SUCHÁ HORA. Skupina iniciátorov myšlienky Poľsko – Slovensko – autobusy, ktorej cieľom je po rokoch prepojiť štáty autobusovou dopravou, zrejme dospela k zdarnému výsledku.
Od ústia lanovky po hranicu
Na poľskej strane je už všetko doriešené. Malopoľské vojvodstvo vyčlenilo na špeciálne spoje tri milióny zlotých. Oravskí starostovia obcí, cez ktoré by mali cezhraničné autobusové spoje premávať, s nimi súhlasia. Problém bol dlho na našom ministerstve a napokon na Žilinskom samosprávnom kraji, ktorý má na starosti celú autobusovú sieť.

„Pred pár dňami sme sa dohodli, že spoje povolia,“ hovorí jeden z iniciátorov Jakub Loginów. „No keďže majú zazmluvnené autobusy až do roku 2019, nové nemôžu dávať. Prisľúbili však, že popresúvajú súčasné linky tak, aby v Suchej Hore nadväzovali na poľské spoje.“ Linky, najmä na podporu turistického ruchu na oboch stranách Tatier, budú začínať v mestskej časti Zakopaného, v Kuznici, kde je okrem iného aj stanica lanovky na Kasprov vrch. Odtiaľ pôjdu centrom mesta cez Koscieliszko, Chocholov až do Suchej Hory. Tam by mal na ne s maximálne päťminútovým čakaním nadväzovať slovenský spoj končiaci až na Zverovke. „Možno budú cestujúci v Trstenej prestupovať. Ale to by mal byť jediný prestup.“
Cez Oravice zatiaľ nie
Spočiatku chceli Poliaci autobusmi prepojiť poľské Zakopané cez Chocholov, Suchú Horu, Vitanovú, Oravice až do Zuberca a na Zverovku. Táto trasa však pre budúci rok neprichádza do úvahy.
„Niekoľko mesiacov bude prebiehať veľká rekonštrukcia cesty z Vitanovej do Oravíc,“ povedal Jakub Loginow. „Podľa mojich informácií tam bude pozastavená autobusová preprava. Preto sme trasu presunuli na obchádzku cez Liesek, Trstenú, Tvrdošín, Podbiel do Zuberca.“

Aktivisti chcú urobiť niekoľko liniek denne z oboch strán. Prvá bude určite ráno, medzi šiestou a siedmou hodinou. Posledný spoj večer, o ôsmej alebo až o deviatej, aby ho stíhali aj tí návštevníci, ktorí si zvolia náročnejšiu a dlhšiu túru. Na oboch stranách budú linky súčasne aj klasickými spojmi, ktoré zastavia na všetkých bežných zastávkach na trase.
Za krásami aj nákupmi
Od autobusového spojenia si Poliaci sľubujú rozvoj cestovného ruchu, prepojenie Roháčskej doliny s Chocholovskou a Koscieliszkou, ktoré by sa podľa nich stali dostupnejšími pre poľských aj slovenských turistov. „Teraz sa ľudia z Chocholovskej doliny do Roháčskej nevyberú, pretože sa odtiaľ nemajú ako dostať domov. To isté platí aj opačne. Verím, že autobusy to zmenia.“
Pomôcť by mohli tiež Poliakom, ktorí budú chcieť ísť na cyklotrasu Trstená – Nový Targ. V Poľsku sú pre Slovákov lacné vleky aj aquapark, na Slovensku zase Poliakov okrem turistiky lákajú aj nákupy.
„Ešte stále k vám chodíme na kávu, alkohol a lieky, toto všetko máte lacnejšie než my,“ dodal Jakub Loginow.