DOLNÝ KUBÍN. „Veľa vodičov stále nie je zvyknutých na nevidiacich a nevie reagovať na bielu palicu,“ povedal počas dopravno-bezpečnostnej akcie na Deň bielej palice policajt Ľubomír Ondrejka. Spolu so zástupcami Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (UNSS) sledoval reakcie vodičov na priechode pre chodcov v Dolnom Kubíne.
Tentoraz bez pokuty
Na kývanie bielou palicou zareagovalo v Dolnom Kubíne 88 vodičov správne, teda zastavením. Až 18, čo je 17 percent, pokračovalo v jazde a nevidiacej pani stojacej na kraji chodníka prednosť nedalo.
„Vyhovárali sa, že si ju nevšimli, nevedeli, že chce prejsť, že sa ponáhľajú, že mala vstúpiť do vozovky a potom by zastali,“ zhrnul Ondrejka najčastejšie odpovede vodičov, ktorí závažným spôsobom porušili pravidlá cestnej premávky. Za normálnych okolností mohli dostať až 165-eurovú pokutu, teraz obišli s napomenutím a poučením, ako majú reagovať.

Väčšine z nás za volantom zrejme automaticky príde na um zatrúbiť, bliknúť svetlami alebo ukázať nejakým posunkom. „Trúbenie je pre mňa výstraha pred nebezpečenstvom a gestikuláciu či blikanie neuvidím,“ povedala nevidiaca z Martina Anna Kováčová, ktorá ako figurantka neúnavne takmer dve hodiny prechádzala hore-dolu cez cestu. „Najlepšie je, ak zastanete a nič nerobíte. Sluchom zaregistrujem, že stojíte a pomaly sa pohnem.“ Ak nie ste si istý, či vás nevidiaci zaregistroval, oslovte ho.
Horná Orava je lepšia
Biele palice sa po roku hromadne objavili na 54 priechodoch v 47 mestách Slovenska. Nezastavujúci vodiči v Dolnom Kubíne dosiahli takmer celoslovenský priemer 18,3 percent. V Trstenej nereagovalo tiež 18 vodičov, ale kontrolovali až 205, čo je len 8,8 percent.

Obrovský skok dopredu urobilo Námestovo. Minulý rok sa tam táto osvetová akcia uskutočnila prvý raz. Vtedy z 82 ľudí za volantom ignorovalo bielu palicu až 19, čo je jedna štvrtina. Tento rok zastavilo 104. Nereagovali iba štyria, čo sú len necelé štyri percentá. Toto číslo radí Námestovo k špičke na Slovensku. Aj na tomto prípade vidno, že spoločné aktivity polície a UNSS majú význam a oplatí sa ich organizovať.
Doprava a biela palica
Úlohou bielej palice je už desaťročia zaisťovať bezpečnosť áut aj chodcov na cestách. Za zrodom bielej palice pre nevidiacich stojí Parížanka Guille d'Herbemontová. Žila vedľa sídla, v ktorom bývali zrakovo postihnutí. Často im pomáhala prejsť cez cestu. Uvedomovala si nebezpečenstvo, preto rozmýšľala, ako ich viditeľne označiť.
V roku 1930 sa inšpirovala policajtmi, ktorí na križovatkách s bielymi paličkami riadili dopravu.Vďaka nej sa biela palica stala dôležitým ochranným znakom nevidiacich v dopravnom ruchu, pomôckou pri samostatnom pohybe, predĺženou rukou nevidiaceho, pomocou ktorej dokáže identifikovať prekážky, štruktúru a kvalitu povrchu. Zároveň je upozornením nielen pre vidiacich chodcov, ale aj vodičov na prítomnosť človeka so zrakovým postihnutím.
V priebehu niekoľkých rokov sa biela palica rozšírila do mnohých krajín a napokon bola Svetovou radou pre blaho slepcov odporúčaná všetkým vládam ako oficiálny znak nevidiacich. Od roku 1964 si na podnet Svetovej únie nevidiacich (WBU) 15. októbra pripomíname Svetový deň bielej palice.