Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Banská Bystrica prišla o neporaziteľnosť na Orave

Námestovo zažilo vydarený anglický týždeň. Získalo štyri body, no mohlo byť aj šesť.

Nováčik súťaže Oravské Veselé (v žlto-čiernom) sa postaral o prvú prehru favorita v aktuálnom ročníku.Nováčik súťaže Oravské Veselé (v žlto-čiernom) sa postaral o prvú prehru favorita v aktuálnom ročníku. (Zdroj: Milan Švába)

Námestovo – Detva 4:0 (0:0)

Góly: P. Jagnešák 2, R. Jagnešák, Žákovič

Posilnení hostia o štyroch nových hráčov sa v prvom polčase vyrovnali domácim pohybom. Námestovo malo síce tri šance na skórovanie, ale do prestávky sa stav nemenil. Najväčšiu zahodil Samuel Kurtulík. Detva dvakrát pohrozila z rohových kopov.

Do druhého dejstva vybehli oravskí futbalisti aktívnejšie. Po faule na Mareka Žákoviča vo vyloženej príležitosti dostal v 54. min červenú kartu Janković. K priamemu kopu sa postavil Patrik Jagnešák a loptu nádherne zatočil do horného rohu. Ten istý hráč sa presadil aj v 66. min, keď po individuálnej akcii Lukáša Kubica položil obrancu na zem a upravil na 2:0. O ďalších osem minút videli diváci ďalší gól. Rastislav Jagnešák prenikol do šestnástky a nezvyčajne ľavačkou prestrelil hosťujúceho brankára. Konečné skóre stanovil v 81. min Marek Žákovič. Po krásnom prieniku medzi obrancami obstrelil brankára. Medzi týmito gólmi vyprodukovalo Námestovo ďalšie veľké šance, ale bez úspechu. Po vystriedaní brankára Tomáša Lešňovského v 87. min nastala ojedinelá situácia v domácej zostave. Na trávniku hrali tri bratské dvojice – Čiernikovci, Jagnešákovci a Kubicovci. Chlapci si tri body plne zaslúžili. Potešili svojich priaznivcov. IVAN RUSNÁK

Zostava: Lešňovský (87. D. Kubica) – Michal Čiernik, Buckulčík, Habiňák, Banas (83. Čecho), Siman (46. L. Kubica), Kurtulík, Marián Čiernik, R. Jagnešák (86. Hvoľka), P. Jagnešák (84. Mydlár), Žákovič

ČK: Janković (Detva)

Kalinovo – Or. Veselé 2:1 (1:1)

Gól: Struhár

Oravské mužstvo odohralo v Kalinove dobrý zápas. Od úvodu sa hrala vyrovnaná partia, ktorá prebiehala hlavne medzi šestnástkami. Skóre duelu otvorili v 35. min domáci, keď sa z dvojmetrového ofsajdu presadil Pešić. Potom Tatran pridal na aktivite a ešte do prestávky vyrovnal. Na rohový kop si najvyššie vyskočil Peter Struhár a bolo 1:1.

Druhý polčas sa podobal prvému. Hral sa rýchly futbal. Kľúčové momenty sa odohrali v 90. minúte. Najskôr Kurtulík uvoľnil striedajúceho Váleka, ktorý sa rútil sám na brankára. Trafil však tyč. Domáci podnikli posledný útok a so šťastím dali víťazný gól. DUŠAN REJDUGA

Zostava: Feriančík – Brčák, Hojo, Struhár, Šupej, Kurtulík, Zboja (82. Feranec), Pňaček, Pisarčík (65. J. Válek), Hoti, Smondek

ŽK: Pňaček

Prečítajte si tiež: Námestovská séria bez prehry skončila Čítajte

Predohrávky 6. kola

Or. Veselé – B. Bystrica 2:0 (0:0)

Góly: R. Smondek, J. Válek

Tatran odohral historický zápas proti Dukle Banská Bystrica. Chlapci hrali veľmi disciplinovane počas celého zápasu. Optický nechali hrať súpera a prechádzali do rýchlych protiútokov. Prvý polčas si vytvorila Dukla jednu šancu. Oravské Veselé hrozilo zo štandardných situácií.

Po prestávke si už domáci hráči začali vytvárať šance. V 64. min sa dočkali vedúceho gólu. Na ideálny center si nabehol striedajúci Rastislav Smondek a nedal brankárovi šancu. Najkrajšia akcia zápasu prišla v 82. minúte. Rastislav Smondek sa výborne uvoľnil, našiel striedajúceho Jozefa Váleka a ten spečatil víťazstvo domácich. Pre Banskú Bystricu to bola prvá prehra v súťaži.

DUŠAN REJDUGA

Zostava: Feriančík – Brčák, Hojo, Struhár, Šupej, Žilák (12. J. Válek), Kurtulík, Zboja (86. Feranec), Pňaček, Pisarčík, Škuta (57. Smondek)

Nová Baňa – Námestovo 2:2 (0:2)

Góly: Milanović 2 (druhý z 11 m) – 8. Žákovič, 42. P. Jagnešák

Výborný výkon Námestova v Novej Bani ovplyvnil výkon hlavného rozhodcu. V 7. min poukladal domácu obranu Marek Žákovič a hostia viedli. Potom už začal úradovať muž v čiernom. V 11. min bol faulovaný v šestnástke domácich Samuel Kurtulík, ale píšťalka ostala ticho. V 34. min domáca obrana v šestnástke očividne ťahala a kopala Mareka Žákoviča. Hlavný rozhodca nechcel nič vidieť. V 41. min Patrik Jagnešák prudko strieľal center po zemi pred domácu bránu a domáci brankár si loptu zrazil do brány.

Po prestávke to bol koncert arbitra. Fauly posudzoval na jednu stranu a po góle v 59. min strelou zboku pokutového územia domáci znížili Milanovičom. Hra sa prelievala medzi šestnástkami a v 90. min si rozhodcovia navzájom pomohli. Na útočnej polovici domácich neodpískali na Žákoviča pri rohovej prestávke jasný faul. Nová Baňa dlhým nákopom dostala loptu do šestnástky, Milanovič sa teatrálne hodil o zem a hlavný zahviezdil. Z pokutového kopu vyrovnal Milanović. Zápas bol ukončený ihneď po rozohrávke a domáci sa tešili z jedného bodu. Námestovčania pociťovali veľkú krivdu. Avšak za predvedený výkon si zaslúžia absolutórium.⋌IVAN RUSNÁK

Zostava: Lešňovský – Michal Čiernik, Buckulčík, Siman, Pikoš, Marián Čiernik, Kurtulík, R. Jagnešák, P. Jagnešák, Žákovič, Mydlár (83. Banas)

ŽK: Buckulčík, Siman