TRSTENÁ. Trstenské mestské zastupiteľstvo prijalo k tej istej veci dve rôzne uznesenia. Obidve sa týkajú kúpy súkromného pozemku, na ktorom sú roky vytvorené parkovacie miesta. Rozdiel je však v cene, za ktorú ho mesto chce kúpiť. V prvom je zhruba 1200 eur, v druhom 15-tisíc eur.
Späť do minulosti
Pozemok pri Oravici, neďaleko starej vstupnej brány do školského areálu, má 209 metrov štvorcových a patrí Kamilovi Bednárovi z Trstenej. Pôvodne patril jeho mame, ktorá ho zdedila po svojom otcovi. „Môj otec na ňom postavil dielňu, v ktorej pracovalo desať ľudí,“ hovorí Kamil Bednár. „No po vojne boli také časy, aké boli. Otca uväznili krátko po mojom narodení, šesť rokov sedel v Jáchymove. Majetky zhabal štát, bolo to veľmi zlé. Až do matkinej smrti pred desiatimi rokmi som o pozemku nevedel. Ani o tom, že ho na mňa prepísala už v roku 2000.“
Po dedičskom konaní oslovil vtedajšie vedenie mesta. Žiadal, aby radnica od neho pozemok kúpila, keď ho roky využíva. Súčasne chcel aj ušlý zisk.

Primátor Jozef Ďubjak mu odporučil, aby si dal urobiť geometrický plán. Mesto dalo vypracovať znalecký posudok. Podľa neho vyšiel meter štvorcový zhruba štyri eurá. Z tejto ceny navýšenej o 50 percent vychádzalo aj prvé uznesenie z roku 2014. Podľa druhého uznesenia, ktoré zastupiteľstvo prijalo v roku 2015, je však kúpna cena 15-tisíc eur. Zohľadnené je v ňom aj niečo ako ušlý zisk za využívanie priestranstva. Ani jedno nebolo dodnes vykonané.
Komplikovaná situácia
„Nežiadam nič navyše,“ hovorí Kamil Bednár. „Chcem len, čo mi patrí. A uplatňujem si to iba od roku 2007, hoci by som mohol aj od skoršieho dátumu.“ Vlastník by chcel, aby vedenie mesta aj poslanci rozhodovali podľa morálky, pravidiel etiky a božích zákonov, keďže tie svetské sú podľa neho nespravodlivé. V praxi to však nie je až také jednoduché.
„Táto kauza trvá až príliš dlho, je načase uzavrieť ju,“ povedala primátorka Magdaléna Zmarzláková. „Je to špecifická a dlho diskutovaná téma. O to viac, že sa všetko skomplikovalo prijatím dvoch rozporuplných uznesení.“

Podľa právničky mesta Zuzany Vavrekovej zákon takúto situáciu nerieši. Zrejme nie je bežné, že by poslanci prijímali k jednej veci dve také odlišné uznesenia. Nie je teda zrejmé, ktoré má byť vykonateľné. „Podľa môjho názoru by malo byť platné skoršie, keďže jeho vykonanie nebolo podmienené časovo,“ povedala. Pravdou však môže byť aj to, že je platné to druhé. „Dá sa to chápať aj tak, že prijatím druhého zastupiteľstvo prejavilo vôľu zmeniť prvé bez toho, aby ho súčasne aj zrušilo,“ dodala kontrolórka Anna Kuráňová.
Riešenie závisí len na posúdení právnikov. Mesto má napokon aj tretiu možnosť – zrušiť obidve a predložiť poslancom na schválenie celkom nové.
Existujúce zrušia
Pri plnení druhého z prijatých uznesení by podľa kontrolórky mohlo mať mesto veľký problém, keďže kúpna cena medzi prvým a druhým je diametrálne odlišná. „Keby som tu bola pri predkladaní tohto uznesenia, musela by som oponovať, že mesto nehospodárne narába s verejnými zdrojmi. Uznesenie je však prijaté a preto neviem, ako sa k tomu teraz postaviť. Ak by ste sa dohodli, že predáte pozemok drahšie, musela by som dať podnet na najvyšší kontrolný úrad, aby tento postup prehodnotil,“ povedala kontrolórka poslancom.

K takýmto extrémom však zrejme nebude musieť dôjsť. „Po dohode s právničkou aj kontrolórkou pripravíme zrejme dve nové uznesenia,“ povedala primátorka. „V jednom bude predaj pozemku za znaleckú cenu a v druhom náhrada ušlého zisku alebo niečo podobné. Musíme ísť len v rámci toho, čo nám umožňuje zákon.“
Jedna vec je schválenie nového uznesenie, no otázkou naďalej zostáva, či bude vlastník s novým návrhom súhlasiť.