Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Z Roháčov do Podbiela sa beháva už 30 rokov

Prvá augustová nedeľa je od roku 1988 vyčlenená v bežeckom kalendári pre preteky Studenou dolinou.

Štart pretekov z roku 2001.Štart pretekov z roku 2001. (Zdroj: Archív ŠK Podbiel)

PODBIEL. Jediný beh na Slovensku, ktorého trať po celej dĺžke klesá, oslávil v auguste 30. jubileum. Aj preto sa organizátori zahrávali s myšlienkou, že sa pobeží opačne. Nakoniec od toho upustili a ostali pri starom. Cestné preteky Roháče – Podbiel začínali tradične od pamätníka SNP na Zverovke a končili na futbalovom štadióne v Podbieli. Trať merala klasických 21,8 kilometra, ktoré museli pretekári zvládnuť za plnej premávky.

Pár zaujímavostí

História pretekov sa začala písať v roku 1988. Dlhodobo majú medzinárodný charakter. Obľúbené sú hlavne u poľských bežcov. Podujatia sa zúčastnili dokonca i vytrvalci z Ukrajiny, Česka, Belgicka, Anglicka i Ameriky.

Od roku 2005 drží traťový rekord 1:07:33 h Ján Križák, trojnásobný majster Slovenska v polmaratóne. Bola to vtedy jeho prvá a zároveň posledná účasť na tomto podujatí.

Zaujímavá situácia nastala o tri roky neskôr. Hlavnú kategóriu mužov i žien vyhrali manželia Wydrovci zo Mszanej Dolnej. Ján Wydra je už niekoľkonásobný víťaz pretekov. Viac však prekvapilo prvenstvo jeho manželky Sabiny. Aby bola poľská dominancia kompletná, v kategórii C vtedy vyhral Zygmund Łyżnicki, tiež z klubu MOK Mszana Dolna.

Od roku 2012 sa vyhodnocujú najlepší účastníci z Oravy, čo podporilo účasť bežcov z nášho regiónu i Podbiela.

Prečítajte si tiež: Oravskí vytrvalci si odbehli do Rajca Čítajte

Výročie ovládli zahraniční bežci

Jubilejný 30. ročník nezostal nič dlžný svojej povesti. Štart bol presne o 10.00 h, ktorý je spolu s dátumom stabilný od prvých ročníkov. Bežci už nemusia pozerať do kalendára. Vedia, že prvú augustovú nedeľu sa bežia cestné preteky Roháče – Podbiel.

„Podujatie beriem už ako domáce. Mám to blízko a veľmi rád sa vždy zúčastním,“ povedal Viktor Fonfer z Tvrdošína, ktorý absolvoval už takmer 20 ročníkov. „Tento rok síce pršalo, ale teplota vzduchu bola ideálna. Vždy je najťažšie prudké klesanie zo Zverovky do Zuberca. Potom je to už lepšie.“

Okrúhle výročie sa stalo záležitosťou zahraničných bežcov. Medzi mužmi bol najrýchlejší Poliak Ján Wydra (1:14:42 h) a ženskú kategóriu ovládla Adéla Esentierová z českého klubu Baláž Ostrava (1:32:40 h).

Spomedzi oravských vytrvalcov si viedol najlepšie Ján Červeň (1:17:46 h). V hlavnej kategórii mužov obsadil nepopulárne štvrté miesto. Na bronzovú medailu mu chýbala celá minúta. Najlepším pretekárom z ŠK Podbiel bol nestarnúci Pavol Dubovský (1:22:54 h), ktorý absolvoval už 14. ročník.

Desať najlepších Oravcov

1. Ján Červeň (BK Dolný Kubín) 1:17:46 h, 2. Pavol Dubovský (ŠK Podbiel) 1:22:54 h, 3. Miloš Franko (ŠK Oravaman) 1:26:32 h, 4. Rastislav Vajduľák (Tvrdošín) 1:30:33 h, 5. Ján Paľo (Lokca) 1:36:40 h, 6. Milan Šiška (Zuberec) 1:38:50 h, 7. Štefan Verníček (MK Tvrdošín) 1:38:57 h, 8. Viktor Fonfer (MK Tvrdošín) 1:39:19 h, 9. Jozef Jagelka (Zubrohlava) 1:44:06 h, 10. Juraj Vajduliak (MK Tvrdošín) 1:44:08 h.

1. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
  2. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
  3. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
  4. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
  5. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
  6. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
  8. Pomáhajte čítaním
  9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!

Mesto pripravuje festival kvetov, vysadilo už päťdesiattisíc cibuliek

Samospráva Dolného Kubína pokračuje s výsadbou cibuliek kvetov do trávnikov. Nepotrebujú špeciálnu starostlivosť, svojimi farbami spestria a ozdobia zelené plochy približne päť rokov.

Výsadba cibuliek kvetov do trávnika.

Skončil piaty a ani nevedel, aké preteky patria do kalendára

Milovník horských behov urobil v roku 2020 veľký športový progres. Dostavili sa aj výborné výsledky.