TRSTENÁ. Súkromný pozemok, vstup zakázaný. Tento nápis zdobí niekdajší hotel pod Hálečkovou. Účel nemá absolútne žiadny. Budova je z roka na rok viac zdevastovaná. Podobne vyzerá aj opustená, kedysi vyhľadávaná chata v starej časti Ústia nad Priehradou. Pred rokmi čiastočne vyhorela, odvtedy len chátra. Do boja za obnovu jedného z objektov sa už pustili aj trstenskí školáci. Apelujú na vlastníka, aby s objektom niečo urobil. Problémom sú však peniaze.
Zákaz vstupu
Desať, možno pätnásť rokov dozadu bola tichá lokalita pod Hálečkovou, nad benzínovou pumpou, vyhľadávanou všetkými vekovými skupinami. Školáci tam chodili opekať, keď hotel ešte fungoval, ľudia z mesta, ale aj okolia, do neho chodili hrávať kolky. Posedenie na terase v prírodnom a tichom prostredí bolo skvelým spôsobom oddychu. Po tom však už dnes nie je ani chýru.

V ostatných rokoch objekt niekoľkokrát zmenil majiteľa. Dnes vyzerá, akoby vôbec nemal gazdu. Hoci vlastník pred niekoľkými rokmi zadebnil všetky vstupy, dvere aj okná, doskami, tie sú dnes z veľkej časti vybité. Vnútri sú rozbité sociálne zariadenia, všade sa povaľujú kusy betónov, tehiel. Hotel je z veľkej časti obrastený burinou. V tráve, ale aj dnu, sa povaľujú rôzne fľaše. Zväčša z alkoholu, podrobnejšie sme odpadky radšej neskúmali.
Projekt školákov
Vzhľad budovy sa nepáči deťom z miestnej Základnej školy P.O.Hviezdoslava. Ešte vlani pripravili s učiteľmi Milošom Gallom a Evou Kadlubovou návrhy, ako by sa hotel dal opraviť a využiť. Obrázky s návrhmi nechali na magistráte, poslali ich aj majiteľovi.
„Je nevyhnutné, aby s tým vlastník konečne niečo robil,“ hovorí Miloš Gallo. „Deti tam chodia drogovať, je to čoraz horšie. Alebo nech to predá mestu. Len nech sa ten stav už konečne zmení.“ Odozvu dodnes nedostali. V snahách však plánujú pokračovať. „Budeme naďalej poukazovať na to, že budovu treba opraviť.“
Objekt vlastní Peter Farský. Jeho stav si uvedomuje a ako sám hovorí, nie je mu ľahostajný. Ani to, že ho čoraz viac ľudia devastujú. „Po oknách a dverách sa už niekto pustil aj do strechy zo zadnej strany,“ povedal. „Chceli sme žiadať peniaze na jeho rekonštrukciu. Plánovali sme z neho urobiť domov pre seniorov. Podmienky výzvy sa však zmenili. Musíme počkať na ďalšiu. Podľa dotačných možností budeme zvažovať aj využitie budovy.“
Ukryté v lese
Kedysi vychýrená vináreň a chata v miestnej časti Trstenej, Ústí nad Priehradou, je zatvorená roky. Budova ešte akosi vyzerala, kým v roku 2012 nevyhorela. Odvtedy je zničená, bez dverí, okien, prístup do nej má ktokoľvek a kedykoľvek. Niektorí obyvatelia žijúci v tejto mestskej časti majú strach zo skupín, ktoré sa tam stretávajú.

Ako nám však povedal Cyril Gálik, ktorý býva pri ceste k hotelu, návštevníci objektu sa pomedzi domy nemotajú. „V lese majú perfektnú zaši-váreň, neevidujem, že by chodili tadiaľto a robili neporiadok,“ hovorí. „Viem, že tam chodia psíčkari trénovať psy. Vtedy odtiaľ počuť štekot. Mladí zase chodia do ruín hrať paintbal, občas počuť tupé zvuky paintbalových pušiek. Ale nie je to také hlučné, aby nás to rušilo. Určite sa tam stretávajú aj iné skupiny, ale tu sa nezdržiavajú. Ak aj robia neporiadok, tak hore, my to neregistrujeme.“
Hotel vlastní Peter Šimove. Objekt zabezpečoval, kedysi tam boli rampy, zábrany, kladky. Všetko zmizlo. „Je to o ľuďoch, nech ho zabezpečíme akokoľvek, aj tak to zničia,“ povedal. „A napokon budovu niekto podpáli, pričom ani nevieme vinníka.“
Vlastník plánuje so zhorenou budovou niečo robiť. Pravdepodobne ju pre jej zlý stav bude musieť rozobrať a na jej mieste postaviť novú. Ako v prvom prípade, aj tu je to však v prvom rade o peniazoch.
Kontroluje ich polícia
Mesto s objektmi, keďže sú v súkromnom vlastníctve, veľa robiť nemôže. Pravidelne vyzýva vlastníkov, aby ich udržiavali, zrekonštruovali, zamedzili prístup dovnútra. Do oboch častí chodia aj mestskí policajti.

„Majiteľa objektu pod Hálečkovou pravidelne vyzývame na jeho zabezpečenie,“ povedala Ivona Halimovičová, prednostka trstenského mestského úradu. „V spolupráci s oddelením služieb dopĺňame chýbajúce poklopy od kanalizácie a zakrývame otvorené šachty, aby nedošlo k úrazu, najmä zo strany detí. Obdobná situácia je aj s chatou na Ústí. Mesto využíva všetky zákonom povolené prostriedky, ale plne zodpovední sú majitelia objektov.“