Milovníci stolnému tenisu odpočítavajú posledné dni pred začiatkom sezóny. V kultúrnych domoch a telocvičniach sa už hráči pripravujú na prvý majstrovský zápas. Na zelených stoloch na Orave sa hodí prvá loptička v piatok 29. septembra. Stolnotenisový maratón bude trvať viac ako šesť mesiacov.
Pred štartom nového ročníka sme sa porozprávali s Venancom Marettom, ktorý je predsedom Oravského stolnotenisového zväzu už od roku 2006.
Ste takisto plný očakávania, čo prinesie nová sezóna?
Ako v iných športoch aj v stolnom tenise sa tešíme na novú sezónu. Je isté, že sa zvýši úroveň 5. a 6. ligy. Z krajskej súťaže vypadli dve oravské družstvá.
Bolo náročné všetko organizačne pripraviť?
Príprava každého ročníka je veľmi prácna a náročná. Treba mať aj určité skúsenosti, rutinu, ovládať celý súbor predpisov stolného tenisu a nakoniec veľmi dôležité je obetovať veľa súkromného času. Už takmer desať rokov sa nám to na zväze darí aj vďaka ochote spolupracovníkov a sponzorom.
Sú nejaké zmeny v hracích pravidlách alebo súťažnom systéme?
Od tejto sezóny sa hrá len s plastovými loptičkami. Potom je upravený štart hráča za dve družstvá v rovnakom hracom čase, striedanie dvoch hráčov v jednom zápase, rady hráčom po každej loptičke a špecifické, ktoré sa týkajú hlavne rozhodovania.
Narástol počet hráčov a družstiev oproti minulému roku?
Už štyri roky je ten počet približne rovnaký. Momentálne má Oravský stolnotenisový zväz (OrSTZ) registrovaných zhruba 320 hráčov. Približne 20 až 30 prestúpilo alebo hrá za iné kluby mimo Oravy a v zahraničí. Družstiev dospelých máme zaregistrovaných 48, žiackych 10. Neviem stále pochopiť, že dlhodobo nehrajú súťaže veľké obce na Orave, ako Zázrivá, Žaškov, Rabčice, Oravská Polhora, Liesek, Oravské Veselé, Brezovica, mesto Trstená, skončila aj Krivá. Snažíme sa začínajúcim družstvám aj pomôcť.
Stolný tenis je druhý najmasovejší šport na Orave. Prečo je podľa vás u nás taký záujem a v okolitých regiónoch nie?
Stolný tenis nie je v podstate náročný na ihrisko alebo štadión. Každá obec má kultúrny dom, prípadne v škole telocvičňu. Dva stoly nie je veľká položka. Dáte dokopy štyroch hráčov a môžete hrať súťaž. Sme možno jediný zväz, ktorý má päť líg a vlastnú žiacku súťaž.
Veľmi dôležitým krokom bolo, aby sa Orava nerozdelila podľa okresov, ale ostala ako jeden zväz. V iných regiónoch sa to nepodarilo udržať. Utrpela tým nielen kvantita, ale i kvalita.
Základom každého klubu je mládež. Podporuje zväz nejako mladých hráčov na Orave?

Ako máloktorý zväz máme vlastnú žiacku súťaž. Je to výborná súťaž pre začínajúcich hráčov. Pokročilejší môžu hrať aj duálne súťaže dospelých. Žiacka liga umožňuje plynulý rast talentovaných hráčov. Družstvá sú po odohratí súťaže motivované OrSTZ. Do sezóny 2015/16 riadil a organizoval súťaž Štefan Gemeľa a od uplynulého ročníka to má na starosti Juraj Teplanský.
O vás je známe, že si tiež rád súťažne zahráte. Uvidíme vás za zelenými stolmi aj túto sezónu?
Budem znova nastupovať za OŠK Bziny v 6. lige a takisto si zahrám slovenskú súťaž veteránov, ktorá má 9 turnajov.
Predsedu OrSTZ robíte už viac ako 10 rokov. Spomeniete si na nejakú humornú príhodu?
Raz sme mali zasadanie výkonného výboru v jednej reštaurácii počas prevádzky. Riešili sme jeden problém, na ktorý mal každý iný názor a dôležitosť vlastného názoru sa zdôrazňovala zvyšovaním hlasu. Medzičasom som zistil, že je v reštaurácii ticho a všetci nás sledujú. Dvaja hostia sa kvôli nášmu problému tiež pohádali. Po skončení som im išiel povedať, kto mal pravdu.