TRSTENÁ. Minimálne o výstavbe troch nových bytových domoch sa viac ako dva roky hovorí v Trstenej. Dva mala stavať súkromná spoločnosť na sídlisku Západ. Z tých nateraz nič nebude. Tretiu chce robiť mesto. V niekdajšom internáte. Rekonštrukcia je plánovaná dlho. V najbližších mesiacoch však do budovy zrejme konečne prídu robotníci.
Dotácia nebude
Ešte koncom minulého roka zastupiteľstvo rozhodlo, že chátrajúcu mestskú budovu prerobí na byty. Poslanci schválili tri formy financovania. Cez dotáciu zo Štátneho fondu rozvoja bývania, cez dotáciu a úver z toho istého fondu, alebo cez komerčný úver. Prvé dve možnosti pred niekoľkými dňami padli. Dotáciu radnica nedostane.
„Napriek tomu chceme ísť do rekonštrukcie, a najideálnejšie čo najskôr,“ povedala primátorka Magdaléna Zmarzláková. „Dennodenne nám pribúdajú žiadosti o nájomné byty, od nového roka majú miestne firmy rozširovať výrobu, pribudne pracovných miest, no my nových ľudí nemáme kde ubytovať.“
Polovicu by predali
Radnica vymyslela spôsob, ako robiť, ale nezvyšovať úverovú zaťaženosť mesta. Bonusom by navyše malo byť aj zníženie nezamestnanosti. Financovanie aj práce by sa niesli pod hlavičkou mestskej spoločnosti Trstenské technické služby, s. r. o.

Predbežne už mesto rokovalo s bankami, ktoré mu ponúkli výhodný úrok, len o málo vyšší, ako by dostalo v prípade schválenia žiadosti predloženej štátnemu fondu bývania.
„Dajme tomu, že by rekonštrukcia stála 800-tisíc eur,“ vysvetľuje primátorka. „Urobili by sme 40 bytov, z ktorých by sme polovicu predali. Pri priemernej cene 40-tisíc eur za byt by sme do dvoch rokov splatili celý úver. Zo zvyšných dvadsiatich bytov by sme mali príjem z nájomného. Nebudeme ničím viazaní tak, ako by sme boli v prípade dotácie od štátu. Môžeme byty predávať aj prenajímať, zväčšovať i zmenšovať.“
Stovka žiadateľov
Pôvodný projekt počítal so sociálnymi, maximálne dvojizbovými bytmi. Mesto dalo dokumentáciu prerobiť. Namiesto sociálnych budú štandardné a pribudnú aj trojizbové. Z pôvodného zámeru vypadnú kancelárie a obchodné priestory.
„Keďže nepôjdeme cez dotácie, ale z vlastných, rozpočet sa budeme snažiť čo najviac znížiť,“ povedal vedúci oddelenia výstavby Jozef Polakevič. „Aby to bolo kvalitné, ale nie zbytočne predražené. Okrem toho, budeme môcť zamestnať ľudí, ktorí budú na stavbe robiť.“
Poslanci zámer vítajú, schválili ho a veria, že s prácami mesto skutočne začne čo najskôr, najlepšie ešte tento rok. „Neustále pribúdajú žiadosti, je ich viac než sto, treba niečo robiť,“ povedala Silvia Púčiková, poslankyňa a členka bytovej komisie. „Prichádzajú sem mladí za prácou, nemajú kde bývať a my im nemáme čo ponúknuť. V takýchto prípadoch sa nám rozhoduje veľmi ťažko. A unikajú nám možné daňové príjmy.“
Chcú záruky
Zmluvu so spoločnosťou Inovia, ktorá mala zámer postaviť dve bytovky na Západe, mesto zrušilo koncom minulého roka. Hrozilo, že mesto bude mať v budúcnosti problém s Úradom pre verejné obstarávanie. Primátorka sa s konateľom firmy stretla opäť po viac ako polroku.

„Preberali sme, aké ďalšie kroky podnikneme,“ povedala Magdaléna Zmarzláková. „Chcú pokračovať v spolupráci, predsa len, za šesť rokov už investovali množstvo peňazí do projektov, štúdií. Uistila som ho, že my byty chceme, ale musíme nájsť cestu, ako ich postaviť v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.“
Firma má pripraviť tri modelové situácie priamo na výstavbu bytoviek v Trstenej. Plánuje ich predložiť na posúdenie pracovníkom úradu pre verejné obstarávanie.
„Nebránime sa rokovaniam, musíme však mať čierne na bielom, že nám v budúcnosti nehrozia žiadne sankcie pre nesplnenie nejakých podmienok určených zákonom,“ dodala Zmarzláková.