ZÁBIEDOVO. Obecná materská škola roky hnevala aj zarmucovala rodičov. Na počet detí v dedine bola roky nedostačujúca, nevyhovovala však už ani hygienicky.
Po rokoch sa v Zábiedove podarilo prerobiť starú budovu na nepoznanie a vedenie školy mohlo vyhovieť všetkým žiadostiam o umiestnenie detí v domácej škôlke.
Opäť dve triedy
Niekdajší rodinný dom bol postavený takmer pred polstoročím. V roku 1972 ho kúpila obec. Z roka na rok bol v horšom stave. Škôlka kapacitne vyhovovala už len vďaka výnimkám od hygienikov. Viac ako 25 škôlkarov do nej chodiť nemohlo. Na nejednom verejnom hovore sa niektoré mamičky sťažovali, že nemajú kam dať svoje deti. Nejedna ich začala voziť do zariadení v susednej Trstenej.

Po rokoch sa podarilo obci získať peniaze na rozsiahlu rekonštrukciu, vďaka ktorej mohlo v septembri nastúpiť do dvoch tried až 39 škôlkarov. Pozitívne stanovisko dostali všetci žiadatelia. „Dve triedy existovali naposledy, keď sme museli zrušiť školu,“ hovorí starosta Ján Banovčan. „Vtedy boli škôlkari v školskej budove pri kostole. Po nežnej revolúcii a návrate základnej školy sa vrátili do pôvodných priestorov. V tom čase sme chodili presviedčať rodičov, aby deti dali do škôlky, udržiavali sme ju aj s počtom šesť detí.“
Normálna prevádzka
V starom dome zostali zachované snáď len obvodové múry. Budova je pristavená aj nadstavená. Zo starej kuchyne a jedálne v suteréne je dnes sklad, šatňa a toaleta. Nová kuchyňa s jedálňou sú v prístavbe na prízemí. Nad nimi je herňa, sociálne zariadenia, v podkroví kancelária, šatňa, denná miestnosť, priestory pre upratovačku.
Nad pôvodnou časťou budovy je pristavená veľká učebňa s herňou a sociálkami.
„Pre lepšiu ilustráciu – stará budova zaberala 109,44 metra štvorcového zastavanej plochy, nová má 225 metrov štvorcových, teda sa zväčšila na dvojnásobok,“ hovorí Ján Banovčan. „Úžitková plocha sa zväčšila zo 170,71 metrov štvorcových na 494 metrov a obostavaný priestor sa zväčšil z 820 metrov kubických až na 2096.“

Rekonštrukciou sa zvýšili hygienické aj pracovné podmienky. Pôvodná kapacita pätnásť detí, ktorá by bola v starom zariadení podľa nových noriem klesla už len osem, sa zvýšila na 40. „To, čo fungovalo len vďaka výnimkám pre staršie zariadenia, sa dostalo do normálneho prevádzkového režimu.“
Náklady na prístavbu a nadstavbu presiahli 257-tisíc eur. Z ministerstva školstva dostala obec dotáciu 55-tisíc eur a z rezortu financií 13,5-tisíca. Po dokončení stavby obec investovala ďalších necelých 25-tisíc eur do úpravy okolia. Rozšírila parkovisko, vjazd, urobila terénne úpravy, predĺžila pozemok v zadnej časti dvora a nanovo oplotila celý areál.