PODBIEL. Štvrtý raz sa pod Červenou skalou zišli drevorubači. Prvého ročníka pred piatimi rokmi sa zúčastnilo ledva trinásť súťažiacich z dediny. Nebolo jednoduché prehovoriť ich, aby išli súťažiť.
V nasledujúcich ročníkoch však už mal organizátor iné starosti – vyhovieť všetkým záujemcom. Tento rok sa prihlásilo až 35 mužov zo Slovenska i Čiech. Na štart sa napokon postavili dvadsiati piati. Pri množstve disciplín sa veru poriadne zapotili.
Aby sa stretli
„Závidel som furmanom, že si chodia po súťažiach, stretávajú sa aj inde než v práci, že ukážu ostatným, o čom je ich robota,“ hovorí hlavný organizátor drevorubačských pretekov Peter Smolár. „Asi tieto furmanské súťaže ma inšpirovali, aby som urobil aj pre drevorubačov. Aby sme sa stretli mimo roboty, mohli sa konečne porozprávať, keďže v hore sa vykecávať nedá. A hlavne aby nezainteresovaný videl, o čom je náš drevorubačský chlebík.“

Spočiatku mala byť súťaž vyplnením programu na obecnej akcii Podbieľanská držka. Postupne sa však ukázalo, že ide o dve rovnocenné súťaže, minimálne počtom účastníkov. Oproti prvému ročníku je totiž súťažiacich už viac než raz toľko, postupne sa zvyšuje aj úroveň samotnej drevorubačskej súťaže.
Pivo na záver
Chlapi sa počas jedného dňa na pripravených disciplínach poriadne namakali. Všetky boli robené tak, aby čo najviac pripomínali skutočnú prácu v lese. Prvá súťaž obsahovala takzvaný drevorubačský deväťboj. „Skladá sa z deviatich po sebe nasledujúcich disciplín, kde je výmena reťaze, stínka, orysovanie dreva na podložke, odpílenie zo stojaceho kláta, navaľovanie dreva, nakládka na V3S-ku, ťahanie lana z LKT-čky.“

Táto časť súťaže končí kuriózne. Súťažiaci musí naštartovanou motorovou pílou otvoriť sklenenú fľašu piva bez toho, aby fľašku poškodil. A napokon musí vypiť pollitrové pivo. Záver tejto časti sa ukázal skôr trestom než odmenou.
„Otváranie pílou je taká frajerina, niečo pre oko diváka,“ hovorí s úsmevom Peter. „Chlapi ukážu, ako precízne dokážu narábať so šesťkilovým nástrojom. A to pitie za odmenu si naozaj ani veľmi neužili po absolvovaní ôsmich disciplín. Ale museli sme ich nejako pribrzdiť, aby súťaž neskončila veľmi rýchlo.“
Dve miesta patria Oravcom
V druhej súťaži, do ktorej postúpilo dvadsať najrýchlejších, rúbali chlapi trojkilovou sekerou klát s 20-centimetrovým priemerom. Odtiaľ desiati najlepší postúpili do predposlednej časti – odvetvovanie na trenažéri. Všetko na čas a na presnosť.

Poslednú, kráľovskú disciplínu stínku, napokon absolvovali len piati. Trinásťmetrové kmene spiľovali čo najrýchlejšie, najpresnejšie, dodržať museli určité parametre pňa a ešte aj bezpečnosť pri práci.
Víťazom sa napokon stal Michal Šálka z Liesku, druhý skončil Daniel Užek zo Žaškova a tretí Miroslav Matloň z Liptovského Mikuláša. Spomedzi Čechov bol najlepší Zdeněk Vojtek.