NÁMESTOVO. Zrejme najopodstatnenejší retardér v meste je na Ulici Hattalovej. Okrem toho, že po ceste jazdí množstvo áut, chodia po nej študenti okolitých škôl, parkujú autá, je tam aj autobusová zastávka. Mestskí poslanci riešili, či je vhodnejšie zvýšiť počet spomaľovačov, alebo zachovať súčasný.
Ľudia píšu na radnicu
„Každú chvíľu máme nejakú novú žiadosť na výstavbu retardéra na tej a tej ulici, alebo sťažnosti proti existujúcim,“ hovorí vedúci oddelenia výstavby Vladimír Natšin. „Neviem, čo im mám odpisovať. Nechcem si brať rozhodovaciu právomoc, mali by poslanci určiť pravidlá, kedy spomaľovače robiť a kedy nie.“

Vedúci oddelenia chcel mať uznesenie, znenie ktorého by mohol posielať sťažovateľom či žiadateľom. Poslanci však s jeho požiadavkou stotožnení neboli. „Mesto má kompetentného pracovníka, ktorý rieši dopravu v meste,“ povedal poslanec Milan Hubík. „Tento má právo, ale aj povinnosť konzultovať návrh nového spomaľovača s odborníkmi z odboru dopravy. Načo by sme sa k tomu mali vyjadrovať ešte aj my?“
Treba pravidlá
Primátor Ján Kadera poznamenal, že treba dobre zvažovať výstavbu každého spomaľovača. Aby sa nestalo, že po nainštalovaní na jednu ulicu začnú radnicu bombardovať žiadosťami o výstavbu aj ľudia z ďalších častí. „Na Hattalovej je maximálne opodstatnený, dopravná situácia tam je veľmi zlá,“ povedal primátor. „Ale robiť ich na širokých cestách? K takej žiadosti by sa asi zastupiteľstvo mohlo vyjadrovať.“
Problematikou spomaľovačov a ich umiestnenia sa zaoberala aj komisia pre verejný poriadok, dopravu a technickú činnosť v meste. Jej členovia sa zhodli, že každý by mal byť robený na základe zistení o tom, že je úsek nebezpečný. Názor ľudí, že ho treba, bez hodnoverných informácií o jeho opodstatnenosti, nepostačí. „Potom je tiež na zvážení, aké retardéry stavať,“ povedal predseda komisie Milan Hubík. „Malé sú pre väčšie autá neúčinné. Pri väčších zase môže veľmi rýchlo dôjsť k zablokovaniu ciest, budú sa tvoriť kolóny po celom meste.“

Poslanec je za to, aby sa pred inštalovaním retardérov pokúsili bezohľadných a rýchlych vodičov skrotiť inak. Napríklad políciou. „Kým sa vodiči nenaučia, ako jazdiť po miestnych uliciach. Myslím, že si dovolia len toľko, koľko im dovolíme my. Ak uvidia, že je dozor, budú rešpektovať pravidlá.“
Radnica bude hľadať spôsoby, ako problematiku spomaľovačov vyriešiť.