To je paráda: Priechod na ceste sa rozbliká, keď sa blíži chodec

Štyri oravské dediny už majú inteligentné priechody pre chodcov. Rozblikajú sa, keď kamery zaregistrujú v blízkosti človeka.

Inštalácia technológie špeciálneho priechodu v Oravskej 
Polhore.Inštalácia technológie špeciálneho priechodu v Oravskej Polhore. (Zdroj: OCÚ ORAVSKÁ POLHORA)

ORAVSKÁ POLHORA, RABČA. Pri škole a kostole, v centre dediny, na frekventovanom ťahu nad obcou či na medzinárodnej ceste medzi rodinnými domami. Štyri miesta v štyroch dedinách, kde by chodci mali bezpečnejšie prechádzať cez cestu. Vďaka špeciálnym inteligentným priechodom, prvým na Orave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Treba aj inde

Nové priechody sú v Oravskej Polhore, Rabči, Vasiľove a Dlhej nad Oravou. Kritických úsekov ciest, kde by sa zišli, sú na Orave desiatky, aspoň jedno v každej dedine. Nie všade sa však dajú urobiť naraz. „Vyberali sme v prvom rade podľa možností napojenia technológie na verejné osvetlenie,“ hovorí Igor Janckulík, splnomocnenec vlády pre rýchlostné cesty, ktorý zo svojho útvaru vyčlenil peniaze na deväť priechodov v rôznych častiach Slovenska. „V druhom rade výber závisel od stavu cesty. Kritická situácia je v Babíne, kde už bolo niekoľko nehôd, aj v Kline, Zubrohlave či Ťapešove. Cesty sú však v zlom stave. Je zbytočné urobiť tam teraz priechod, ak na ne bude treba budúci rok naťahovať nový asfalt.“

SkryťVypnúť reklamu

Igor Janckulík plánuje vo výstavbe špeciálnych priechodov pokračovať aj budúci rok. Opäť bude chcieť zopár urobiť na Orave. Terézia na sociálnej sieti verejne požiadala, aby sa budúci rok dostala do plánu Zubrohlava. „Priechod tam mal byť už dávno,“ napísala. „Je to časť obce, ktorá vedie na priehradu, Slanická ulica. Od zvyšku dediny je oddelená hlavnou cestou, ale na tento smer nevedie priechod. Ak človek chce prejsť, lepšie povedané prebehnúť, musí sledovať autá od Bobrova, Rabče aj Námestova. Je to tam hrozné.“

Veľa alebo tak akurát?

V celkovej sume takmer 130-tisíc eur sú okrem peňazí z útvaru splnomocnenca aj jeho mesačný plat, ktorého sa v prospech tejto stavby vzdal, rovnako ako platy všetkých starostov a primátorov, ktorí sú vedúcimi pracovných skupín pre jednotlivé rýchlostné cesty.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden priechod vyšiel zhruba 14 400 eur. Na sociálnej sieti sa pre túto sumu veľa diskutovalo. Jednému z diskutujúcich sa toľko peňazí za „desať svetielok“, ako píše, zdá príliš. Diskutér Radko mu na oplátku položil otázku, či je 14-tisíc veľa alebo málo za aspoň jeden zachránený ľudský život, k čomu môžu tieto priechody prispieť.

Prečítajte si tiež: Áut pribúda. Sto vodičov jazdí cez dedinu stovkou Čítajte 

„V cene nie je len samotná výstavba, ale aj projekt,“ hovorí Igor Janckulík. „Niekto musí ísť na miesto, zakresliť situáciu, zistiť, kde sú siete, získať kvantum povolení a schválení. Cena bola ešte pomerne nízka, pretože starostovia pomohli s kopaním jám a betónovaním stĺpov. Keby nepomohli, deväť sa nám ich urobiť nepodarí.“

Bielo-červená zebra na zemi nie je namaľovaná klasicky. Je vytvorená nanášaním hrubej vrstvy plastu, aby dlhšie vydržala. Vo Vasiľove je navyše asi dvesto metrov pred priechodom z každej strany urobená takzvaná optická psychologická brzda, ktorá núti vodiča spomaliť skôr.

SkryťVypnúť reklamu

Chcú aj ďalšie

Miesta, kde už dnes sú inteligentné priechody, vyberali poslanci so starostami. V Oravskej Polhore je v hornej časti dediny, pri kostole, kaplnke a jednej zo základných škôl. „Je tam najväčšia koncentrácia ľudí, keďže ide o rovný úsek cesty, autá tadiaľ jazdia rýchlo,“ hovorí starosta Michal Strnál. „Určite sú aj ďalšie miesta, kde ich treba. Najbližšie budeme robiť pri druhej základnej škole v dolnej časti dediny, kde sa okrem školákov pohybujú aj turisti idúci k chate Slaná voda.“

Susedná Rabča má inteligentný priechod v Gaceli. Obec vybrala lokalitu práve pre to, že ide o centrum dediny. „Je tam základná škola so 650 žiakmi, kultúrny dom, nákupná zóna a v neposlednom rade autobusové zastávky,“ vymenúva starosta Július Piták. „Plánovali sme tam osadiť semafor, zámer však nevyšiel. Preto nám tento návrh prišiel maximálne vhod. Priechod je v dolinke, teraz, keď je osvetlený, ho vidieť z diaľky.“

Aj rabčiansky starosta chce vo výstavbe takýchto priechodov pokračovať. Najbližšie na hornom konci, pri kostole. „Uvidíme, ako sa osvedčí tento a podľa toho budeme premýšľať o ďalších.“

Mnohé nehody

Vasiľovčania majú prechod nad dedinou, na ceste prvej triedy. V kritickom úseku bolo niekoľko vážnych dopravných nehôd, jedna sa, žiaľ, skončila pre chodca tragicky.

„Mali sme tam klasickú zebru, ktorú sme časom osvetlili, neskôr k pribudlo aj blikacie zariadenie,“ hovorí starosta Anton Grigeľ. „S novým priechodom sa nedá ani porovnávať.“

Prečítajte si tiež: Aj semiačko z Izraela sa ujalo v najchladnejšej obci Čítajte 

Vasiľovčania si novinku pochvaľujú. Vidieť ju zďaleka, v noci, aj za dažďa. Pár dní po dokončení priechodu telefonovali starostovi o desiatej večer ľudia, že osvetlenie nefunguje. „Chodci naň musia vstupovať kolmo. Ak vchádzajú zboku, kamera ich nezaregistruje a teda sa ani nezapnú svetlá.“ Obec na jar urobí z oboch strán cesty krátke úseky chodníka.

Zatiaľ ostatný inteligentný priechod je v Dlhej nad Oravou na prvej križovatke hlavnej cesty s vedľajšou pri vstupe do dediny od Krivej. Miesto poslanci vybrali už pred štyrmi rokmi. Bolo totiž posledným, kde priechod chýbal. „Chceli sme tiež docieliť, aby autá spomalili hneď na začiatku obce, nie až v centre,“ hovorí starosta Ján Kamas. „Dlhšie máme pripravený projekt na zvýšenie bezpečnosti okolo cesty prvej triedy. Do eurofondovej výzvy sme sa zapojiť nemohli. Skúšame ho teda urobiť aspoň takto, po častiach a z rôznych zdrojov.“ V dedine často dochádza k nehodám. Naposledy sa len pár metrov od nového priechodu nabúrali tri autá.

Náročnejšia zimná údržba

Viacerí diskutujúci na sociálnych sieťach sa zhodli, že priechody prispejú k zvýšeniu bezpečnosti chodcov. Mnohí však upozornili aj na aroganciu vodičov, ktorí často nezastavia, hoci vidia ľudí čakajúcich pri priechode. Niektorí tiež nezabudli poznamenať, že aj chodci občas zabúdajú, kde sú a aké postavenie v premávke majú.

Životnosť nových bezpečnostných stavieb sa podľa Igora Janckulíka ohraničiť nedá. Svietidlá vo svetlách sa po vypálení dajú meniť. Na špeciálnu plastovú zebru budú musieť dávať pozor najmä cestári počas zimnej údržby. „Na radliciach musia mať plastové chrániče, aby železom nezoškriabali plast,“ povedal. „Verím však, že to nebude až taký veľký problém a že priechody vydržia čo najdlhšie.“

Prečítajte si tiež: Oravské obce a mestá, tu je všetko pokope Čítajte  Prečítajte si tiež: Nájdite si čas na voľný čas. Kam vyraziť Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 018
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 913
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 637
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 202
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 732
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 018
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 913
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 637
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 202
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 732
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu