ORAVA. Prvé voľby do vyšších územných celkov sa konali v roku 2001, ďalšie v štvorročných intervaloch. Voliči si vyberajú poslancov za jednotlivé okresy a župana.
Päťročné obdobie je jednorazové opatrenie, vďaka ktorému sa v roku 2022 budú župné voľby konať v rovnakom čase ako komunálne.
Krajský parlament
O posty poslancov Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja sa uchádzajú kandidáti 16 politických strán a 116 nezávislých kandidátov.
O 57 poslancoch Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja budú voliči rozhodovať v 11 volebných obvodoch.
Obvod Žilina zastupuje 13 poslancov, po osem poslancov zastupuje obvody Martin a Čadca. Obvod Liptovský Mikuláš zastupuje šesť poslancov, obvody Námestovo a Ružomberok po päť poslancov, obvody Kysucké Nové Mesto, Tvrdošín a Dolný Kubín po troch poslancov, obvod Bytča dvaja poslanci a obvod Turčianske Teplice jeden poslanec.
O funkciu predsedu samosprávneho kraja sa uchádza deväť kandidátov. Až traja sú z Oravy.
Poslanci z Oravy
Zástupcovia verejnej správy, podnikatelia, robotníci, lekári, technici, ľudia zo škôl, výroby, železníc, ale aj napríklad lesník, architektka či fyzioterapeutka. V krajskom parlamente chce pracovať aj 69 Oravcov. Najmladší má 26 rokov a je živnostník, najstarší má 71 a je primátorom.

Vo volebnom obvode okresu Tvrdošín sa o tri kreslá uchádza 21 kandidátov.
Námestovský okres bude mať v regionálnom parlamente päť poslancov, kandidátov je 25.
Dolnú Oravu budú zastupovať traja poslanci, voliči si ich vyberú z 23 kandidátov.
Ženy budú mať na troch volebných lístkoch 13-percentné zastúpenie.
V Tvrdošínskom okrese nezaradili politické subjekty na svoje kandidátne listiny ani jednu ženu, jedna sa o poslanecký mandát uchádza ako nezávislá kandidátka.
V Okrese Dolný Kubín kandidujú štyri ženy, tri z nich postavili politické subjekty.
Okres Námestovo posiela do župných volieb štyri ženy, dve ako nezávislé kandidátky.
Kompetencie kraja
Samosprávne kraje vznikli v júli 2001 zákonom o samospráve vyšších územných celkov. Štát tak preniesol kompetencie, ktoré dovtedy podliehali štátnej správe, na úroveň ôsmich historických území. V skratke ide najmä o kompetencie v oblasti sociálnych služieb, dopravy, stredného školstva, zdravotníctva, regionálneho rozvoja a územného plánovania a cestovného ruchu.