ORAVA. „Joj, nie túžba po zmene ma ťahá do volebnej miestnosti,“ povedala 79-ročná Ľudmila Jurinová, ktorú sme oslovili vo volebnej miestnosti v Nižnej. „Ísť voliť sa patrí. Je to naša povinnosť. Môžeme byť radi, že máme takúto možnosť. Keby sa dalo, chcela by som, aby ignorovanie volieb bolo trestným činom. Lebo to je hanba. A potom sa ľudia len sťažujú. Prečo to nie je tak, ale takto. Mal si ísť voliť. Nebol si? Tak buď teraz ticho.“
“Ak niekto raz zvíťazil, mali by sme ho rešpektovať. Aj tí, ktorí ho nevolili.
„
K voľbám na Orave mohlo prísť viac ako 100-tisíc ľudí. To by už volebná účasť pomaly atakovala stopercentnú métu. Žiaľ, v župných voľbách sa vždy pohybuje len niekde okolo dvadsiatky. „Myslím, že je to preto, lebo mnohí ľudia nevedia o kompetenciách kraja, nevedia aké veľké peniaze spravuje,“ povedala nám ešte v deň volieb Erika Jurinová, jediná žena, ktorá sa uchádzala o post žilinskej županky. „Možno, keby sa o úlohe krajov hovorilo aj v číslach, ľudia by viac chodili voliť a dali svoj hlas tomu, komu dôverujú.“
Oravské obce a mestá pripravili na sobotu 118 volebných miestností. O päť kresiel za Dolnokubínsky okres a po tri za okresy Námestovo a Tvrdošín sa uchádzalo celkom 69 kandidátov.
Orava mala v hre aj troch kandidátov na predsedu Žilinského samosprávneho kraja z ôsmich.
O siedmej už klopkal paličkou
Aktívny 95-ročný dôchodca Michal Líška z Istebného prvý raz volil v roku 1946, odvtedy nevynechal žiadnu možnosť dať hlas svojim favoritom. „Dievčatá, otvárajte,“ vraví každé voľby, keď klope paličkou na dvere volebnej miestnosti. Dlhé roky je vždy prvým voličom v dedine.
„Zažil som Masaryka, Beneša, Tisa, Gottwalda, Zápotockého, Novotného, Svobodu, Husáka, Havla, Kováča, Schustera, Gašparoviča a teraz máme Kisku.“
Občas si Michal spomenie na voľby v Československej republike. „Rodičom priniesli až 36 volebných lístkov. Toľko bolo strán. Jednotku mali agrárnici, dvojku sociálna demokracia, sedmičku ľudáci, 21 národniari. Vtedy sa nekrúžkovalo, ale do schránky sa hodil lístok.“
Určité sklamanie pre voľby pociťovala 18-ročná úspešná vzpieračka Eliška Fernezová z Bobrova. V sobotu sa mala zúčastniť prvých volieb v živote. Športový osud jej to však nedoprial. Musela reprezentovať Slovensko na medzinárodnom turnaji Vyšehradskej štvorky v Česku. „Veľmi ma to mrzí, že nemôžem voliť.“ Ako nám účastníčka nedávnych majstrovstiev Európy do 20 rokov prezradila, doma sa radšej na politickú tému s rodičmi nebaví. „Máme veľmi rozdielne názory, skončilo by to zbytočne hádkou.“
Tisícky policajtov v pozore
Na poriadok počas volieb dohliadalo na Slovensku sedemtisíc policajtov. V súvislosti s voľbami nezaznamenali v Žilinskom kraji žiadny incident, ktorý by museli riešiť. O piatej popoludní nám to potvrdila krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. Niektoré hliadky mali stále miesto, iné boli mobilné a pripravené zasiahnuť podľa potreby. Zatvorením volebných miestností sa ich práca neskončila. Kontrolovali volebné miestnosti aj počas sčítania hlasov a odovzdania výsledkov. Viacerí sa domov dostali až ráno.
Keď sme okolo jednej popoludní zavolali šéfom obvodných volebných komisií, s priebehom volieb boli spokojní.
Ján Kompan, predseda Obvodnej volebnej komisie v Dolnom Kubíne, odhadoval zatiaľ nízku účasť. „Niektorých do prírody vylákalo slnečné počasie, iní išli do Poľska na trhy. Možno prídu, keď sa vrátia z nákupov.“
Ani námestovská komisia nemala hlásené žiadne incidenty. „Účasť je niekde lepšia, niekde horšia, takže taký priemer. Ale to sa dalo očakávať,“ povedal Miloš Zoššák. „Boli sme na niekoľkých náhodných kontrolách, ale všetko bolo v poriadku.“
Aj v Tvrdošínskom okrese potvrdil Dalibor Jurčina pokojný priebeh. „Závažnejšie porušenia priebehu volieb sme nezistili.“
Od rána až do večera
V podroháčskej obci Habovka prichádzali do volebnej miestnosti ľudia už hneď zrána. Do pol jedenástej odvolilo desať percent oprávnených voličov. V Mútnom po necelých piatich hodinách presiahla účasť viac ako 21 percent.
Naopak, v Žaškove odvolilo do pol dvanástej zhruba 60 ľudí, približne 4,5 percenta.
Dobrú priebežnú volebnú účasť registroval aj volebný okrsok č. 7 v Tvrdošíne na Starom Medvedzí. O pol jednej prekročila 20-percentnú hranicu.
“Ísť voliť sa patrí. Je to naša povinnosť. Môžeme byť radi, že máme takúto možnosť.
„
Zaujímali sme sa aj o dianie v ďalších volebných miestnostiach. Medzi jednou a štvrtou popoludní už mali okrskové komisie odfajknutých 10 percent voličov v Párnici, 15 percent v Brezovici.
Zhruba 20-percentnú účasť registrovali aj v Nižnej. „Máme tu skalných voličov, o ktorých už z predchádzajúcich volieb vieme, že prichádzajú na poslednú chvíľu,“ predpovedal vyššiu účasť predseda komisie v kultúrnom dome Daniel Korčuška.
Rovnako väčší nápor voličov očakávali až večer aj v Oravskej Polhore, kde mali zriadené dva okrsky.
Tvrdošínsky domov dôchodcov máva každé voľby takmer stopercentnú účasť, prichádzajú k nim členovia komisie s prenosnou urnou. Tento rok sa však veľa ľudí voliť nerozhodlo. Vopred požiadali o možnosť hlasovať dvadsiati klienti z dvadsiatich ôsmich. Komisia napokon odtiaľ priniesla len sedemnásť obálok.

Z päťdesiatich klientov Zariadenia pre seniorov a domova sociálnych služieb v Dolnom Kubíne využila právo hlasovať takmer polovica. Vzhľadom na vek a zdravotný stav si tiež vyžiadali prenosnú urnu. Hlasovacie lístky do nich vhodila aj Zuzana Jurčová, ktorá sa pohybuje len na invalidnom vozíku. „Aj keď nemôžem chodiť, vždy sa volieb zúčastním. Čudujem sa tým, ktorí sú zdraví a voliť nejdú.“
V Zábiedove odvolilo do šiestej večer zhruba 18 percent voličov. „Predpokladáme, že ešte nejakí prídu, ale veľký nápor už neočakávame,“ povedali členovia volebnej komisie.
Kde si komisie dopĺňali energiu?
V čase obeda sedelo za stolmi v komisiách pomenej členov. Členovia volebných komisií majú nárok na občerstvenie, obed i večeru.
Podobne ako v Polhore, aj komisia v Brezovici mala zabezpečený obed v miestnej kaviarni neďaleko volebnej miestnosti. Obedovať i navečerať sa chodili na striedačku, aby bol stále niekto vo volebnej miestnosti. Teplému jedlu sa členovia komisie tešili. „Rožky s treskou sme dojedli na raňajky, na obed sa hodí niečo poriadne,“ povedala predsedníčka komisie Juliana Pakosová.
Aj v Habovke mala komisia zabezpečenú stravu v neďalekej pizzerii, v Žaškove ju doniesli členom komisie priamo do kultúrneho domu z miestnej pizzerie.
Členovia jednej z dolnokubínskych okrskových komisií, ktorá pracovala v priestoroch Základnej školy P. Škrabáka, sa chodili priebežne najesť domov. „Na občerstvenie máme chlebíky, lupienky a tyčinky, poriadne jedlo si každý dal doma, striedali sme sa podľa toho, kedy kto mohol odísť,“ povedal člen komisie Jakub Klempai.
Podľa zákona o financovaní volieb do VÚC má každý člen komisie nárok na dve eurá na občerstvenie, ďalších zhruba 10 eur majú na obed a večeru ako stravné za odpracované hodiny, do ktorých sa počíta nielen doba hlasovania, ale aj príprava volebnej miestnosti, spracovanie výsledkov, príprava na archivovanie hlasovacích lístkov a odovzdanie miestnosti.
Orava mala až troch kandidátov
Krátko po desiatej dopoludnia odvolila v Nižnej Erika Jurinová. Predvolebné prieskumy ju označili za vážnu súperku Juraja Blanára. Do volebnej miestnosti ju sprevádzal manžel, starká a všetky dcéry, aj najmladšia, ktorá zatiaľ voliť nemôže.
„Doteraz som vždy využila svoje volebné právo,“ povedala krátko po odvolení. „Je dobré, ak voľbu ľudia nenechávajú na druhých. K volebnej urne ma vždy privádza nádej, že sa v krajine niečo zlepší a takto by sme k tomu mali pristupovať.“

Do dvanástej mal za sebou voľby aj Marián Murín. Volil v Mútnom spolu s manželkou Jankou, dcérou Evou a synom Mariánom. Tesne predtým vraj ešte pomáhal chlapom na družstve zháňať viac ako tisíc kusov dobytka z lúk a pasienkov v okolí Mútneho. Večer chcel ísť na posed do lesa vyčistiť si hlavu na čerstvom vzduchu.
Tretí oravský kandidát na žilinského župana Anton Martvoň odvolil v Dolnom Kubíne. Komisii poprial pokojný priebeh volieb. Ako povedal, do volebného dňa sa zobudil dobre naladený a s vierou v dobrý volebný výsledok, tipovať ho nechcel. „Budem plne rešpektovať vôľu voličov a ich rozhodnutie. Týmito voľbami sa v kraji nič nekončí, ale práve iba začína.“
Mladí sa o verejné veci zaujímali
Päť dievčat z Istebného vytvorilo jednu z najmladších komisií na Slovensku. Tipli by ste si vekový priemer? Dvadsaťšesť. Kristína má 18, Natália 19, Erika 24, Miša 32 a Erika 37. Dozerali na voľby v Istebnom.
„Otec bol raz v komisii, ale teraz sa mu už nechcelo, tak povedal, aby som si to išla vyskúšať,“ povedala najmladšia členka Kristína. Natália absolvovala ako členka komisie už parlamentné voľby. „Je zaujímavé byť priamo pri tom, počuť a vidieť reakcie ľudí.“
Jeden z účastníkov volieb, 80-ročný Jaroslav, rozprával večer bratislavským novinárom o Osádke ako o nádhernej dedine, ktorej môžu závidieť najmä pokoj, ktorý tam vládne. „Mám však pocit, že sme prišli do takého štádia, kedy ľudia nikdy nie sú s ničím spokojní. Lebo čokoľvek urobíte, vždy sa nájdu ľudia, ktorí majú opačné názory a chcú to inak. A nedokážu pochopiť, že ten, kto vyhral voľby, ich vyhral väčšinovo.“ Doplnil, že ak niekto raz zvíťazil, mali by sme ho rešpektovať. „Aj tí, ktorí ho nevolili.“