ČIMHOVÁ. Pred piatimi rokmi začala čimhovská samospráva riešiť, ako ďalej s klesajúcim počtom obyvateľov. Mladých v dedine nič nedrží, väčšina odchádza. Detí ubúda, zostáva len stredná generácia a seniori.
„Bez pozemkových úprav sme dedina na vymretie,“ hovorí starostka Daniela Tretinová. „Hoci je to náročné, nemali sme na výber, museli sme s nimi začať.“
Firmy pôjdu bokom
Neoficiálne prípravné práce začali dávnejšie, oficiálne pred dvomi rokmi. Nadpolovičná väčšina vlastníkov súhlasila. Úpravy prebiehajú na 56 hektároch pôdy. Rozdelené sú na tri bloky. V dvoch je plánovaná nová individuálna bytová výstavba.
V treťom, v okolí miestneho družstva a firiem, chce obec vytvoriť priemyselnú zónu. „Tam bude miesto, kde budú môcť podnikatelia stavať prevádzky, aby sa už žiadne veľké priemyselné stavby nestavali pomedzi rodinné domy.“

Na vyčlenenej ploche je až 320 majiteľov. V súčasnosti si tí, ktorí vlastnia malé parcely, dokupujú podiely, aby mali aspoň na jeden stavebný pozemok. Môžu tiež predávať svoje časti, alebo ich zamieňať s inými vlastníkmi.
Sceľovanie pozemkov sa nezaobíde bez problémov v žiadnej obci. Výnimkou nie je ani Čimhová. Starostka však verí, že sa napokon všetci vlastníci dohodnú tak, aby sa úpravy podarilo úspešne ukončiť. Termín však bude závisieť práve na nich.
Chýbajúci plán
Malou komasáciou nepribudnú len stavebné pozemky. Pôdu by takto mohla získať aj obec. Dnes totiž okrem plôch pod verejnými stavbami a priestranstvami nevlastní takmer nič. „V upravovanej lokalite je viacero pozemkov štátu alebo v správe Slovenského pozemkového fondu. Tieto by sme chceli získať, aby sme ich mohli efektívne využiť.“
Obec už do prípravy pozemkových úprav investovala tisícky eur. Ďalšie peniaze bude dávať za každý meter štvorcový skomasovanej pôdy. „Náklad na jeden meter je 22 centov. Aby všetko neplatili ľudia, zastupiteľstvo rozhodlo, že päť centov z tejto sumy zaplatí obec,“ dodala Daniela Tretinová.

Súbežne s pozemkovými úpravami robí Čimhová aj územný plán obce. Ten totiž ako jedna z mála stále nemala, existoval len dokument z roku 1993. To bol dôvod, prečo obec takmer pozemkové úpravy začať nemohla. Napokon však dostala výnimku. Podmienkou je, že do skončenia úprav musí byť dokument hotový aj schválený.
Začať s úpravami takej veľkej lokality je veľká odvaha. Ako však starostka hovorí, keby mali začínať každú časť samostatne, zrejme by skončili hneď pri prvej. „Je s tým spojených množstvo problémov, vybavovačiek, papierovačiek. Chvalabohu, že sme už začali naraz.“

.