TRSTENÁ. Viac ako 1,3 milióna eur stála prístavba k hlavnému pavilónu v Hornooravskej nemocnici v Trstenej, v ktorej od minulého týždňa ordinujú interní lekári a chirurgovia. Po Dolnom Kubíne má už aj Trstená moderné pracovisko urgentu. Naďalej bude fungovať i doterajšia pohotovostná lekárska služba prvej pomoci.
Všetko pohromade
Hlavná funkcia urgentných príjmov je poskytovať pacientom neodkladnú a najdôležitejšiu zdravotnú starostlivosť s použitím kompletne digitalizovanej diagnostiky. Tým sa majú výrazne zvýšiť ich šance na prežitie a celkové uzdravenie.
„Najbližšia strategická nemocnica v Martine je od Trstenej vzdialená zhruba sto kilometrov, pričom z niektorých oravských dedín je to do nej ešte ďalej,“ zdôvodnil riaditeľ Marian Tholt nevyhnutnosť urgentného príjmu na hornej Orave.
Priestory trstenského príjmu sú situované tak, aby boli nablízku všetky centrálne vyšetrovacie zložky a oddelenia s operačnými sálami. „Je napojený na CT, röntgeny, oddelenie akútnej a intenzívnej medicíny a výťahmi tiež na operačné sály, či už na chirurgii, gynekológii alebo internistickej jednotke intenzívnej starostlivosti.“
Nebudú už blúdiť
Podľa Mariana Tholta je urgentný príjem presne to, čo potrebuje každá nemocnica podobného typu ako trstenská. Jednotlivé oddelenia sú totiž roztrúsené v rôznych budovách po celom areáli. Človek, ktorý tam nechodí pravidelne, má problém nájsť chirurgiu, interné, gynekológiu či iné oddelenia. „Po novom už s pacientmi v akútnom stave nebude treba hľadať, kam majú ísť. Lekári z urgentu ich ošetria, a ak bude treba, zabezpečia presun na potrebné oddelenie.“

Z koncepcie ministerstva zdravotníctva vychádza pre každú nemocnicu povinnosť mať urgentný príjem. Zatiaľ nie je definované personálne obsadenie. Preto si každé zariadenie robí dočasne vlastný plán. Na trstenskom urgente budú pracovať súčasní lekári z interného a chirurgického oddelenia. Služba bude 24-hodinová.
V doobedňajších hodinách budú na urgentnom príjme čakať aj pacienti, ktorí prídu na kontrolu po chirurgickom či internom zákroku. Presunú sa tam zo starých priestoroch chirurgickej príjmovej ambulancie. V nových priestoroch bude aj všeobecná chirurgia.
Pohotovosť aj urgent
Popri urgentnom príjme naďalej funguje aj doterajšia pohotovosť, teda lekárska služba prvej pomoci. V nej zostávajú všeobecní lekári riešiť menej závažné stavy.
„Bolesti hrdla, ktoré pretrvávajú dva dni, alebo bolesti močových ciest, s ktorými už tiež pacient mohol navštíviť svojho lekára, ale nechal si to na poobedňajšiu pohotovosť, alebo zvýšenú teplotu,“ hovorí Marian Tholt. „Takéto stavy na urgent nepatria. Samozrejme, lekár musí pacienta prezrieť a správne vyhodnotiť, či ho môže s liekmi poslať domov, alebo má niečo vážnejšie a teda ho pošle ku kolegom. Budem dôsledne kontrolovať, aby sa systém nezneužíval, aby ľahké stavy nekončili namiesto na pohotovosti na urgentnom príjme.“

Dopomôcť k tomu má aj zmena na vrátnici, kde už v noci nie je vrátnik, ale informátor. Ten pacienta nasmeruje, kam má s problémom ísť. Urgentný príjem bude prioritne určený pre sanitky.
Peniaze na prístavbu išli z rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja.