ORAVSKÁ POLHORA. Jedinečné slovenské gajdošské podujatie Gajdovačka má za sebou už osemnásty ročník. Pod Babiu horu tento rok prišli nielen Slováci a hudobníci z okolitých štátov, ale aj Íri, Taliani, Belgičania a dokonca aj jeden Austrálčan.
Zmena sa vyplatila
Tohtoročný program bol trošku odlišný od predošlých ročníkov. Líšil sa najmä v termíne hlavného galaprogramu. Namiesto v nedeľu sa konal v sobotu večer. Zmena sa vyplatila.
„V nedeľu popoludní je to možno slávnostnejšie, no nevyhovujúce pre gajdošov z iných štátov či regiónov Slovenska,“ hovorí starosta Michal Strnál. „Mnohí už po omši odchádzajú, často sa stávalo, že na galaprograme väčšina z nich nemohla vystúpiť. Presun na sobotu večer sa ukázal ako skvelý nápad. Ľudí bolo veľmi veľa, posledný odchádzali o tretej nadránom.“

Festival začínal v piatok popoludní, po večernej svätej omši vo viacerých mestách a dedinách gajdoši hrou a spevom pozývali ľudí na sobotňajší galaprogram. Zrejme aj netradičná, no o to zaujímavejšia privítanka prispela k hojnej návštevnosti počas celej soboty.
Gajdoši aj tento rok vystúpili okrem Oravskej Polhory i v Sihelnom a v Múzeu oravskej dediny. Pre zlé počasie sa im však nepodarilo zahrať na vrchole Babej hory pri pamätníku venovanému Jánovi Pavlovi II.
Jedinečná súťaž
Súčasťou Gajdovačky bola už tradične súťaž O Zboroňovu nôtu, ktorá je určená pre gajdošov do 25 rokov. Tento rok sa na nej predstavilo osemnásť mladých hudobníkov. „Ich výkony, štýlovú interpretáciu a celkový dojem hodnotila päťčlenná medzinárodná odborná porota,“ povedal Miroslav Žabenský, dramaturg festivalu a riaditeľ Oravského kultúrneho strediska. „Súťaž je dominantou podujatia. Je priestorom na prezentáciu mladých gajdošských talentov a ich vnímania gajdošskej kultúry. Víťazom sedemnásteho ročníka sa stal Filip Chňapek z Veľkého Zálužia.“
Najlepšieho mladého gajdoša vyberali profesionáli zo Slovenska aj zahraničia. A práve spoza hraníc prišlo tento rok do Oravskej Polhory mnoho hudobníkov. Vystúpili gajdoši z Írska, Belgicka, Škótska, Talianska, Čiech, Poľska, Bieloruska, najdlhšiu cestu absolvoval gajdoš z Austrálie.
Čoraz viac spevákov
Milým prekvapením bola pre organizátorov druhá súťaž, ktorá sa po rokoch už tiež stala neoddeliteľnou súčasťou festivalu. V detskej speváckej prehliadke Tak spievala moja babka v Karpatoch sa predstavilo až 32 detí z Oravskej Polhory aj okolitých dedín. Súťažiaci priviedli so sebou aj svojich príbuzných, takže sála kultúrneho domu bola zaplnená do posledného miesta.
„Úroveň súťažiacich aj návštevnosť boli úžasné,“ hovorí starosta. „Účastníkov z roka na rok pribúda, do budúceho ročníka budeme musieť súťaž trošku vyšperkovať a vyzdvihnúť.“

Súťaž bola tradične rozdelená na tri kategórie. V každej získal najlepší spevák titul laureát a ďalší traja získali zlaté, strieborné alebo bronzové pásmo. Laureátom v prvej kategórii do osem rokov sa stala Nela Machajdová z Oravskej Polhory. Ten istý titul zostal doma aj v druhej kategórii, 9- až 15-ročných. Získala ho Kristína Kapičáková. V tretej kategórii 16 a viacročných sa laureátom stala Sabina Polák zo Suchej Beskidzkej.
Vyvrcholením Gajdovačky bola nedeľňajšia slávnostná svätá omša, poklona nad hrobmi sihelských gajdošov v Sihelnom a odovzdanie cien víťazom súťaží.
Gajdy a gajdošská kultúra sú od konca roku 2015 zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.