ZÁBIEDOVO, HLADOVKA. Dym stúpajúci z lesa zhruba dva kilometre nad dedinou si všimli lesní robotníci. Požiar v poraste sa snažili uhasiť. Neúspešne. Zalarmovali miestnych dobrovoľných hasičov, predsedu urbáru, starostu, ten požiadal cez operačného dôstojníka o posily. V poraste sa v priebehu trištvrte hodiny zišlo takmer tridsať hasičov z celého okolia.
Oheň bol síce reálny, no požiar iba fingovaný. Aby si dobrovoľníci vyskúšali ostrý zásah v teréne. Naposledy v Zábiedove, predtým v Hladovke.
V Rúbaniskách
Nad Zábiedovom sa v nedeľu stretli domáci hasiči, dobrovoľníci z Brezovice, Trstenej, Tvrdošína, Štefanova nad Oravou.
„Požiar vznikol v poraste známom ako Rúbaniská,“ povedal starosta Ján Banovčan. „Na jeho šírenie vplývalo najmä suché lístie a dlhotrvajúce suché počasie. Požiar sa pôsobením sálavého tepla preniesol na ostatné kroviny a stromový odpad. Počítali sme s vysokou koncentráciou zadymenia rýchlym šírením pozemného požiaru s narastaním teploty.“
Nácvik pripravili Zábiedovčania. V reálnom prostredí, s reálnym ohlásením udalosti, príchodom jednotlivých hasičských zborov aj časom lokalizovania a uhasenia požiaru.
„Najlepšie je, keď sa v úzkom prepojení používa cvičenie a teoretický výklad, s dôrazom práve na prvú časť,“ povedal veliteľ cvičenia Marek Hlina. „Každú situáciu treba čo možno najviac priblížiť skutočným podmienkam. Dôležité je tiež, aby sa vždy robilo na inom objekte a s inou situáciou.“
Bez signálu
Zásah komplikovala príjazdová cesta, ktorá je z väčšej časti poškodená ťažkými mechanizmami. Problémom bol aj slabý mobilný signál, ktorý organizátori cvičenia nemuseli simulovať, keďže v lese nad dedinou je naozaj veľmi zlé telefonické spojenie.

Výhodou pre hasenie cvičného lesného požiaru bola blízkosť horského potoka Zábiedovčík. Ten tečie niekoľko desiatok metrov pod požiaroviskom. Z neho ťahali vodu všetky jednotky, ktoré nemajú cisternovú hasičku.
Poslednému z privolaných družstiev sa podarilo doraziť na miesto ani nie do hodiny od ohlásenia požiaru. „Vzhľadom na terén, kde horí, je tento čas v praxi celkom bežný,“ povedal Ľubomír Knapík, okrskový veliteľ dobrovoľných hasičov.
Boli aj nezvestní
Podobné cvičenie, avšak v celkom inom prostredí, pripravili pred pár týždňami aj hasiči z Hladovky. Požiar vypukol v počítačovej učebni miestnej školy. Všetkých žiakov aj učiteľov bolo treba urýchlene evakuovať. To však nebolo všetko.
„Neprecvičovali sme len evakuáciu, ale aj likvidáciu požiaru a vyhľadávanie nezvestných osôb v zadymenom priestore školy,“ hovorí organizátor cvičenia Andrej Harmata. V Hladovke zasahovali tvrdošínski profesionáli, miestni dobrovoľníci, hasiči zo susednej Suchej Hory, pomáhali aj členovia miestneho spolku Slovenského červeného kríža.
Simulovaný požiar školy bol nielen cvičením, ale aj témou Andrejovej diplomovej práce. Jedna vec je zámer, no druhá dohodnúť všetkých, ktorých k takejto akcii treba. „Najťažšie bolo presvedčiť ich, že akcia má význam a že bude prínosom pre všetkých. Napokon sa starosta, riaditeľka aj hasiči zhodli, že takéto cvičenia sú potrebné.“
Na nohách celá dolina
Akcia v škole bola o to zaujímavejšia, že o nej okrem starostu, riaditeľky a hasičov nikto nevedel. V šoku z húkajúcich hasičiek boli dedinčania, ale aj školáci a učitelia. „Prichádzali dobrovoľníci z okolitých obcí, aby pomohli, hoci netušili, čo sa u nás deje,“ hovorí Andrej.

Dolnokubínsky riaditeľ profesionálnych hasičov Dušan Bakoš zhodnotil akciu pozitívne. Hoci vytkol hasičom nedostatky, ktoré si počas zásahu všimol. „Práve na to však takéto cvičenia sú, aby sme zistili chyby, povedali si o nich a pri skutočnom zásahu sa ich vyvarovali,“ dodal Andrej Harmata.
Súdržnosť dobrovoľných hasičov zo všetkých okolitých dedín vyzdvihol aj krajský riaditeľ profesionálov Jaroslav Kapusniak. Lieseckí, čimhovskí a vitanovskí dobrovoľníci totiž do cvičenia pozvaní neboli. Keď však počuli sirény, okamžite sa zmobilizovali a išli pomáhať, hoci ich na to operačný dôstojník nevyzval.