ORAVSKÁ POLHORA. Deviaty ročník prestížnej súťaže obcí bez statusu mesta už má svojich víťazov. Prihlásilo sa dvadsať dedín z rôznych kútov Slovenska. Víťazom sa stal jediný zástupca Oravy, prihraničná a najsevernejšia obec s bohatou gajdošskou kultúrou.
Oravskej Polhore a ďalším dvanástim víťazom jednotlivých kategórií odovzdal tituly a ocenenia minister životného prostredia László Sólymos.
V miestnom kultúrnom dome medzitým prebiehal slávnostný galaprogram. „Ľudský kapitál je v tejto súťaži najdôležitejší,“ povedala v krátkom príhovore Anna Kršáková, predsedníčka Spolku pre obnovu dediny, ktorý je jedným z vyhlasovateľov súťaže. „Stojí za všetkými výsledkami obce. Podstata života a fungovania dediny je v pospolitosti a súdržnosti a tie sú protiváhou anonymity. Je to devíza, ktorú žiadne mesto nenapodobní a neponúkne, a s ktorou aj výrazne bodujú naše dediny v európskej súťaži.“
Čaká ich európska súťaž
Výhercom odovzdali ocenenia zástupcovia vyhlasovateľov súťaže i generálneho partnera. Do Oravskej Polhory zavítal aj minister životného prostredia. „Hoci som tu krátko, veľmi ma vaša obec očarila,“ prihovoril sa László Sólymos domácim. „Úspech, ktorý ste v takej veľkej konkurencii dosiahli, dokazuje viac, než to, že ste iba najlepšie splnili požiadavky súťaže. Získali ste pre svoju obec obrovskú prestíž a dokázali, že hoci na to možno občas zabúdame, vidiek je podstatnou a nezanedbateľnou súčasťou našej krajiny.“
Minister vyzdvihol pozitíva dediny, ktoré zavážili aj pred hodnotiacou komisiou. Ochrana životného prostredia, využívanie lokálnych zdrojov, zachovávanie vidieckej pospolitosti, hmotného i nehmotného dedičstva, ľudového folklóru a mnoho ďalšieho. Nezabudol však tiež upozorniť, že Oravskopolhorčanov čaká ešte veľa práce, keďže budú Slovensko reprezentovať v podobnej súťaži, ale na európskej úrovni.
Symbolická štafeta
Starosta víťaznej Dediny roka 2017 po celý večer neskrýval nadšenie i hrdosť na prestížne ocenenie. „Hoci to bola moja malá myšlienka zapojiť sa, nič by som nedokázal bez zástupu ľudí, kolegov, ktorí tvrdo pracovali najskôr na prihláške a potom aj na prezentácii,“ povedal Michal Strnál. „Naša dedinka je obkolesená krásnou prírodou, unikátnou kultúrou, ale hlavne sú tu výnimoční ľudia, ktorých si vážim najviac. Práve títo ľudia sú naším najväčším potenciálom. Bez našich občanov by toto ocenenie bolo asi o ničom. Im patrí vďaka za to, že našu dedinku rozvíjajú tak, ako rozvíjajú.“ Poďakovať nezabudol ani svojej manželke, ktorá, ako sám poznamenal, je jeho najtvrdšou opozíciou.

Symbolickú štafetu pre víťaza si oravskopolhorský starosta prevzal z rúk zástupcu víťaza spred dvoch rokov, starostu obce Spišský Hrhov, Vladimíra Ledeckého. „Nevieš, koľko roboty si si narobil,“ prihovoril sa s úsmevom Michalovi Strnálovi. „Koľko novinárov ťa bude otravovať, Agentúra životného prostredia ti celý rok nedá spať. K tomuto ti gratulujem.“ Zástupca oravskej obce dostal od starostu Spišského Hrhova gajdicu, tamojší typický nástroj. „Toto naše obce spája. Má podobný zvuk aj mechanický princíp ako gajdy. Keď sa teda tie vaše klasické prederavia, máte za ne skvelú náhradu.“
Pre miestnych i pozvaných
Oravcom prišli gratulovať aj hostia z Čiech a Poľska. „Prajem vám, aby život vo vašich dedinách bol ako logo súťaže – je originálne, krásne a jednoduché,“ popriala slovenským výhercom Miroslava Tichá, tajomníčka českej súťaže Vesnice roku.
Slávnosťou odovzdávania cien žila uplynulý štvrtok celá Oravská Polhora. Pre ľudí bol pri kostole prichystaný bohatý kultúrny program. Pred pódiom sa prezentovali všetky ocenené obce. Každá ukázala to svoje, z kultúry, miestnych tradícií či cestovného ruchu. Oravci však mohli ochutnať i čo-to z ich tradičných kulinárskych dobrôt. O zábavu sa do neskorých nočných hodín starali miestni folkloristi a hudobníci, prišiel i špeciálny hosť, skupina Vidiek. Nechýbalo občerstvenie v podobe pečeného prasiatka, poľovníckeho guľáša, bryndzových halušiek či langošov.
Trinásť výhercov
V deviatom ročníku získalo ocenenia trinásť z dvadsiatich prihlásených obcí. Prvé miesto a prestížny titul Dedina roka 2017 patrí jedinému zástupcovi z Oravy, Oravskej Polhore. Druhé miesto získala obec Zemné z okresu Nové Zámky a tretie Blatnica z okresu Martin. Titul Dedina ako hospodár patrí Spišským Tomášovciam, Dedina ako maľovaná je tento rok obec Mikušovce. Titul Dedina ako klenotnica získali obce Hronsek a Pohorelá. Ocenenie Dedina ako pospolitosť dostala Nižná Voľa, Dedina ako partner obce Nižný Hrušov a Čirč, ktorá zároveň vyhrala aj internetové hlasovanie verejnosti. Obec Vinné dostala titul Dedina ako hostiteľ. Mimoriadnu cenu za znovuobjavenie a obnovu ľudových náhrobníkov a rozvíjanie duchovného odkazu minulosti si prevzala obec Horný Tisovník. Cenu generálneho partnera súťaže za oživenie komunitného života obyvateľov dediny a snahu o rozvíjanie nových tradícií získala obec Bátovce.
Súťaž Dedina roka vyhlasuje ministerstvo životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska. Jej cieľom je prezentácia krás, jedinečnosti a úspechov vidieka, zvyšovanie povedomia občianskej spoločnosti o hodnote krajiny, originality a národnej hrdosti, ale aj zvyšovanie konkurencieschopnosti a prestíže slovenských obcí.