DOLNÝ KUBÍN. Na svete sú len dve miesta, kde sú múzeá priamo venované tvorbe svetového autora pop artu. Jedno je v jeho rodnom Pittsburghu a druhé v Medzilaborciach. O kolekciu diel Andyho Warhola (1928 – 1987) sa Oravská galéria usilovala niekoľko rokov. Prednosť však vždy dostali iné európske metropoly. Teraz budú jeho diela v Dolnom Kubíne.
O pripravovanej výstave v Oravskej galérii Známy i neznámy Andy Warhol – Človek odnikadiaľ hovoríme s historičkou umenia Dagmar Adamusovou.
Názov výstavy charakterizuje Warhola ako človeka odnikadiaľ. Prečo?
Andy Warhol bol kľúčovou postavou amerického pop-artu a jedným z najvplyvnejších umelcov 20. storočia. Napriek imidžu, ktorý si vytvoril, bol vnútorne neistým a osamoteným človekom. Psychická precitlivelosť Andyho Warhola mala svoje korene už v detstve. Recidívy nervového zrútenia,
Výstava Známy i neznámy Andy Warhol – Človek odnikadiaľ potrvá do 19. novembra 2017.
Vernisáž bude vo štvrtok 7. septembra o 16.30 h vo Veľkej výstavnej sieni Župného domu v Dolnom Kubíne.
Oravská galéria je otvorená Ut – Ne od 10.00 do 17.00 h.
neprítomnosť otca, ktorý pracoval v uhoľných baniach, a neskôr jeho smrť, hlboko zasiahli do jeho života. Pocit outsidera umocňoval aj jeho pôvod a život rodiny na hranici existenčného minima. Warholovi rodičia pochádzali z dedinky Miková neďaleko Medzilaboriec, odkiaľ sa vysťahovali do USA.
Aj keď sa Andy narodil už v Pittsburghu, jeho matka s ním hovorila len svojím materinským jazykom – rusínčinou. Neskôr mal preto problémy s verbálnou komunikáciou v angličtine.
Kurátori výstavy zakomponovali do názvu Warholovej výstavy „človek odnikadiaľ“ práve kvôli tomu, že napriek obrovskému umeleckému i komerčnému úspechu v ňom pretrval pocit, že nikam nepatrí.
Čo zavážilo, že sa vám podarilo výstavu dotiahnuť na Oravu?
Sú to predovšetkým dlhodobé kontakty a komunikácia riaditeľky Oravskej galérie Evy Ľuptákovej s Michalom Byckom, ktorý stál pri vzniku Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach v roku 1991. Dlhé roky pôsobil ako jeho hlavný kurátor a celý život sa zaoberá skúmaniu Warholovho diela. Myšlienka urobiť výstavu v Dolnom Kubíne vznikla už dávnejšie, no potrebovala dlhší čas, aby dozrela a došlo k jej realizácii.
V čom je príprava výstavy umelca svetového mena iná oproti predchádzajúcim, ktoré Oravská galéria organizovala?
Výstava je výnimočná práve tým, že umelca takého formátu sme tu ešte nemali. Aj keď Oravská galéria pripravila počas svojej existencie mnoho kvalitných výstavných titulov, a boli medzi nimi aj medzinárodne uznávaní umelci, no Wahrol je skutočná „superstar“ svetových dejín výtvarného umenia. S tým je prirodzene spojená podstatne väčšia finančná náročnosť jej prípravy, transportu, inštalácie a ďalších s ňou súvisiacich činností.

Akú veľkú časť Warholovho diela, ktoré je na Slovensku, budú môcť Oravci vidieť?
Výstava predstaví okrem desiatok Warholovych originálov aj bohatý dokumentačný materiál. Koncepcia spočíva vo vizualizácii myšlienky a témy jeho pôvodu.
Výstava ponúkne návštevníkom mimoriadnu príležitosť zoznámiť sa s jeho tvorbou výberom diel zo zbierok Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach a Spoločnosti Andyho Warhola a tiež prostredníctvom fotografií, filmových dokumentov a artefaktov, vzťahujúcich sa k jeho životu, rodine a prostrediu, odkiaľ pochádzal. Jej cieľom je predstaviť rozporuplnú osobnosť umelca na pozadí prostredia a tradičného života karpatských Rusínov – etnika, ku ktorému Warholova rodina patrila.
Na ktorú časť diela by ste mohli upozorniť z hľadiska výnimočnosti?
Asi najznámejším motívom, ktorý Warhol povýšil na umenie, je plechovka Campbellovej polievky. Veľmi dobre dokumentuje nové myslenie, ktoré pop-art do umenia vniesol. Warholovi nešlo o výnimočnosť, naopak, vo svojej tvorbe pracoval predovšetkým s námetmi, ktoré sa tešili masovej popularite. Jeho umenie sa stalo súčasťou masovej kultúry. Tvorbu charakterizoval ako časovú frekvenciu, ktorá nesmie trvať dlho.
Ktoré etapy tvorby amerického umelca so slovenskými koreňmi bude výstava prezentovať a prečo práve tie.
Treba povedať, že počet Warholovych diel, ktoré sa nachádzajú na Slovensku, je značne
obmedzený. Na výstave budú zastúpené predovšetkým sieťotlače. Sieťotlač je grafická technika, o ktorej rozvoj a veľkú obľúbenosť sa zaslúžil práve Warhol. Pred pop-artové (rané) obdobie tvorby Andyho Warhola, bude prezentované kolorovaným portfóliom In The Bottom Of My Garden, ktoré tvorí jedno z dôležitých období, kde je najciteľnejší vplyv výtvarného prejavu matky umelca, doplnené o diela so sakrálnou tematikou.
Na túto časť bude nadväzovať ďalšia V Andyho FACTORY, ktorá bude prezentovať autentické fotografie Billyho Namea a videodokument zo Silver Factory.
Tretím veľkým tematickým okruhom bude prezentácia portrétov významných osobností umenia, kultúry, histórie, politiky i športu.
Myslíte si, že Warholov umelecký a životný štýl zaujme predsa len trochu konzervatívnu Oravu?
Warhol patrí už ku klasikom výtvarného umenia 20. storočia. Vďaka svojej intermediálnej šírke sa stotožnil s umením natoľko, že je takmer nemožné oddeliť ho ako osobu – vnútorný i vonkajší vizuál, spôsob života, vlastná filozofia – od jeho početných portfólií, experimentálnych filmových aktivít, módy, teda umeleckej tvorby a prezentácie. To všetko robí Warhola a jeho dielo rovnako aktuálne dnes, tak ako pred rokmi.
A verím, že osloví aj oravskú verejnosť. Ak Warhol dokázal svojou prácou vyvolať obrovské nadšenie v USA a po celom svete, prečo by to malo byť na Orave inak?
Meno Andyho Warhola by mal poznať každý Slovák, už len z toho dôvodu, že jeho korene siahajú na Slovensko a jeho umelecké myslenie, ktoré výrazne formovalo umenie a kultúru svojej doby, si zaslúži obrovský rešpekt.
Aké sprievodné akcie pripravujete v súvislosti s unikátnou výstavou?
Na návštevníkov čaká množstvo aktivít, priamo na výstave budú tvoriť svoj „pop art“, skladačka plná informácií bude zároveň aj navigáciou po výstave a ako už býva dobrým zvykom, k našim výstavám pravidelne poskytujeme lektorské sprievody.
Skupinám detských návštevníkov je lektorský výklad prispôsobený ich veku. Deti budú mať tiež možnosť navštíviť tvorivé dielne. Pedagógovia základných a stredných škôl v Dolnom Kubíne a okolí si už navykli svojich žiakov a študentov na naše výstavy pripraviť a priviesť, pretože zistili, že návšteva galérie môže obohatiť vyučovací proces vo viacerých rovinách. V prípade výstavy Andyho Warhola to bude platiť niekoľkonásobne.
Použité vizuály: © The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc., 2017