ORAVSKÉ VESELÉ. Väčšina detí je šťastná, keď posledný júnový týždeň odovzdá učebnice a otvorí ich až niekedy začiatkom septembra. O fyzike, chémii či biológii mnohé nechcú aspoň na dva mesiace ani počuť. Niektoré deti však veda zaujíma aj počas prázdnin. A práve pre tie zorganizovala základná škola v Oravskom Veselom jedinečný letný tábor.
Skupiny známych vedcov
„Napadlo mi to už v zime,“ hovorí učiteľka Zuzana Krúpová, ktorá vyučuje prírodovedné predmety. „Chcela som v deťoch rozdúchať pozitívny vzťah k vede, experimentovaniu a objavovaniu hravou formou.“ Tak sa spojila s ďalšími kolegami a pripravili program na päť dní, na ktorý deti určite tak skoro nezabudnú.
Objaviteľmi boli tí najmenší, školáci od šesť do dvanásť rokov. Záujem bol, možno na prekvapenie niektorých, obrovský. Kapacitu 60 detí organizátori naplnili za pár dní. Tak sa pre šesť desiatok školákov dvere školy otvorili o dva týždne skôr.
Učitelia a animátori si ich rozdelili do šiestich skupín. Každý tím sa volal po známom vedcovi. Po škole sa teda pohybovali malí Fordíci, Einsteinovia, Edisonovci, Newtonovci, Da Vinciovci či Armstrongovci. A čo by to bol za tábor bez hymny. S tou vlastnou, vedeckou, začínali oravskoveselovskí táborníci každý deň.
Zaujímavá fyzika a chémia
Tábor trval od pondelka do piatka. Každý deň čakal na deti iný program. Hneď v pondelok si užili kúzelnú fyziku.
„Bolo to pásmo experimentov s fyzikálnou tematikou a často neočakávaným dejom,“ približuje Zuzana Krúpová. „Deti sa dozvedeli, koľko farieb vidí naše oko, ako sa miešajú farby, aké je správne poradie farieb dúhy, videli sme tekutú plastelínu, vznášadlo. Dozvedeli sme sa, ako si zostrojiť fontánu, ako fungovali prvé fontány, ako fungujú magnetické vlaky. Michal Figura nám tiež vysvetlil, čo je gyroskop, ako využiť magnetickú silu inde ako na chladničke, koľko váži vlak a mnoho iných vecí.“
Ďalší deň bol venovaný chémii. Učiteľka Lucia Dovalová z Badína s rodinou si pre Oravcov pripravila množstvo zaujímavých chemických experimentov. Deti videli, ako sa mení farba kapusty v citrónovej vode a v roztoku so sódou, ako sa pripravuje žabí sliz, najväčšiu zábavu mali z bublín, ktoré boli také veľké, že sa do nich mohli ukryť.
Perfektné odozvy
V stredu deti kúzlili. Každé malo vlastný kúzelnícky plášť, klobúk aj paličku. Ustrojení malí kúzelníci sa predviedli aj ostatným dedinčanom sprievodom cez dedinu. Nasledovala štvrtková minitúra k obecnému vodojemu, kde im starosta Albín Maslaňák porozprával všetko možné o vode.
Poobede si zase užili vystúpenie lukostrelcov, sokoliarov a tanečníkov s ohňom. „Deti si mohli vyskúšať lukostreľbu, naučili sa šermovať, vypočuli si pútavé informácie z ríše dravcov,“ hovorí učiteľka. Nechýbala ani klasická táborová opekačka pri ohni, ohňová šou a noc strávená v škole.

Ani posledný deň sa táborníci nenudili a neoddychovali. „Potrápili si hlavičky pri skladaní veže, lúskaní hlavolamov, sudoku, Einsteinových hádaniek, skladali tangramy a hľadali poklad. Ten svoj si našiel každý žiak.“
Hoci organizátori spočiatku netušili, aký bude záujem o takýto druh tábora, spokojne hodnotia, že dopadol nad očakávania. „Deti sa nevedeli dočkať zajtrajšieho rána, nevnímali čas, nechceli ísť domov. Pomáhali mnohí, rodičia chválili a ďakovali, ešte aj počasie prialo. Čo viac si človek môže priať?“