DOLNÝ KUBÍN. Súčasný evanjelický kostol augsburského vyznania stojí v centre mesta od konca 19. storočia. Prešiel niekoľkými opravami. Teraz ho čaká pravdepodobne najväčšia. Pôvodne mala stáť viac ako 800-tisíc eur, nakoniec postačí 630-tisíc.
Praskliny zošijú
„Kostol potreboval opravu už dlhšiu dobu,“ povedal Rastislav Stanček, zborový farár evanjelickej cirkvi. V múroch a na strope je viacero veľkých prasklín, ktoré sú viditeľné hlavne v oblúkoch. „Praskliny opravia, vytmelia a ľudovo povedané zošijú.“
Pracovníci sa pritom nevyhnú poškodeniu malieb, ktoré podľa návrhu akademického maliara Jána Hálu namaľoval Anton Bodnár. Reštaurátori im vrátia pôvodnú krásu.
Dôležitou časťou bude oprava strechy a krovu. Statik zistil, že pri vetre neprenáša rovnomerne zaťaženie na stĺpy. Aj z toho vznikali praskliny. „Preto upravíme krov tak, aby záťaž preniesol rovnomerne na celú chrámovú loď.“
Vymenené okná si podobne ako novú omietku všimnú ľudia aj zvonku. Počas rekonštrukcie v 50. rokoch kostol omietli brizolitom, ktorý zakryl pôvodnú jemnú vápenatú omietku. „Radi by sme sa vrátili k pôvodnému výzoru.“
Posledná úprava sa bude týkať odtokového kanálu okolo budovy. Spoľahlivo odvádza vodu od základov a stien. Až tak spoľahlivo, že pôvodne vlhký pieskovec sa extrémne vysušil a začal sa drobiť. Kanál zároveň spôsobuje hlbšie premŕzanie základov a pohyb budovy.
Počas opravy bude chrám zatvorený
Reštaurátori sa budú venovať aj oltáru, oltárnemu obrazu, krstiteľnici, kazateľnici a organovému prospektu. „Oltár z roku 1894 podlieha veku,“ povedal Rastislav Stanček. „Zahryzli sa do neho aj črvotoče, niektoré filigranské prvky sú zodraté. Preto ich dáme dorezať.“

Práce by mali začať v polovici septembra, skončiť ich chcú v októbri budúceho roku. Veriaci počas nich nebudú môcť kostol využívať. Služby božie budú v Zmeškalovom dome na námestí v sále na poschodí. Pohreby budú v dome smútku na hlavnom cintoríne. „Svadby sú najkomplikovanejšie, ale oslovili sme okolité farské úrady a požičali nám chrámy vo Veličnej, Jasenovej či Žaškove.“
Evanjelikom sa podarilo peniaze na obnovu kostola získať z projektu Spoločne putujeme už 500 rokov, v rámci programu cezhraničnej spolupráce s Poľskom. Ich partnerom je najväčší evanjelický cirkevný zbor v Poľsku v Tešíne.
Projekt počítal s 866-tisícmi eur, z toho až 95 percent získali Dolnokubínčania. Cirkevný zbor musí dať takmer 42-tisíc eur. „Verejné obstarávanie znížilo cenu na 630-tisíc eur,“ povedala členka projektového tímu Eva Vajzerová.
Evanjelický kostol augsburského vyznania
Základný kameň veriaci položili 19. marca 1784. Kostol stavali z kameňa s drevenou povalou bez veže. Práce dokončili 24. júna v tom istom roku. V roku 1842 pribudla veža a o rok neskôr dali veriaci v Pešti zhotoviť nový, pol tony vážiaci zvon. Dochoval sa až do dnešných čias, aj keď na konci 20. storočia praskol a zvonári ho nanovo vyhotovili z toho istého materiálu.

V roku 1893 časť mesta zasiahol veľký požiar a zhorel aj tolerančný kostol. Cirkev sa rozhodla postaviť nový a väčší na tom istom mieste. Farár Pavol Samuel Novák organizoval domáce a najmä zahraničné zbierky na výstavbu. Kostol stavali veriaci v rokoch 1893 až 1894 na základe projektov Félixa Bullu. Oltár, kazateľňa a krstiteľnica sú dielom rezbárskej školy v Bardejove. Chrám vysvätili 25. novembra v roku ukončenia prác. Po smrti Pavla Samuela Nováka v roku 1925 tu pôsobil farár Ján Bezek z Liptovského Petra, a to až do konca 2. svetovej vojny. V období jeho pôsobenia sa v roku 1934 vyzdobil interiér chrámu podľa návrhu akademického maliara Jána Hálu. Maľbu realizoval Anton Bodnár. Uskutočnila sa aj generálna oprava fasády, rekonštrukcia elektroinštalácie.
Na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia kostol rekonštruovali, pre vysokú vlhkosti muriva. V predsieni kostola je umiestnená tabuľa padlých počas rokov 1914 – 1918. Na budove fary oproti kostolu je pamätná tabuľa Samuela Nováka.