TRSTENÁ. Pred niekoľkými rokmi sa mestskí poslanci dohodli, že dajú urobiť štúdiu krížovej cesty smerom na trstenský kopec Bubeník. Návrh existuje, je však až príliš futuristický. Zrejme preto z jeho realizácie doteraz nič nebolo. Z kopca sa však napriek tomu stáva malé pútnické miesto vďaka kaplnke, ktorú tam z verejných zbierok postavili dobrovoľníci s Rudolfom Parižom. Aj v súvislosti s ňou niektorí poslanci znovu otvorili otázku krížovej cesty aj chodníka ku kaplnke.
Krížová cesta chýba
Chodník je až hore vyšliapaný, no iba v tráve. A kde nie je tráva, musíte prejsť po blate. To by však ani tak veľmi nevadilo. Horšia situácia je tam po daždi. „Pôda pod kopcom je ílovitá, šmykľavá, pri daždi sa môže ľahko stať úraz,“ povedala primátorka Magdaléna Zmarzláková. „Bolo by dobre urobiť tam nejaký chodník. Jedna vec je však zámer a druhá problémy s tým spojené, v prvom rade asi s pozemkami.“

S iniciatívou prišiel poslanec Vojtech Koleják. „Už z minulosti je dohoda, že urbár prenajme pozemky pod chodník prípadne cestu na Bubeník na deväťdesiat rokov,“ hovorí. „Dnes, keď je na kopci kaplnka, je potreba ešte výraznejšia. Okrem toho by sme sa mali opäť začať zaoberať myšlienkou vytvorenia plôch pre jednotlivé zastavenia krížovej cesty. Vytvorili by sme tak nad mestom jedno pekné pútnické miesto.“
Upozornil, že Trstená je mariánske mesto s bohatou náboženskou a kultúrnou tradíciou. Krížovú cestu však nemá, najbližšia je v susednom Liesku.
Dva rôzne zámery
Vojtech Koleják si myslí, že aj keby sa nepodarilo získať dotáciu na krížovú cestu, určite by sa našli ľudia ochotní pomôcť, aj prispieť. „Možno by si chceli niektorí postaviť svoje vlastné zastavenie,“ povedal. „Samozrejme, podľa jednotného návrhu. Určite by sme však nemali vychádzať z už pripravenej štúdie.“
Podobný názor zdieľa aj poslanec Ľubomír Hoľma. Tiež je presvedčený, že by sa Trstenčania poskladali na jednotlivé zastavenia.
Zástupkyni Silvii Púčikovej nebolo celkom jasné, akú formu by mal mať navrhovaný chodník či cestička ku kaplnke. „Chodíme so žiakmi na kopec poznávať bylinky,“ povedala. „Obávam sa, že pri zabetónovaní by sme o túto možnosť prišli, čo by bolo na škodu.“
Vojtech Koleják si predstavuje spevnený chodník široký maximálne štyri metre. Aby zostal zachovaný zelený ráz prostredia, aby sa tam deti aj naďalej mohli učiť ekológiu.

Mesto sa dohodlo s poslancami, že osloví architekta s požiadavkou na predloženie cenovej ponuky na vytvorenie novej štúdie. Primátorka navrhla rozdelenie zámerov, keďže realizácia chodníka je v najbližších mesiacoch reálnejšia než krížová cesta.
Oddelenie výstavby mestského úradu pripraví dve alternatívy, ako by prístup ku kaplnke mohol vyzerať. Zámerom sa zastupiteľstvo bude opäť zaoberať zrejme koncom roka pri schvaľovaní rozpočtu.