DOLNÝ KUBÍN. Budova Základnej umeleckej školy P. M. Bohúňa patrí medzi najstaršie a zároveň najkrajšie v meste. Pochádza z prelomu 19. a 20. storočia. Aj v 21. storočí si zachovala pôvodnú fasádu. Vysoké stropy vyhovujú vzdelávaniu mladých umelcov.
Netopiere o domov neprídu
„V minulosti sme sa snažili získať peniaze z európskych fondov na opravu budovy, no neúspešne,“ povedal primátor Roman Matejov. „Preto sme sa rozhodli, že ju tento rok zrekonštruujeme z vlastných zdrojov mesta.“
Pôvodný poľsko-slovenský projekt počítal s veľkolepou opravou, jej súčasťou mala byť veľká koncertná sála. Radnica si nemohla dovoliť minúť toľko peňazí. Poslanci schválili na rekonštrukciu 228-tisíc eur, no tento rok stavbári využijú len 154-tisíc.

„Suma je nižšia preto, lebo pôvodnú by nestihli do konca roka minúť,“ povedal riaditeľ školy Michal Janiga. Aj tieto peniaze postačia na výrazné zlepšenie podmienok pre žiakov a pedagógov. Výsledkom bude zateplenie väčšej časti obvodového plášťa, výmena okien aj vonkajších dverí, ktoré budú rešpektovať historický charakter budovy. Nasávaniu vlhkosti múrmi zo zeme zabráni odvodnenie a sanácia nadzákladového muriva.
Stavbári nebudú môcť pri zateplení historickej fasády využiť polystyrén ani sklenú vatu. Použijú špeciálny termoizolačný náter.
Pozor budú musieť dávať pri oprave strechy. „Strešnú krytinu a časti krovu budú musieť vymeniť tak, aby ostali zachované podmienky pre vzácnu kolóniu netopierov v podstrešnom priestore,“ povedal Pavol Starek, vedúci odboru výstavby na mestskom úrade. Popri streche vymenia aj odkvapové rúry a bleskozvod.
Vyučovanie výrazne neobmedzia
Netopiere sídlia pod strechou školy od jari do jesene. Po vychovaní mláďat odlietajú zimovať na iné miesto. Rekonštrukcia začala v septembri, preto ich práce vyrušovať nebudú. Ale viac ako 630 detí chodí do školy od jesene do leta.

„Rekonštrukcia by nemala výrazne obmedziť vyučovanie,“ povedal riaditeľ. Najväčší vplyv na prevádzku má výmena okien, no nebudú ich robiť všetky naraz na všetkých miestnostiach. „Vyučovanie z triedy, kde budú robotníci, zabezpečíme v inej miestnosti.“ Výhodou je vzdelávanie popoludní, takže stavbári môžu veľa práce urobiť dopoludnia, keď je škola prázdna.
Rekonštrukciu chce mesto stihnúť do konca kalendárneho roku. Na budúci rok by mali práce pokračovať druhou etapou. „Budeme žiadať peniaze na zateplenie boku a zadnej časti budovy,“ povedal Michal Janiga. Výsledkom bude nielen zlepšenie komfortu pre deti a učiteľov, ale aj zníženie energetickej náročnosti budovy.

