DOLNÝ KUBÍN. Slovenský Červený kríž spolu s obchodným reťazcom zbierali v rámci Svetového dňa výživy trvanlivé potraviny pre ľudí, pre ktorých je aj kilo múky vzácne.
Pomohol približne každý desiaty
Počas jedného dňa sa dobrovoľníkom v Dolnom Kubíne podarilo vyzbierať 265 balení cestovín, 36 litrov oleja, 60 kilogramov ryže, 41 litrov mlieka, 123 kilogramov múky, 81 balení strukovín, 28 kilogramov soli, 26 kompótov, 43 kilogramov cukru. Až 298 ľudí darovalo aj konzervy, krupicu, čaj, horčicu, kečup, pudingy, bujóny a ďalšie trvanlivé potraviny.
Dobrovoľníci oslovovali ľudí, ktorí prišli do obchodu nakupovať, zároveň im dali zoznam vhodných potravín. „Približne jeden z desiatich niečo kúpil a priniesol nám,“ povedala Dominika Radičová z Lomnej. „Niektorí sú fantastickí. Tí, ktorí majú málo, dávajú veľa a tí, ktorí majú veľa, sú menej ochotní.“ Zažili aj kuriózne situácie. „Jeden pán povedal, že si zabudol peňaženku. A pritom išiel do obchodu.“

Mária Vojvodová pridala ďalšiu skúsenosť. „Prišiel manželský pár so štyrmi deťmi. Daroval nám dvadsať kilogramov múky. Keď sme mu povedali, že nemuseli dávať, lebo majú veľa detí a múka by sa im zišla, muž povedal, jój, doma máme ešte tri deti.“
Pri dobrovoľníčkach Slovenského Červeného kríža sa s kartónom mlieka zastavil Ján Polčic z Krivej. Opýtali sme sa ho, prečo ho priniesol. „Treba robiť dobré skutky a pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Ktovie, možno niekedy budem potrebovať pomoc ja.“
Mnohí majú ťažký život
Vyzbierané potraviny naplnili 47 škatúľ od banánov, následne potešili 47 rodín.
„Rozdali sme ich najmä mnohopočetným rodinám, sociálne slabším občanom, senio-rom či iným ľuďom, ktorí sa, často nie vlastným pričinením, ocitli v sociálnej núdzi,“ povedala Eva Polesná, pracovníčka Územného spolku Orava SČK v Dolnom Kubíne.
O pomoc pri vyberaní rodín požiadali miestne spolky Slovenského Červeného kríža a starostov. „Oni najlepšie vedia, kto si takýto dar zaslúži a využije.“

Potraviny potešia po šesť rodín v Lomnej, Zákamennom, Liesku, päť v Istebnom, štyri vo Vyšnom Kubíne. Najviac, 20 škatúľ, putovalo do Dolného Kubína. Časť z nich pridelili v Kňažej.
„V našom výbore je veľa vdov, ktoré žijú z nízkeho príjmu, ale sú tu rodiny, ktoré sa majú ešte horšie,“ povedala Vlasta Dúhová. „Aj minulý rok sme potraviny dávali. Teraz sme vybrali iné rodiny.“
V Kňažej je mestská bytovka, v ktorej býva veľa Rómov. Preto prvá voľba padla na nich. „Išli sme sa spýtať do potravín, či by nám niekoho neodporučili,“ pokračuje predsedníčka výboru Mária Dúhová. „Povedali nám, že by sme ťažko hľadali rodinu, ktorá tam nechodí pravidelne kupovať alkohol.“ Zdalo sa im nespravodlivé dať takýmto ľuďom potraviny zadarmo. „Nebudeme podporovať tých, ktorí sú radšej opití a hladní, ako triezvi a najedení.“
Ale nakoniec bez problémov našli päť vhodných rodín v inej časti Kňažej. „To je milé prekvapenie, ktoré nám veľmi pomôže,“ povedala pani Mária, ktorá sa stará o päť detí vo veku od jedného do 12 rokov.

Hluchonemá 83-ročná Margita žije len z invalidného dôchodku. Keď videla škatuľu plnú potravín, zalomila rukami. Potraviny potešili rodinu s dvoma telesne postihnutými deťmi aj dôchodcu, ktorý takmer vôbec nekomunikuje so svojím okolím.
Pomoc dostala chorá pani, o ktorú sa stará syn. Z daru bude variť aj matka, ktorá pracuje na verejnoprospešných prácach, zatiaľ čo manžel sedí doma. Majú malého syna. „Chlapček je taký ubolený, aspoň takto mu prilepšíme,“ povedala Mária Gállová.
Rodín s podobným osudom je veľa. Potraviny, ktoré sú pre mnohých ľudí samozrejmosťou, sú pre nich vzácnym darom.