Štát zaskočil umelecké školy. Dá im menej peňazí

Tak táto novela zákona zaskočila riaditeľov základných umeleckých škôl a aj samosprávy. Dozvedeli sa o nej až po návrate z prázdnin. Výsledkom môže byť prepúšťanie pedagógov.

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: Martin Pavelek)

DOLNÝ KUBÍN, NÁMESTOVO. Novela zákona, podľa ktorého sa upravuje výška dotácie na žiaka ZUŠ vo veku od troch do piatich rokov, riaditeľov aj samosprávy zaskočila. Výrazne komplikuje začiatok školského roku, pretože sa o nej dozvedeli až po návrate z prázdnin. Výsledkom môže byť prepúšťanie pedagógov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Zmena zákona sa u nás týka približne sto detí, ktoré majú menej ako päť rokov,“ povedal Michal Janiga riaditeľ ZUŠ P. M. Bohúňa. „Ich rodičia doteraz platili mesačné školné štyri eurá.“ Štát prispieval na vyučovanie prostredníctvom podielových daní približne štyristo eurami ročne. Po zmene zákona tieto peniaze už zriaďovatelia ZUŠ dostávať nebudú. Budú rodičia ochotní platiť mesačné školné 40 eur?

SkryťVypnúť reklamu

Hrozí prepúšťanie

Základná umelecká škola poskytuje základné umelecké vzdelanie a pripravuje na štúdium odborov vzdelávania umeleckého zamerania v stredných školách a v konzervatóriách, ako aj na štúdium na vysokých školách s pedagogickým alebo umeleckým zameraním. Ich služby využívajú deti od troch do 25 rokov.
Novelu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve pripravilo ministerstvo školstva. Tvrdí, že pripomienku k zvýšeniu dolnej hranice veku podal v pripomienkovom konaní školský odborový zväz. „Akceptovali sme ju a do zákona zapracovali,“ píše sa v stanovisku ministerstva. Viacerých riaditeľov a zriaďovateľov to však zaskočilo.


Dve mestské zušky v Dolnom Kubíne každý rok navštevuje zhruba 1300 detí. Z toho približne 130 nemá viac ako päť rokov. Vyučovanie prebiehalo v priestoroch škôlok. Po novom splnia podmienku veku len predškoláci, ktorí majú odklad povinnej školskej dochádzky.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: A je to tu. Sú v naozajstnej škole Čítajte 


„Každá skupina musí mať v odbore určitý, zákonom stanovený počet žiakov,“ povedal Michal Janiga. „Predškolákov je málo na to, aby skupinu vytvorili. Nepredpokladám, že rodičia mladších detí budú ochotní platiť zvýšené školné, takže počet žiakov pravdepodobne rapídne klesne.“
Od počtu žiakov je závislý počet pedagógov. Každá zrušená skupina znamená mínus tri hodiny pre učiteľku. Riaditeľ stojí pred dôležitým rozhodnutím. „Ak sa peniaze nenájdu, budem to musieť riešiť znížením úväzku učiteliek alebo prepúšťaním.“

Mesto môže pomôcť

Novela začala platiť od 1. septembra, ale keďže rozpočty miest a obcí sa vytvárajú na kalendárny rok, dotácie vo forme podielových daní na žiakov mladších ako päť rokov prestanú samosprávy dostávať až od januára 2018.
„Ubezpečujeme všetkých rodičov, že ZUŠ majú v plnej výške zabezpečené financovanie vzdelávania aj na žiakov od troch do piatich rokov do decembra 2017,“ píše sa v stanovisku dolnokubínskej radnice. „Či bude samospráva alebo ZUŠ zo svojich vnútorných rezerv dotovať deti, ktorých sa zmena zákona dotkne aj v roku 2018, je na rozhodnutí mestských poslancov, ktorí každoročne v decembri prijímajú všeobecne záväzné nariadenie o určení výšky dotácie na žiaka v ZUŠ, materských školách a v ďalších školských zariadeniach.“

SkryťVypnúť reklamu


Riaditeľ Michal Janiga povedal, že škola nemá rezervné zdroje na vykrytie zníženého príjmu. Poslanci MsZ môžu prostredníctvom VZN v roku v 2018 schváliť dotáciu zuškám aj na tieto deti, rozdiel je len v tom, že mesto už od štátu v roku 2018 nedostane na ne príspevok v podielových daniach. Ak dotáciu poslanci schvália, mesto to bude musieť zaplatiť z iných zdrojov.

Zmena nastane uprostred školského roku

Poslanec dolnokubínskeho mestského zastupiteľstva Matúš Lakoštík, ktorý je predsedom komisie školstva, o zmene nevedel. „Zaskočili ste ma. Budeme musieť zvážiť, čo s tým. Moja dcéra tiež chodila dva roky na výtvarnú, ale potom ju maľovanie prestalo baviť. Deti v tom veku ešte poriadne nevedia, čo ich bude baviť, odchod detí je veľký. Rozhodovanie, či peniaze na tento účel dáme, bude ťažké.“ Vyjadril počudovanie nad termínom zmeny. „To čo je za nezmysel, že pravidlá sa budú meniť uprostred školského roku? Kto vymyslel takú hlúposť? Chudáci riaditelia.“
Podobný názor má aj Zuzana Fernezová, riaditeľka súkromnej ZUŠ v Námestove. „Vyučovanie takýchto malých detí je náročné, lebo nevedia písať ani čítať. U nás ich skôr berieme do skupín ku väčším deťom, aby dostali do ucha hudbu a rytmus. Peniaze neriešime. Ale voči školám, ktoré ich majú zaradené do vyučovacieho procesu, to nie je fér. Určite im to mali dať vedieť skôr. Teraz je už po zápise. Čo majú povedať riaditelia rodičom?“

Prečítajte si tiež: Na Oravu príde superstar pop artu Andy Warhol Čítajte 


Riaditelia zušiek budú musieť absolvovať nepríjemné rozhovory. „Školy plánujú podľa školského roku a ten nekončí v decembri,“ hovorí Michal Janiga. „Už teraz musím rozmýšľať, koľko detí budem brať v septembri a koľko mi ostane po decembri. Budem v januári prepúšťať učiteľky a deťom namiesto vysvedčení odovzdávať rozhodnutie o vylúčení zo štúdia pre neuhradené zvýšené školné?“
V prípade, že mesto aj rodičia odmietnu vyrovnať rozdiel, môže ZUŠ P. M. Bohúňa prísť o takmer sedminu žiakov. Sto odídených detí znamená pre školu príjem nižší o približne 40-tisíc eur ročne. Ale prevádzkové náklady sa výrazne nezmenia. „Stále budeme musieť kúriť, svietiť, platiť za vodu.“
Samosprávy a zriaďovatelia základných umeleckých škôl majú na vyriešenie tohto problému čas do konca roku. Riaditelia a pedagógovia ZUŠ spoločne s rodičmi detí budú na ich rozhodnutie netrpezlivo čakať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 634
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 506
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 156
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 468
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 321
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Dovolenka nemusí vždy znamenať more a dlhé lety. Slovensko je krajina, ktorá dokáže milo prekvapiť svojou rozmanitosťou, pohostinnosťou aj množstvom zážitkov na dosah ruky.


Vizualizácia - Fiesta most

Most, ktorý spájal a opäť bude spájať. Po rokoch, keď slúžil iba na presun chodcov a cyklistov, sa starý železničný most v Trenčíne mení na Fiesta most.


Tvrdošín sa tešil z tretieho víťazstva z posledných štyroch zápasov.

Oravská Jasenica cez víkend nehrala.


Ak milujete historické vozidlá, tento týždeň si prídete na svoje na 10. podujatí Oravský veterán.

Podujatia, turistické akcie, kiná, múzeá aj výstavy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu