TVRDOŠÍN. Všeobecní lekári pre dospelých sú nespokojní s fungovaním nočných pohotovostí. Každý v nej musí mesačne odslúžiť niekoľko dní. Ich počet závisí od počtu lekárov v danom obvode.
Túto povinnosť majú, hoci nie sú v zmluvnom vzťahu s nemocnicami, ktoré lekárske služby prvej pomoci prevádzkujú. Niektoré z ich dlhoročných požiadaviek by mohla vyriešiť pripravovaná novela zákona o zdravotnej starostlivosti.
Z jedenástej na desiatu
Lekárske služby prvej pomoci majú byť od júla budúceho roka nahradené takzvanou pevnou a doplnkovou ambulantnou pohotovostnou službou. Fungovať by mala v každom okresnom meste. S týmto môže byť problém, keďže napríklad v Tvrdošínskom okrese nie je nemocnica v okresnom meste, ale v susednej Trstenej.
Podľa návrhu má pohotovosť po novom fungovať od štvrtej hodiny popoludní do desiatej večer počas pracovných dní a od siedmej rána do desiatej večer cez dni pracovného pokoja. Pôvodne boli ordinačné hodiny plánované o hodinu dlhšie. Poslanci parlamentného zdravotníckeho výboru však minulý týždeň odobrili pozmeňujúci návrh k novele, ktorý hovorí o 22. hodine.

„V súčasnosti máme na Orave tri pohotovostné stanice pri 100-tisíc dospelých obyvateľoch, hoci výnos ministerstva hovorí, že má byť jedna na 130-tisíc ľudí,“ hovorí všeobecný lekár Viliam Chromý. „Udržiavajú sa umelo, len pre veľké vzdialenosti. Zabezpečiť ich personálne je však veľký problém. Mladí lekári odtiaľto odchádzajú.“
Nízke platby
Zmeny vo fungovaní lekárskych služieb prvej pomoci sa už niekoľko rokov snažia presadiť aj oravskí všeobecní lekári. Aj to bol dôvod, prečo sa niektorí pridali do Združenia všeobecných lekárov pre dospelých Slovenskej republiky.
„Problémov je však omnoho viac, nielen to, že chodí v noci minimum pacientov,“ povedal lekár Rastislav Zanovit na zasadnutí Združenia miest a obcí Hornej Oravy. „Za 15-hodinovú službu poskytovateľ zaplatí 45 eur, cez víkend, kedy je služba 24-hodinová, 92 eur. Ide o super hrubú mzdu. Po odrátaní všetkých zrážok vyjde čistá hodinová mzda 1,8 eura. Toľko som zarábal ako študent na brigádach pred sedemnástimi rokmi. Nejde však o peniaze, ale o systém, o ekonomické fungovanie, teda nefungovanie pohotovostí.“
V službe si nepospia
Situáciu nezlepšuje ani vek lekárov. Oravskí patria k tým starším. Zákon pritom oslobodzuje lekárov nad 50 rokov od nočnej práce. Neraz sa preto stáva, že do služieb sú vypisovaní ich mladší, no zo zdravotných dôvodov práceneschopní kolegovia. Musia za seba hľadať náhradu, čo pri súčasnom počte nie je jednoduché. Tak sa napríklad na rozpise objaví tehotná lekárka, ktorá nesmie zo zákona robiť v noci, alebo lekárka so zlomenou nohou či onkologicky chorý lekár. Nikto pritom neskúma, či sú schopní robiť.
Všeobecní lekári poukazujú aj na to, že je pre ich pacientov nebezpečné, ak majú po nočnej službe ráno nastúpiť do ambulancie. Sú nevyspatí, unavení, nekoncentrovaní a frustrovaní.
„Áno, lekár si môže ľahnúť, veď sestra ho zobudí, ak niekto príde,“ povedal Viliam Chromý. „No situácia je taká, že od štvrtej prichádzajú ľudia k špecialistom, keďže inak sa nevybavia. A občas si niekto po polnoci pri ceste z baru zmyslí, že sa pôjde dať vyšetriť, keďže ho už tri dni bolia kríže. Mnohí takto zneužívajú systém. V skutočnosti teda toho veľa nepospíme.“
O starostlivosť neprídu
Starosta Liesku Martin Dreveňák upozornil, že obce určite nebudú za to, aby počet pohotovostí ubudol. „Sme radi, že sú na Orave tri, neviem si predstaviť, že by niekto zo Suchej Hory mal v noci cestovať do Dolného Kubína.“

Viliam Chromý však upozornil, že či už skrátením ordinačných hodín alebo znížením počtu miest pohotovostí pacienti neprídu o neodkladnú starostlivosť. Tú totiž poskytujú urgentné príjmy. „Do desiatej budeme my a potom urgenty. Veď po 22. hodine máme u nás priemerne 0,8 pacienta, v Námestove jedného a v Dolnom Kubíne dokonca len 0,6.“
Oravskí lekári majú podporu aj u starostov Tvrdošínskeho okresu. Združenie miest a obcí Horná Orava sa uznieslo, že v prípade skrátenia prevádzky pohotovostí do 22. hodiny odporúča zmenu uplatniť hneď od novembra, kedy je predpokladaný začiatok účinnosti novelizovaného zákona, a nie až od 1. júla budúceho roku.