DOLNÝ KUBÍN. Záhradkárske osady Starina, Lieskovec, Potoky a Studnička začali na Veľkom Bysterci zakladať v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Cesty niekto neriešil. Teraz sa to vypomstilo.
Po lúkach a pasienkoch
Keď Urbárske spoločenstvo Veľký Bysterec dalo spoločne s mestom opraviť cestu na Kubínsku hoľu, ozvali sa hlasy, že by sa malo starať nielen o cesty, po ktorých zvážajú drevo a zabezpečujú im zisk, ale aj o tie ku záhradkárskym osadám.
Jednou z nich sú Stariny. Nachádza sa na Bysterci na kopci nad vodojemom, ktorý zásobuje pitnou vodou časť Dolného Kubína. Po vodojem vedie panelová cesta, ktorú využíva Oravská vodárenská spoločnosť (OVS) na prístup k zariadeniu. Nad ním začína pôvodná poľná cesta, majiteľom je Urbárske spoločenstvo Veľký Bysterec.
Majitelia záhrad po nej jazdili, ale keď ju vymlela voda a stala sa pre osobné autá neprejazdnou, urobili si novú na susednej lúke. Keď sa rigol prehĺbil aj na nej, tak sa posunuli o kúsok ďalej. A takto to pokračovalo roky.
„Všetky cesty, ktoré ľudia vytvorili na lúke, sú protizákonné,“ povedal predseda urbárskeho spoločenstva Martin Horemuž. Vodiči si neuvedomujú, že poľnohospodárom spôsobili dvojitú škodu. Obmedzujú pestovanie krmovín a pasenie, zároveň ich pripravujú o dotačné peniaze z Poľnohospodárskej platobnej agentúry. „Agentúra na základe satelitných fotografií vylúčila cesty z platieb, pretože to už nie je poľnohospodárska pôda.“
Začali to záhradkári
Záhradkári sa do osád potrebujú dostať. „V roku 2011 sa začalo hovoriť o obnove starej urbárskej cesty,“ povedal tajomník osady Stariny Pavol Kapánik. „Potom tá myšlienka upadla do zabudnutia. Preto som minulý rok začal túto cestu čistiť.“
Bola zarastená kríkmi, ľudia si z nej urobili smetisko. Iniciatívu Kapánika si všimol urbár. Ich prvá reakcia ho nepotešila. „Zakázali mi tam čokoľvek robiť. Ale potom pochopili, že nerobím zle. Dovolili mi pokračovať a čo je ešte lepšie, začali ju opravovať.“ Cesta už slúži majiteľom záhrad.

„Aj keď túto cestu v dohľadnej dobe nebudeme využívať pri ťažbe dreva, opravili sme ju a obnovili podľa toho, ako je zakreslená na katastrálnych mapách,“ povedal Martin Horemuž.
Zrovnali ju, navozili kameň a uvalcovali. „Ešte musíme urobiť odrážky dažďovej vody, aby ju nevymlela ako predchádzajúcu. Musíme to urobiť do stratených rigolov, pretože na cudzí pozemok vodu pustiť nemôžeme.“
Cesta nebude slúžiť len pre záhradkárov. Využiť ju môžu poľnohospodári, hasiči, policajti či zdravotníci.
Majiteľovi sa to nepáčilo
Záhradkári sa z novej cesty netešili dlho. Majiteľovi pozemku pri vodojeme sa nepáči, že autá jazdia po jeho parcele. Snažil sa im v tom zabrániť aj preto, lebo v pláne má využiť ju na výstavbu. Ale ako zabránite ľuďom, ktorí tadiaľ jazdili 20 rokov, aby si našli inú cestu? Na chvíľu sa tam dokonca objavila rampa.
Vodiči ostali zaskočení, pretože išlo len o približne 40-metrový úsek. Ukázalo sa, že keď sa chce, cesta sa nájde. Hneď vedľa súkromného pozemku bola parcela OVS. Medzi plotom vodojemu je úzka štrbina, tak akurát na spojnicu urbárskej a mestskej cesty.

„Keď nás mesto požiadalo o možnosť využiť túto časť pre cestu, vyšli sme im v ústrety,“ povedal riaditeľ vodárenskej spoločnosti Milan Ďaďo. „Kvalita pitnej vody nebude ohrozená, tak prečo by sme mali klásť prekážky?“ S mestom sa dohodli a v súčasnosti je úsek už zrovnaný a pripravený na zasypanie vhodným materiálom.
„Na budúci rok možno opravíme cestu ku osade Lieskovec,“ povedal predseda urbáru.
Záhradkári by privítali, keby cesty spojili a vytvorili okolo osád kruh, ktorý by umožňoval dostať sa tam z rôznych smerov pre prípad, že by niektorá bola neprejazdná.