TRSTENÁ. Na území mesta je niekoľko plastík a budov s historickou hodnotou. Radnica sa ich postupne snaží renovovať. Všetky majú viac ako sto rokov a vlani aj tento rok prešli rozsiahlymi úpravami. Kým kláštor sa menil najmä v interiéri, zmeny na Roháči a ľudovej škole vidno aj zvonku.
Barokové pamiatky
Stĺpy vstupnej brány na cintorín Hýbeľ aj s dvomi sochami pochádzajú ešte z polovice 18. storočia. Kultúrnu pamiatku začalo mesto rekonštruovať pred dvomi rokmi. Najskôr opravilo rozpadávajúce sa stĺpy. Vlani prišli na rad pieskovcové barokové sochy sv. Jána Evanjelistu a plačúceho Ježiša Krista. Reštauroval ich akademický sochár.
Po rokoch prešla kompletnou rekonštrukciou aj stavba oproti Kostolu sv. Martina. Základy kamennej budovy sú z roku 1806. Stojí na základoch starej školy, na ktorých postavili novú. Výraznými prestavbami prešla v 20. a 30. rokoch minulého storočia. Po druhej svetovej vojne bola zoštátnená a slúžila ako škôlka, neskôr sa v nej učili gymnazisti. Ešte v pôvodnom zastaranom stave ju začalo využívať Občianske združenie V.I.A.C. Práve to vypracovalo projekt na jej kompletnú rekonštrukciu, vďaka ktorej sa z rozpadávajúcej ľudovej školy stalo moderné komunitné centrum.
Už nebude špatiť
Zrejme najväčšou zmenou prechádza v týchto týždňoch dominanta trstenského námestia, Hotel Roháč. Stojí od polovice 19. storočia, pôvodne bol urbárskym domom. Od začiatku ho Trstenčania využívali na organizovanie rôznych podujatí a slávností. Po revolúcii ho kúpil súkromník, pred niekoľkými rokmi stratil reprezentatívny vzhľad. Fasáda historickej budovy bola totiž namaľovaná viacerými farbami. Hoci sa mestským poslancom farebné smerovanie architektúry v historickom centre mesta nepáčilo, nemohli proti tomu nič urobiť. Aspoň Hotel Roháč však začína vyzerať tak, ako sa na starodávnu budovu patrí. Fasáda celej budovy bude čoskoro nanovo, jednofarebne vymaľovaná.

Rekonštrukciou prešla aj ďalšia historická budova na trstenskom námestí. Františkáni opravovali interiér kláštora postaveného v rokoch 1774 až 1809. V budove je nová elektroinštalácia, inžinierske siete aj dlažba. „V rámci administratívneho konania bol ešte v roku 2016 vypracovaný návrh na vyhlásenie františkánskeho kláštora a Kostola sv. Juraja za národné kultúrne pamiatky,“ informovala Ivana Gloviaková, vedúca oddelenia kultúry v správe pre poslancov. Rozhodnuté zatiaľ nie je.
Záchrana cintorínov
Radnica v súčasnosti dorába rozsiahly projekt na rekonštrukciu Vilčekovej kúrie, v ktorej chce vytvoriť mestské múzeum. Do žiadosti chce okrem tohto objektu zaradiť aj židovský cintorín a taktiež takmer zabudnutý historický cintorín na Hámroch.
„Žiadny z týchto zámerov nemáme zaradený v rozpočte,“ povedala primátorka Magdaléna Zmarzláková. „Preto je veľmi ťažké niečo naozaj opravovať. Budeme radi, ak sa nám podarí pripojiť oba cintoríny do projektu a ešte radšej, ak uspejeme a obe pietne miesta zrekonštruujeme.“
V budúcom roku chce radnica renovovať barokové sochy sv. Floriána a sv. Jána Nepomuckého. Reálne by mohlo byť aj zrekonštruovanie pamätníka padlým v druhej svetovej vojne pod Hálečkovou.

