi, v zime bežkári, ale i rodičia, ktorí ťahajú svoje ratolesti na sánkach.
Najbližšie k rodinným domom, s výnimkou Trstenej, je liesecká trasa. Práve pri prejazde tohto úseku sa cyklisti najviac sťažujú – na kravy, blato, traktory. Mnohí si však neuvedomujú, čo tam bolo skôr.
Inú cestu nemajú
„Deti ma poprosili, aby som zistila, či sa dá niečo robiť s kravami, ktoré pred Lieskom prechádzajú cez cyklotrasu,“ s takouto netradičnou interpeláciou vystúpila na ostatnom zasadnutí trstenského mestského zastupiteľstva poslankyňa Silvia Púčiková.
Primátorka Magdaléna Zmarzláková prisľúbila, že sa na to opýta kolegov na stretnutí členov Združenia miest a obcí Hornej Oravy. „Niektorí malí cyklisti sa kráv boja, doteraz možno žiadnu naživo nevideli,“ povedala kolegom. „Netvrdím, že je to riešiteľné, ale sľúbila som, že sa opýtam, čo sa s tým dá robiť.“
Liesecký starosta Martin Dreveňák sa problematikou kráv pri cyklochodníku zaoberal neraz.

„U nás sa stále vo veľkom gazduje, gazdovia tadiaľ prechádzali s kravami dávno predtým, než tam vznikol cyklochodník,“ povedal. „Skúste povedať niektorému chovateľovi, aby si našiel inú cestu. Keď im urobíme podchod alebo nadchod, nebudú chodiť cez chodník. Teraz inú cestu nemajú.“
Cyklochodník rozdeľuje takmer všetky liesecké polia. Niektorí vlastníci majú roľu na spodnej i vrchnej časti. Inak, ako práve cez chodník, sa z jednej strany na druhú nedostanú. „Mňa sa nikto nepýtal, či to tu chcem alebo nie,“ povedal jeden z miestnych chovateľov. „Kravy sa tu pásli dávno predtým, než prišli cyklisti, a nikomu nevadili. Až doteraz. Ľudia by mohli byť tolerantnejší.“
Až príliš odvážni
Niektorí cyklisti sa sťažujú na blato, ktoré býva na úseku pri lieseckej kaplnke. Problém je v tom, že práve v tejto časti chodník križuje hlavnú prístupovú cestu k poliam. „Celý deň by tam musel niekto stáť s metlou a zametať po každom traktore,“ povedal starosta Martin Dreveňák. „Raz či dva razy do týždňa tam niekoho pošlem, ale neustále to nie je možné. Liesečania gazdujú, to je fakt, ktorí si aj ľudia na bicykloch musia uvedomiť.“

Viacerí starostovia obcí, cez ktorých katastre prechádza cyklochodník, však poukázali na netolerantnosť cyklistov. Pred spomínanou križovatkou v Liesku sú z oboch strán značky upozorňujúce na prejazd motorových vozidiel. Cyklisti sú podľa nich povinní pribrzdiť, prípadne zastaviť a dať traktoru prednosť. „Už som mal niekoľko sťažností od traktoristov, že cyklisti značky absolútne nerešpektujú. Nejednému sa podarilo len tak-tak pribrzdiť, aby bicykel nezrazil. Je dosť trúfalé čakať, že traktor s naloženou vlečkou bude v kopci pred križovatkou stáť, aby mohol cyklista bezpečne prejsť.“
Podobnú situáciu zažili vlani v Hladovke. Tam poľský cyklista so slúchadlami v ušiach nabúral do traktora. Nielenže ho prechádzajúc križovatkou nevidel, ale ani nepočul. „Bolo päť hodín ráno, nikomu by ani nenapadlo, že tam tak skoro niekto bude,“ povedal starosta Marián Brnušák. „Traktorista bol šokovaný a Poliak poriadne dobitý.“
Ľudia na bicykloch si zrejme budú musieť zvyknúť na kolorit tunajšieho prostredia so všetkým, čo k nemu patrí.