DOLNÝ KUBÍN. Futbalový štadión slúži športovcom od roku 1970. Od tej doby do neho mesto výrazne neinvestovalo, platilo len nevyhnutnú údržbu a vymenilo sedačky na tribúne. Momentálne ho využíva nielen sedem mládežníckych družstiev futbalistov a jedno dospelých, ale aj vzpierači a atléti.
Opravíme ho za vlastné
Slovenský futbalový zväz (SFZ) v roku 2015 rozdelil dotácie na rekonštrukcie viacerých futbalových stánkov na Slovensku. Dolnému Kubínu ponúkol 750-tisíc eur. Na štadióne malo za ne pribudnúť na novej tribúne 2050 miest na sedenie, ktoré však nebolo treba.
Zároveň by ale mesto muselo akceptovať výsledky verejného obstarávania na dodávateľa nadzemných častí tribún so sedačkami, ktorú vyhrala spoločnosť SEDASPORT. Radnica by musela ešte urobiť základy pod novú tribúnu a rekonštrukciu vlastnej za mestské peniaze, čo by vyšlo na minimálne pol milióna eur. Poslanci preto dotáciu Slovenského futbalového zväzu zamietli.
„Odmietame sedačky za 750-tisíc eur,“ povedal primátor Roman Matejov. „Nechceme, aby mesto bolo zaviazané k vybudovaniu vyhrievaného trávnika, turniketového systému a osvetlenia. Obstarávanie na Slovenskom futbalovom zväze nemalo prebehnúť v takej podobe. Peniaze mali byť poskytnuté samosprávam.“
Poslanci zastupiteľstva mali informáciu, že na opravu šta-diónu postačí 400-tisíc eur. Preto navrhli, aby mesto išlo touto cestou. Rekonštrukcia začala minulý rok.
Ako vyzerajú práce?
Viacerí poslanci, ktorých sme sa na aktuálny stav rekonštrukcie opýtali, priznali, že netušia, ako práce pokračujú.
„Budem iniciovať stretnutie mestského výboru a zistím, či by sme sa nemohli ísť pozrieť s odborníkom, ktorý by povedal, čo sa za minuté peniaze urobilo a čo ešte idú robiť,“ povedala poslankyňa Zdenka Poracká. Upozornila, že poslanci nie sú odborníkmi na stavebné veci. „Takých je na magistráte dosť a sú za to platení. Ale to neznamená, že poslanci majú dať ruky preč od toho. Mali by sme aspoň raz za čas skontrolovať, či sa peniaze vynaložili účelne a efektívne.“

Rekonštrukcia futbalového štadióna je v zmysle uznesenia mestského zastupiteľstva z novembra 2015 rozdelená do troch etáp. V prvej etape, v roku 2016, za 60-tisíc eur odstránili statikom potvrdený havarijný stav letného štadióna, opravili strešnú konštrukciu tribúny vrátanie posilnenia statiky, zrekonštruovali jednu šatňu. „Zároveň sme na základe kontroly SFZ z 13. júla 2015 a aj požiadaviek predstaviteľov futbalového klubu upravili hraciu plochu,“ tvrdia zástupcovia radnice. Pre účasť klubu v II. lige v súťažnom ročníku 2015/2016 museli predĺžiť hraciu plochu ihriska na rozmer 105 x 68 metrov. Spolu s novými bránami to stálo približne 5600 eur.
Mohli sme mať pokoj
Poslanec Jozef David, ktorý sa pri hlasovaní o odmietnutí zdržal, výsledok ľutuje. „Nevyužili sme príležitosť. Mali by sme štadión, do ktorého by sme dlhé roky nemuseli veľa investovať. Okolo rekonštrukcie s dotáciou by bolo veľa roboty a nikto to nechcel robiť. Hľadali sme dôvod, ako z toho vycúvať.“
Hlasovanie proti dotácii neľutuje napríklad Matúš Lakoštík „Hlasoval som proti a čo sa týka rekonštrukcie, peniaze sme schválili, no netuším, ako práce pokračujú.“
Proti peniazom a podmienkam Slovenského futbalového zväzu bol vtedy aj poslanec Ján Ráclavský. Hovorí, že najpodstatnejšie veci, ktoré sa mali opraviť, bola strecha a šatne. „Chýbala však dohoda mesta s futbalistami, atlétmi či vzpieračmi, čo je pre nich dôležité. Pracovať sa má podľa priority.“
Radnica potvrdila, že tento rok investuje do opravy ďalšie peniaze. „V druhej etape zateplíme prvé podlažie, vymeníme plastové okná, dvere a bleskozvod.“ Postačiť na to má 60-tisíc eur. Zhotoviteľ si stavbu prebral 15. augusta. Teraz čaká na okná. Zo zostatku peňazí, ktoré mestu ostali po verejnom obstarávaní, plánujú koncom roka rekonštrukčné práce vo vnútri tribúny.
V rekonštrukcii budú pokračovať
V tretej etape chce mesto zlepšiť funkčnosť budovy novými inštaláciami, technickým vybavením a obnovou materiálovej bázy. Chce urobiť novú elektroinštaláciu, osvetlenie, zdravotechniku. V pláne je tiež rekonštrukcia vnútorných priestorov podľa smerníc UEFA, obklady stien a stropov.
„V prípade schválenia finančných prostriedkov na túto etapu mestským zastupiteľstvom bude zabezpečená základná prevádzka letného štadióna pre všetky kategórie aj na ďalšie roky,“ píše sa v stanovisku radnice. Po rekonštrukcii zázemia plánuje mesto upriamiť pozornosť aj na starý ovál a oplotenie.

Podľa Milana Ďaďa, štatutára futbalového klubu MFK Dolný Kubín, sú priority hlavne v rekonštrukcii budovy. „Zázemie, šatne, toalety sú totálne zastarané. Čiastočná úprava stav nezlepší. Treba generálnu rekonštrukciu. Súčasný postup je neadekvátny terajšiemu stavu.“
Tvrdí, že futbalisti by sa rekonštrukcii prispôsobili. V jednom ročníku by odohrali všetky zápasy doma, jar by hrali von. V ďalšom by naopak jeseň hrali von a jar doma. Futbalový štadión by bol voľný celý rok. „Ako nám pomohlo predĺženie ihriska?“
Od začiatku rekonštrukčných prác štadión stále nespĺňa základné požiadavky pre športovcov. V zlom stave je aj dva roky po tom, ako poslanci povedali, že ho zrekonštruujú.