TVRDOŠÍN. Stretli sa náhodou ako študenti na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Ona, Pražáčka, on, chlapec zo Sihelného. Jedna z ich prvých výstav bola na v Oravskom Podzámku. Obrázky rozvešali po múroch hradu.
Mnohí tipovali, či Oravec Ignác Kolčák dovedie Bělu na Oravu, alebo jeho zláka veľkomesto. Vyhrala Orava.
Praha, Orava, Bratislava
Po ukončení štúdia, v roku 1963, prišla Běla Kolčáková s manželom Ignácom a deťmi do Dolného Kubína, kde sa venovala

komornej maľbe a ilustrácii, učila v Ľudovej škole umenia, neskôr pracovala v Oravskej galérii.
Ignác Kolčák (1931 – 2008) sa v roku 1965 podieľal na založení Oravskej galérie v Dolnom Kubíne a v rokoch 1970 až 1975 bol jej riaditeľom.
V roku 1978 sa rozhodla rodina Kolčákovcov odsťahovať do Bratislavy a tam pokračovať v umeleckej činnosti.
Spoznal ju svet
Okrem množstva výstav na Slovensku a v Čechách predstavila Běla Kolčáková svoju tvorbu aj napríklad vo Viedni, Sofii, Berlíne, Paríži, Varšave, Washingtone, Durhame, Berne, Londýne či Krakove.
Teraz prichádza do Tvrdošína. Vernisáž spojená s prezentáciou autorkinej monografie v tvrdošínskej Art Galérii Schürger bude v piatok 22. septembra o 17.00 h.
Výstava Sny, túžby a tajomstvá potrvá do 24. októbra.
Záľuba v pokoji
Tvorba maliarky sa vyznačuje prelínaním figurálneho sveta s prírodou v mnohorakých podobách. V jej tvorbe nájdeme komornú maľbu, ilustrácie, koláže či textilné obrazy.

Ako na jednej výstave povedal znalec pre výtvarné umenie Marián Kvasnička, obrazová vízia Běly Kolčákovej je netragická, neosudová. „V čase, kedy na bahne ľudských vzťahov a doby reaguje umenie bahnom expresie a nestrávenými zvyškami kultúrne konzumujúcich čriev, maliarka našla svoju záľubu v pokoji, vo vnútornej pohode, v mieri a láske, v pozitívnych hodnotách. A preto patrí do skanzenu? Stokrát nie! Vnímajme tieto obrazy, tieto pestro maľované koberce s lietajúcimi nevestami, pastiermi a inými vtákmi, tieto rozkvitnuté duše z rajských záhrad ako spev z pliev. Ako nutnosť. Pretože Bě-la robí iba to, čo má každý skutočný výtvarník robiť: tvorí. Hoci navôkol kadekomu šibe z politiky a obháňa kotol s predvolebným gulášom, ba strojí sa hrdúsiť. Dúšok pitnej vody. Ako hovorí básnik: Pre kone, pre hoviatka, tak aj pre ľudí.“