ZUBEREC. Jedinú sprístupnenú jaskyňu na Orave navštívilo počas prvého roka jej prevádzky viac ako 12-tisíc ľudí. Záujem turistov o Brestovskú jaskyňu na severnom okraji Roháčov je veľmi veľký, bez rezervácie sa do nej počas hlavnej sezóny návštevníci nedostanú.
"Počas dvoch mesiacov, kedy bola vlani otvorená, ju navštívilo viac než tritisíc ľudí. Poukazuje to na mimoriadny záujem o novú jaskyňu. Ten neupadol ani v tomto roku, kedy si ju od januára do konca augusta prezrelo viac ako deväťtisíc turistov, čo už je porovnateľné napríklad s Gombaseckou jaskyňou," povedal Miroslav Kudla zo Správy slovenských jaskýň. Brestovskú jaskyňu sprístupnili pre verejnosť po dlhých desaťročiach v septembri 2016. Otvorená je desať mesiacov v roku, okrem novembra a decembra.
Návštevnosť jaskyne je limitovaná stiesnenými priestormi, ktoré umožňujú vstup maximálne 15 ľuďom naraz. Počas hlavnej sezóny ju preto denne mohlo obdivovať maximálne 90 turistov. "Vzhľadom na výrazné kapacitné obmedzenia sme museli zaviesť rezervačný systém. Prísť 'nablink', bez rezervácie počas vrcholnej sezóny spravidla znamená nedostať sa do jaskyne," doplnil s tým, že vyťaženosť vstupov v júli dosiahla 97 percent.

Návštevníkov čaká pri prehliadke Brestovskej jaskyne pohyb po náročnejšom teréne prirodzeného dna jaskynných chodieb s minimálnymi úpravami, strmé schodiská, užšie chodby či kramlové stúpačky, upozornil Kudla. Vyzbrojení sú prilbami a vlastnými čelovými svetlami. Oproti väčšine sprístupnených jaskýň, kde sa turisti pohybujú po betónových chodníkoch a pri inštalovanom elektrickom osvetlení, si návšteva jaskyne pod Roháčmi vyžaduje lepšiu kondíciu.
"Neopakovateľný ráz dáva Brestovskej jaskyni aktívny vodný tok, ktorý tečie dnom a je domovom množstva pozoruhodných živočíchov. Tiež reliéf jaskynných priestorov, ktorý je výsledkom pôsobenia vody a bezpochyby zaujmú najmä stropné skalné visiaky či mohutné stenové skalné výčnelky priamo nad riečiskom," opísal Kudla.