NÁMESTOVO. Pri kolaudovaní prieťahu mestom Slovenská správa ciest prisľúbila mestu, že mu prenechá pozemky v okolí novej cesty. Najmä preto, že ich bolo treba doupravovať a vyasfaltovať. Dodnes ich samospráva v majetku nemá. Zablatené parkoviská však treba konečne skultúrniť.
Možno mesiac, možno rok
Rozpočtovým opatrením poslanci vyčlenili 100-tisíc eur z rozpočtu na úpravu a vyasfaltovanie plochy pred bankou vedľa autobusového nástupišťa. Slúži ako parkovisko. Vzniklo pri výstavbe prieťahu mestom. Už vyše roka je plocha v pôvodnom, nespevnenom stave. Preto ju chce mesto dorobiť.
Problém je však v tom, že pozemky nie sú mestské, patria Slovenskej správe ciest. Aj preto finančná komisia v dôvodovej správe k úprave rozpočtu uviedla, že cesta a parkovisko sa budú asfaltovať len za podmienky, ak budú obidve plochy majetkom mesta.
„Treba na rovinu povedať, či do tej investície ideme alebo nie,“ povedal vedúci oddelenia výstavby Vladimír Natšin. „Je totiž otázne, kedy plochy prejdú do majetku mesta. Možno to potrvá mesiac, možno rok, možno aj dlhšie. Štát má čas.“

Podobná situácia je aj pri kostole, kde už mesto rekonštrukciu parkovacích plôch a chodníka začalo. „V prípade, že budeme čakať na prevod pozemkov pri banke, stopneme aj práce pod kostolom,“ povedal vedúci výstavby.
Nové skutočnosti
Primátor Ján Kadera tiež upozornil, že ak poslanci nechajú investíciu podmienenú vlastníctvom, mesto sa do prác nepustí. „Ak prijmete uznesenie, že to môžeme robiť, obhájim si, prečo sme práce robili, aj keď sme ešte pozemky nevlastnili,“ povedal. „V opačnom prípade však budeme čakať. Dokedy, nevedno. Prísľub od vlastníka máme už vyše roka.“

Kamil Miklušičák, poslanec a vedúci finančnej komisie, vysvetlil, prečo dala komisia k výstavbe podmieňujúce stanovisko. „Keď sme zasadali, mesto malo prísľub, že do dvoch týždňov bude podpísaná zmluva so Slovenskou správou ciest,“ informoval kolegov na zasadnutí. „Dnešné informácie o posúvaní termínov sú pre mňa nové, preto sa k tomu treba aj inak postaviť. Ale podľa zákona.“
Vladimír Natšin vysvetlil, že na pozemkoch štátu mesto stavať môže. Na rozdiel od pozemkov súkromných. Poslanec Marián Grígeľ s týmto jeho tvrdením stotožnený nebol, na rozdiel od kolegov Štefana Blahúta či Antona Ťapáka. „Je to jeden zo vstupov do mesta,“ povedal Anton Ťapák. „Pri pozemkoch Slovenského pozemkového fondu, teda tiež štátnych, stačí súhlas. Určite to treba urobiť, ak je to právne možné.“
S výstavbou parkoviska pri ČSOB súhlasili okrem jedného všetci prítomní poslanci.