TRSTENÁ. Wifi, televízor a sociálky na každej izbe, celkom nové pôrodné izby i operačné sály, vyšší komfort, intimita i anonymita žien, zhruba 280 nových prístrojov a zariadení. Na to všetko a oveľa viac získala trstenská nemocnica dotáciu z Európskej únie. Gynekológia a novorodenecké oddelenie sa vďaka miliónom stanú jednými z najpokrokovejších v republike.
Spomedzi všetkých nemocníc kraja mohla fondy žiadať ako jediná. Takmer dvojročná práca nevyšla nazmar.
Veľká prístavba
Hornooravská nemocnica bude budúci rok oslavovať 70 rokov od položenia základného kameňa. Za ten čas sa podarilo kompletne vynoviť viacero oddelení. Doteraz najmenšiu rekonštrukciu podstúpilo gynekologicko-pôrodnícke.

„Požiadavky žien sú dnes celkom iné ako kedysi,“ hovorí primár a zastupujúci riaditeľ Marian Tholt. „Rodičky chcú viac. Nevyhovujú im spoločné toalety, málo nadštandardných izieb, chýbajú im miestnosti, kde môžu byť s dieťaťom a príbuznými samé. Potrebujú vyššiu intimitu, ktorú im v súčasných podmienkach nevieme zabezpečiť, pretože nemáme kde.“
To bola prvá fáza pri príprave projektu komplexnej rekonštrukcie oddelenia – rozšíriť súčasné priestory. Nové pribudnú na ploche medzi budovou gynekológie a psychiatrie. V súčasnosti je tam malé parkovisko. To bude presunuté do inej časti areálu.
Dieťa pri matke
V prístavbe budú nové operačné sály, pooperačné izby a pôrodné izby, ktoré nahradia súčasné pôrodné sály. „Zrušíme takzvanú vzdycháreň,“ hovorí primár Marian Tholt. „Na pôrodnej izbe bude rodička čakať na pôrod bez toho, aby ju niekto kontroloval, otravoval, presúval z miesta na miesto. Bude monitorovaná, prístrojmi aj kamerami. Sestra v centrálnej miestnosti ju bude celý čas sledovať, osobne za ňou pôjde, len keď to bude potrebné, alebo ak si ju žena sama vyžiada. Na každej izbe bude neonatologický kútik. Dieťa bude stále s matkou.“

Izby, na ktorých dnes ležia ženy po pôrode, sa zmenia kompletne. Každá bude mať vlastné sociálne zariadenie, budú maximálne dvojlôžkové. Všade bude kútik pre bábätká.
„Roomingové izby máme aj teraz, nie vždy je však o ne záujem. Žena si niekedy chce oddýchnuť, padne jej vhod, ak sa sestry postarajú o jej dieťa. Toto zachováme aj v budúcnosti. Ak sa bude cítiť unavená, zoberieme bábätko na novorodenecké oddelenie.“
Kratší pobyt
Pribudnúť by mala aj špeciálna nadštandardná izba podľa vzoru pôrodníc z vyspelých štátov. Tú si za poplatok vyberie mamička, ktorá bude chcieť, aby bol jej manžel či partner s ňou v nemocnici počas celej hospitalizácie.
Dnes má gynekologicko-pôrodnícke oddelenie 50 lôžok a zhruba tisíc pôrodov ročne. Po rekonštrukcii lôžok mierne ubudne, ale zvýši sa komfort. „V Brne majú sto lôžok a šesťtisíc pôrodov,“ hovorí primár. „Je to súčasný trend – zvýšiť premenlivosť pacientov. Ak je dieťa aj matka zdravé, môžu ísť domov, netreba ich tu zbytočne držať.“
Izby sestier a lekárov z gynekológie sú dnes v suteréne. Priestory sa pred pár týždňami podarilo dočasne opraviť. Po rekonštrukcii oddelenia sa konečne presunú do normálnych miestností.
S prácami začne nemocnica pravdepodobne budúci rok. Po skončení nevyhnutných administratívnych úkonov. Marian Tholt verí, že sa projekt podarí ukončiť čo najskôr.
Zriaďovateľom trstenskej nemocnice je žilinská župa. Aj jej zamestnanci stáli za zdĺhavou prípravou veľkého projektu.